6174. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
171. dzień panowania Piotra III Łukasza
Wojciech Hergemon i radosna twórczość w komentarzach
Ujemne C/Z jak wskazuje nazwa świadczy o tym, że albo cena albo zysk jest ujemne, czyli w praktyce, że spółka ma straty ;).

Spółki na Giełdę można wprowadzać, tyle że debiut ma charakter fabularny (sama spółka może być prawdziwa, jest zresztą kilka takich przykładów) - czyli że nie pozyskuje się w ten sposób kapitału.

Ogólnie bardzo fajnie, że znowu wróciły artykuły o Giełdzie!
@defloriusz Panie Marszałku, z logiką jest dość ciężko wygrać.
1) Teza jakoby rolą asesorów było publiczne kwestionowanie wyroków wyższej instancji i składanie wniosków o kontrolę tych asesorów co to je wydali jest niewątpliwie innowacyjna.
2) Jeżeli kotu kupimy budę to nadal jest kotem. "Badanie zgodności" aktu wykonawczego to nic innego jak kontrola organu, który go wydał.
3) "przekonanie o koniecznosci zweryfikowania konstytucyjnosci przepisow" niewątpliwie idzie w parze z wyrażeniem wątpliwości co do tego, czy są one konstytucyjne.

Pomijam już kwestie podnoszone przez @KonradFriedman.
Przede wszystkim - skoro Marszałek wszczął postępowanie kontrolne co do decyzji Marszałka Sejmu - to nie powinien w nim orzekać, bo już wszczynając je wyraził swój pogląd na sprawę.

Ale to tak na marginesie, bo idea obiektywnego i niezawisłego sądownictwa raczej się na ziemi sarmackiej nie przyjmuje, o co zresztą dbał swego czasu sam Marszałek, obrażając się na wyroki apelacyjne ;).
W „Manifest Sarmaty” (Park Stołeczny), 01.02.2019 r. o 17:21:01 (❤ 1)
@AlbertJanMaat Szanowny Panie Baronie, pióro to oręż niewystarczający wobec rządu pozbawionego skrupułów! Zapewniam Pana, że już teraz spora część obywateli nie widzi Pańskiego artykułu, bowiem jest na liście artykułów niewyświetlanym tym, którzy są mniej aktywni.

Takie działanie jest jak najbardziej celowe. Tak samo, jak fakt, że co najmniej połowa rzekomych przeciwników rządu jest w rzeczywistości na baridajskiej liście płac. Wszyscy czekamy na bardziej zdecydowane działania.
W „Manifest Sarmaty” (Park Stołeczny), 01.02.2019 r. o 15:41:12 (❤ 0)
@AlbertJanMaat Nie ma w tym nic zabawnego. Obecny Rząd czerpie z najlepszych tradycji kefaszyzmu.
W „Manifest Sarmaty” (Park Stołeczny), 01.02.2019 r. o 13:58:48 (❤ 1)
Autor zapomniał napisać, że jest to rząd antyteutoński, nastawiony na zniszczenie teutońskiej kultury i tradycji.
W „Teutoński Wierszokleta” (Gazeta Teutońska), 25.01.2019 r. o 23:05:51 (❤ 1)
@CarmenLaurent Zielnyborski styczeń punktuje niewątpliwie bohaterem.
W „Vox Populi I/2019” (Herold), 20.01.2019 r. o 15:49:47 (❤ 3)
"Sporym zaskoczeniem może być odwołanie Przewodniczącego Wysokiej Rady, JKW Markusa Arpeda który był od dłuższego czasu nieaktywny w Baridasie" - tego nie ogarniam.
Zarówno tak długie artykuły jak i komentarze powinny zostać spenalizowane. Mało kto przez to przebrnie. Może jakieś streszczenia powinny być, brygi itd.

Ad rem. Po latach nie uważam monarchii za konstytutywną cechę Sarmacji, zwłaszcza, że i tak mamy monarchie w ramach tzw. prowincji. Być może lepszym modelem dalszego rozwoju byłoby właśnie rozluźnienie więzów i stworzenie luźnej federacji.

Jeśli chodzi o panowanie RCA oceniam je pozytywnie. Mogło być znacznie gorzej, zatem należy docenić, że władca na ile mógł, na tyle się powstrzymywał.

