6086. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
83. dzień panowania Piotra III Łukasza
Sarmacka Agencja Kosmiczna, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, 27.12.2017 r. o 00:44:08, tantiemy: 6 692.00 lt
Wysłannik z Kosmosu #2
Seria wydawnicza: Wysłannik z Kosmosu
Dzień dobry… wróć, dzień wyśmienity! Tak długo (niestety) oczekiwany Wysłannik z Kosmosu powraca! :D

Krótki spis dzisiejszych pomniejszych artykułów:
  • Pożar, odbudowa i nowe skrzydło!
  • Duży skok dla ludzkości - wysokie ambicje SAK
  • Bliższe badania Siódmej Planety
  • Konkurs redakcyjny z nagrodami
Pożar, odbudowa i nowe skrzydło!

IBd1TtOE.jpg

Nasze dzisiejsze wydanie muszę zacząć mieszaną emocjonalnie wiadomością. Na początku października tego roku budynek Sarmackiej Agencji Kosmicznej osadzony w Almerze w ciągu jednej nocy zamienił się praktycznie w ruiny. W środku znajdowało się 28 osób, 13 miało lekkie obrażenia, 3 trafiły w ciężkim stanie do szpitala. Tej samej nocy wyleciałem w pilnej sprawie samolotem na teren innej mikronacji. Na miejscu dotarły do mnie wiadomości o tym wydarzeniu. Zapewne większość osób wtedy usłyszała o pożarze w wiadomościach lub przeczytała o tym w gazecie. Po dwóch miesiącach budowniczym udało się odbudować gmach Agencji. Do tego zyskał on nowe skrzydło laboratoryjne umożliwiające jeszcze lepsze badania z jeszcze nowszym sprzętem. Nie udałoby się to bez zbiórki pieniężnej mieszkańców całej Sarmacji oraz wsparcia JKW (ówcześnie nadal panującego) Tomasza Ivo Hugona! Obecnie nasze państwo będzie mogło ponownie szczycić się z posiadania jednego z najbardziej zaawansowanych przybytków tego typu na całym Pollinie! Dziękujemy!


Duży skok dla ludzkości - wielkie ambicje SAK

27XE2G5u.jpg

Pewien Sarmata kiedyś napisał, że w następnym artykule chętnie usłyszałby coś więcej o księżycach naszej planety. Na jego szczęście w tym wydaniu mamy dla niego taką tycią niespodziankę. Znowu będzie coś o nich, a dokładniej o czymś związanym z Garillelem. Po odbudowie głównej siedziby Sarmacka Agencja Kosmiczna ponownie chce przystąpić do archiwalnego projektu Merkuriusz! Według danych dotyczących nowej wersji programu w ciągu najbliższych 15 lat na biegunie północnym naszego bliższego naturalnego satelity powstanie druga kolonia poza naszą rodzimą planetą, pierwsza zaś znajdzie się na Amutierze. Przynajmniej tak zakładamy. Garillel obraca się dwukrotnie w czasie jednego obiegu wokół Pollinu, przez co jego średnia temperatura powierzchni wynosi tylko -60 stopni Celsjusza. Aby znieść takie temperatury trzeba będzie zorganizować duże ilości zaopatrzenia. Na szczęście zaprzyjaźnione biuro projektantów na potrzeby misji stworzyło termiczne i ogrzewane skafandry kosmiczne. Znane są również obecnie przewidywane współrzędne. Przyszłe „miasteczko” na Garillelu powstanie na obszarze Równiny Endymiona niedaleko bieguna północnego. Dlaczego? Według badań ten właśnie obszar bogaty jest w zamarzniętą wodę, metan, dwutlenek węgla oraz hel-3 (wszystko zawarte w regolicie), co czyni tą lokalizację dobrą dla początków kolonizacji naszego satelity oraz prawdopodobnej przyszłej terraformacji. Pozostaje jeszcze kwestia pierwszych mieszkańców. Tak samo jak z ośrodkiem kolonizacyjnym na Szkarłatnej Planecie pionierzy będą musieli żyć praktycznie odcięci od Pollinu, bez kontaktu z krewnymi, gdyż jedynym sposobem komunikacji będzie komputer z łączem międzyplanetarnym na linii Agencja–Miasto Pionierów. Obecnie zgłosiło się parunastu chętnych. Są to w większości osoby w wieku 18-22 lat, które ze względu na warunki programu zadeklarowało, iż nie chcą one na razie zakładać rodzin.