Co do tytułów. Sam nie używam, nie pamiętam co się komu należy itd. Bez jaj, po tylu latach w KS nie będę za każdym razem dłużej sprawdzać jak się do kogoś zwracać niż pisał wypowiedź. Jak byłem w TK to tego starałem się pilnować i mnie to irytowało niebywale.
W „Kandydat do Sejmu - Alex Joe” (Park Stołeczny), 25.12.2018 r. o 19:36:32 (❤ 1)
Królowa negatywnie odnosi się do pomysłu, aby napisała SG.
W „Kandydat do Sejmu - Alex Joe” (Park Stołeczny), 25.12.2018 r. o 19:11:53 (❤ 2)
Też jestem za systemem gospodarczym. Gdyby wybrano mnie na Króla Teutonii to już by był.
Wstyd się przyznać, ale nawet nie wiedziałem kto jest kanclerzem.
Super pomysł i wykonanie!
Mi właśnie brakowało opisu metody gellońskiej, tj. trepanacja, modły, posolenie tkanki mózgowej, modły, nałożenie żabiego skrzeku, modły, zamknięcie czaszki i dla pewności modły.
W „Do Księcia!!!” (Park Stołeczny), 22.11.2018 r. o 19:45:16 (❤ 1)
To Książę jest czarny?
W „Wielka Teutonia” (Ostatni Bastion Teutonizmu), 19.11.2018 r. o 18:13:40 (❤ 0)
@AFvTD Pff, "wolna"... Teutonia jest szybka i dlatego dzieło nosi tytuł "Wielka Teutonia".

Copypasty nie było, ale tutaj chodzi o wysiłek twórczy a nie klepanie w klawiaturę.
W „Wielka Teutonia” (Ostatni Bastion Teutonizmu), 19.11.2018 r. o 17:37:51 (❤ 1)
Jakby nie patrzeć na chwilę obecną dostałem 4470 lt za 16 znaków. Czyli coś koło 280 libertów za znak, 2235 liberta za słowo. Jestem więc chyba jednym z lepiej opłacanych pisarzy w dziejach KS.

@AJCartonwhisky @Michal @Zombiakov @leszcz @Piccolomini @KonradFriedman @GuedesDeLima @Eradl
W „Tolerancja nas zabiła!” (Gazeta Teutońska), 03.11.2018 r. o 17:04:34 (❤ 0)
Cóż, w większość sie zgadzam. Zresztą motyw przewodni, że jest nam za dobrze, rzucam już od dłuższego czasu.
Kiedyś była Gellońska Straż Pożarna. Ślad jest na pewno tutaj w pierwszym wywiadzie, a może w SS mają coś więcej.

A co do meritum. Mamy w KS moim zdaniem trójstopniową skalę robienia inicjatyw, gdzie:
1 - Nie zrobiło się inicjatywy, więc tworzy się regulacje, najlepiej ustawowe i angażuje Rząd aby powstała, następnie pomysł się porzuca i ktoś inny się z tym męczy, aż w końcu Rząd się wycofuje, a regulacje się uchyla;
2 - Zrobiło się inicjatywę, więc tworzy się regulacje i angażuje Rząd aby czuć się wyróżnionym, następnie pomysł się porzuca i ktoś inny się z tym męczy, tyle że dłużej, aż w końcu Rząd się wycofuje, a regulacje się uchyla;
3 - Zrobiło się inicjatywę.

Tyle tytułem komentarza.
@Zombiakov Gellońska Inkwizycja? :D
@RCA Ja bym się zastanowił czy nie zrobić takiego systemu na wzór realnej praktyki, czyli:

1) sąd z urzędu uzasadnia krótko najważniejsze motywy (bez formalizmu i przepisywania wszystkiego),
2) jak się chce pełne uzasadnienie to wtedy się płaci.

Libert jest powszechny i jak wyroki będą bez żadnych uzasadnień to i tak wszyscy będą płacić, więc jedyne co się zmieni to dochody Skarbu.
Zobaczymy jak do kadencyjności odniesie się scena polityczna w Sarmacji. W Teutonii pomysł spotkał się ze sprzeciwem podobnym jak w przypadku likwidacji monarchii - co oczywiste - niestety upadł.

Jeśli chodzi o nowelizację k.p.t.k. zastanawiam się, czy dalsze uproszczenie (ob. procedura zbyt złożona nie jest) nie zapewni podsądnym zbyt szerokich możliwości "ochrony" swoich praw. Kazuistyka jest zła, ale zbyt ogólnikowe regulacje tego typu materii również nie zdadzą egzaminu.

Chyba, że zrezygnujemy z demokracji i pójdziemy w takie sądownictwo jak jest np w Cipro (sprawa przeciwko niejakiej Calisto tocząca się w Cipro wkrótce będzie obchodzić 8 urodziny).
W „Kodeks szlachecki” (Gazeta Hasselandzka), 01.11.2018 r. o 11:47:23 (❤ 1)
Poza tym - kiedyś za Monarchią stały konkretne argumenty, prawie że siłowe. Księstwo zapewniało fora, stronę itd. (co w czasach przed jojo nie było takie oczywiste), system bankowy i system gospodarczy.

Zabrzmi to mało kulturalnie, ale od lat Księstwo poza trzymaniem się w kupie nie zapewnia już niczego nadzwyczajnego. Równie dobrze, o ile znajdą się ludzie, można się bawić gdziekolwiek. A to że ludzie w KS jeszcze są, to jednak kwestia swego rodzaju umowy na wspólną zabawę.

Po drugie, mamy inflację wszystkiego, przy czym inflacja liberta stanowi najmniejszy problem. Hiperpodaż arystokracji i szlachty, zresztą bez tej otoczki jaka była kiedyś (za dawnych czasów herb się po prostu dostawało, nie liczyło się jakiś wiosek itd.).

Wyraźna nadpodaż różnej maści Książąt i Królów Seniorów. Jak urząd Księcia ma się cieszyć autorytetem, skoro w obrocie publicznym jest zawsze przynajmniej paru seniorów? Do tego drugi problem - Księciu (w tym i seniorowi) znaczniej mniej wypada, a przecież nie można oczekiwać że osoby te po abdykacji wyłączą się z życia społecznego (chociażby przykład RCA*).

Po raz kolejny rzucam już pomysł, aby zastanowić się nad swego rodzaju narracyjną rewolucją. Nie zabierać tego, co już jest rozdane. Ale też nie kontynuować już systemu diuków-diuków-diuków-książąt-króli-seniorów, wymyślić coś innego i w to iść.

* Fanem RCA nie jestem, a historia naszych spięć jest znana. Lista, których rzeczony wpienia jest również pokaźna. Ale nie można jego postaci odmówić kolorytu i wpływu na aktywność Księstwa. Jestem przekonany, że zajdzie mi jeszcze wielokrotnie za skórę, ale wolę go w takim wydaniu, niż żeby miał niczym Królowa Brytyjska zbijać bąki. Natomiast jego aktywność osłabiać będzie prestiż urzędującego Księcia.
Tylko, że problem jest taki, iż jak jest debata to zazwyczaj odbiera się to jako personalny atak. Przypominają mi się czasy debaty nad ustawą o szkolnictwie wyższym (nie pamiętam czy tak to się zwało czy inaczej) za czasów kiedy NOT ostatnio był w Sejmie.

Od początku zarzucano Nam, że bojkotujemy, nie dajemy innym się bawić i inne tego typu et cetery. Kolejny Sejm ustawę karnie uchwalił. Trochę to wszystko jest w konwencji raz wyzwolonej woli, której się nie da już powstrzymać.

Sejm stał się miejscem, gdzie różni ludzie przynoszą projekty, których uchwalenie domyślne stanowi uznanie pracy tychże ludzi. Czasami już sam fakt, że ktoś napisał długą ustawę decyduje o jej uchwaleniu, bo żeby praca nie poszła na marne.

Księstwo stało się zbyt ugrzecznione. Nikogo nie chcemy urazić, chuchać i dmuchać, żeby się ktoś nie zraził itd. I efekt jest taki, że w Sejmie debat nie ma, bo i tak nikt się nad głosami oponentów nie zastanawia, a system prawa mamy do bólu kazuistyczny, bo każdy szanujący obywatel chce mieć przynajmniej przepis, a najlepiej ustawę - napisaną z myślą o nim.

Nie dość, że zabija to zabawę w ten sposób, że życie polityczne jest jakąś co najwyżej protezą, to jak ktoś chce coś zrobić, to nagle okazuje się, że jest pierdylion ustaw i innych regulacji i w sumie to albo robi razem z Rządem / Księciem albo mu będą rzucać kłody pod nogi.
Quote:
JKW Robert Fryderyk zbudował imperium mikronacyjne.
Cóż, również czuję się w obowiązku odnieść. Jeżeli tak wygląda imperium, to strach się bać o kondycję mikroświata jako całości ;).
W „Unia Sarmacka” (Floow), 13.10.2018 r. o 09:47:29 (❤ 0)
@RemigiuszL To jest raczej wypowiedź o charakterze obiektywnym :D.
W „Unia Sarmacka” (Floow), 12.10.2018 r. o 17:56:04 (❤ 1)
@RemigiuszL Nie do końca jestem pewien tez tezy ;). Poza okresem kiedy to dostałem bilet w jedną stronę do Prokto-Hemolanu zdecydowanie wszelkie moje działania były nakierunkowane na wspólne dobro KS i KT.
W „Unia Sarmacka” (Floow), 12.10.2018 r. o 17:48:56 (❤ 0)
Cóż, wydaje mi się, że taki kierunek nie jest Księstwa dobry. Raczej niezależnie od dodawania nowych krajów trzeba dążyć do pewnej konsolidacji tego wszystkiego.

Natomiast co do narodu. Ja wirtualnie nie czuję się Sarmatą tylko Teutończykiem. Zresztą wyraz naszej silnej, zwłaszcza niegdyś, narodowości stanowią ID zaczynające się od literki T.

0 1 2 3 4 5 ... 17