Bliższe badania Siódmej Planety

6s1cNz86.jpg

Na koniec lutego nadchodzącego roku planowany jest początek misji sondy Płanetnik 3, której celami będą przede wszystkim: dokładne sfotografowanie powierzchni planety skalistej Mortur wraz z pierścieniami i pięcioma księżycami, zbadanie ich składów chemicznych oraz historii geologicznej każdego ciała. Projekt miał ruszyć już w 2013 roku, aczkolwiek dwie poprzednie sondy zostały przechwycone przez potężne pole grawitacyjne największego olbrzyma gazowego układu, Giganta i skierowane w złym kierunku. Jednakże po prawie pięciu latach dzięki nowym komputerom z możliwością obliczania wręcz idealnej trajektorii lotu obojętnie jakiego obiektu w przestrzeni miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.


Konkurs redakcyjny z nagrodami

lh814Bu4.jpg

Tak, dobrze widzicie! Redaktor Naczelny gazety należącej do Sarmackiej Agencji Kosmicznej „Wysłannik z Kosmosu” - czyli ja - chciałby przeprowadzić konkurs z opowiadaniami. Tematem opowiadań musi być podróż w kosmos. Możecie zmyślić sobie planetę jaką tam tylko chcecie. Ważna jest oryginalność, nawiązanie do tematu oraz oczywiście sensowna kolejność wydarzeń. Przez to ma się rozumieć: przebieg startu, lot i wylądowanie. Realizm i detale bardzo chętnie widziane. Powrót opcjonalny! Oczywiście można stosować retrospekcje. W konkursie są przewidziane nagrody pieniężne za:

  • 1. miejsce - 25000 lt
  • 2. miejsce - 15000 lt
  • 3. miejsce - 5000 lt

Poniżej trzeciego miejsca zaplanowane są nagrody pocieszenia o wartości tysiąca libertów. Wraz ze mną Wasze prace będą punktowali także dwaj dodatkowi członkowie komisji. Niestety nie mogę podać oficjalnie ich imion ze względu na pewne problemy wewnętrzne. Prace można będzie przesyłać na niebawem stworzony wątek na forum z załącznikiem PDF/Dokumentem z programów typu Microsoft Word bądź linkiem do artykułu.Przepraszam za jakiekolwiek możliwe niedoróbki i błędy, jestem zmęczony i być może nietrzeźwy...
Dotacje
Ten artykuł dotowali: Robert Fryderyk.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener.
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste, 27.12.2017 r. o 08:31:21
Wysłannik z Kosmosu! Moja ulubiona seria!
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener.
Igor Żdanow, 27.12.2017 r. o 11:59:40
Będę musiał reaktywować TIBK. No i w końcu wyruszyć w wyprawę badawczą, celem dokładnego poznania i ustalenia jak wygląda nasz v-układ gwiezdny.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Igor Żdanow.
Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, 27.12.2017 r. o 12:41:13
@igor - Teoretycznie większość rzeczy dotyczącycych wyglądu naszego układu zostało już ustalonych przez BAK, resztę potrzebnych parametrów i ciał niebieskich chciałbym odtworzyć w symulacji, tamże (na forum Bialenii) zaprezentować oraz wszystko przedyskutować, a więc najlepiej będzie, jeśli Wielmożny także tam wówczas dojdzie, aby wszystko „trzymało się kupy” i było „realistycznie”. Oczywiście będzie można na początek naturalnie pominąć parę obiektów, aby można było coś poodkrywać za pomocą sond i nie tracić z pewnością tej najprzyjemniejszej części. :D
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, 27.12.2017 r. o 12:42:10
(ustalone* Tfu, zły przypadek...)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Daniel Szekeres, 27.12.2017 r. o 19:24:58
A wiadomo tak mniej więcej do kiedy będzie termin składania swoich propozycji do konkursu?
Ten komentarz czeka na serca.
Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, 27.12.2017 r. o 22:10:20
O Wando, o najważniejszm zapomniałem napisać!
Do Sylwestra do 22:00, przepraszam najmocniej... także, radzę już myśleć nad opowiadaniami, aby zdążyć. ;)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Daniel Szekeres, 28.12.2017 r. o 08:47:14
No to borę się za pisanie, sam jestem ciekaw co z tego co wyjdzie ;)
Ten komentarz czeka na serca.
Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, 28.12.2017 r. o 23:48:37
EJ, TY! TAK, TY PRZEGLĄDAJĄCY TE KOMENTARZE! JEŚLI MASZ ZAMIAR WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE, MAM DLA CIEBIE INFORMACJĘ! ZJEDŹ NIŻEJ!
;)

JESZCZE NIŻEJ! DASZ RADĘ! :D
Tu masz wątek na forum do przesyłania opowiadań: http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=365&t=24010
Jeśli jednak wolisz bardziej prywatnie, możesz oczywiście przesłać je mi poprzez Koniaka (czyt. Pocztę Konną). :)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Marek von Thorn-Chojnacki, 30.12.2017 r. o 21:57:54
Konkurs jeszcze trwa czy to już koniec?
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, 31.12.2017 r. o 07:59:44
Jeszcze trwa, do dzisiaj! (napisałem w wątku i trzy komentarze wyżej) ;)
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany