6149. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
146. dzień panowania Piotra III Łukasza
Dwór Książęcy, Heweliusz Popow-Chojnacki, 12.03.2018 r. o 19:27:44, tantiemy: 3 984.00 lt
Komunikat Koronny [3/2018]
Seria wydawnicza: Komunikaty Koronne
QrU5xM6l.png

Drodzy Państwo, do Państwa rąk trafia właśnie trzecie wydanie Komunikatu Koronnego. W dzisiejszym wydaniu będą mogli Państwo przeczytać m.in. o: zmianach na Książęcym Dworze oraz pierwszej zagranicznej wizycie Roberta Fryderyka! Zapraszam do lektury i życzę miłych doznań!

 • 20 lutego Jego Książęca Mość wniósł do Trybunału Koronnego wniosek o ustalenie powszechnej wykładni prawa w związku z procedurą wydawania rozporządzeń przez Księcia, Kanclerza, ministrów i inne organy władzy. Sprawę tę nadal proceduje sarmacki wymiar sprawiedliwości.

 • 23 lutego Książę Robert Fryderyk wziął udział w II Szczycie Promocji, na którym dyskutowano o promocji państw wirtualnych w realu. To międzynarodowe spotkanie odbyło się w Vienbien w Królestwie Hasselandu.

 • Tego samego dnia JKM rozpoczął publiczną dyskusję na temat federacyjnego charakteru naszego państwa. Do tej pory sporo osób wyraziło swoje zdanie, a osoby, które tego nie zrobiły wciąż mają szansę dorzucić swoje trzy liberty.

 • 24 lutego Książę opublikował w Dzienniku Praw Rozporządzenie o wynagrodzeniach funkcjonariuszy publicznych, a 27 lutego Rozporządzenie o kryteriach uznawania mikronacji.

 • 26 lutego w związku ze złożoną rezygnacją Jego Książęca Mość Robert Fryderyk odwołał z urzędu Wicekróla Baridasu Jaśnie Oświeconego Diuka Laurencjusza Ma Hi at Aterę. Trzy dni później Książę wygłosił do Narodu Baridajskiego swoje orędzie oraz powołał nowego Wicekróla – został nim Wielmożny Yupeng wicehrabia Beijin-Zhao.

 • 4 marca, w niedzielę Książę wraz z Kanclerzem Konradem Jakubem Arped-Friedmanem oraz moją skromną osobą udał się w swoją pierwszą zagraniczną podróż, do Wolnogradu, stolicy Republiki Bialeńskiej. Około 14:30 sarmacka delegacja została powitana na Placu Zielonym przez bialeńskiego prezydenta Antoniego Kacpra Burbon-Contiego. Głos zabrał również Robert Fryderyk, Konrad Jakub Apred-Friedman i Maciej Kamiński. Następnie w Pałacu Prezydenckim odbyła się blisko trzygodzinna rozmowa między głowami państw – jej efektem było podpisanie Paktu Gellońskiego zakładającego poszerzenie współpracy między Sarmacją, a Bialenią w sferze wojskowej. Ogłoszono również Deklarację o woli pogłębiania współpracy między oboma państwami. Po tej rozmowie sarmaccy goście odwiedzili jeszcze Uniwersytet Bialeński, a następnie udali się na lotnisko skąd odlecieli do Grodziska. Pierwsza zagraniczna wizyta okazała się dużym sukcesem i umocniła ona – i tak dobre – relacje między Księstwem Sarmacji, a Republiką Bialeńską.

 • Tego samego dnia JKM stwierdził opróżnienie urzędu Prefekta Generalnego.

 • 12 marca Jego Książęca Mość na kanclerski wniosek odwołał z funkcji Ministra Edukacji Narodowej Jihymeda baroneta Niezyda.

 • 9 marca Książę powołał na urząd Marszałka Trybunału Koronnego Czcigodnego Vanderleia barona Bouboulinę-à-la-Triste.

 • Dzisiaj wypada 11. rocznica powstania Konsulatu Sclavinii. Z tej okazji Jego Książęca Mość Robert Fryderyk wygłosił swoje orędzie i nadał ordery osobom, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju Sclavinii.

 • Również dzisiaj JKM podpisał Ustawę Sejmu nowelizującą Dekret Księcia z mocą ustawy nr 280 o symbolach Księstwa Sarmacji.

 • 27 lutego Książę opublikował listę państw uznawanych przez Księstwo Sarmacji. Ponad to tego samego dnia JKM w związku ze złożoną rezygnacją odwołał z funkcji sarmackiego ambasadora w Rzeczpospolitej Obojga Narodów Laurencjusza Ma Hi diuka at Aterę.

 • Jego Książęca Mość zezwolił Jaśnie Oświeconemu Diukowi Laurencjuszowi Ma Hi at Aterze na posługiwanie się w Księstwie Sarmacji Orderem Przyjaźni i Współpracy, który nadał mu Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów JKM Jerzy III.

 • W ostatnim czasie nastąpiło sporo zmian na Książęcym Dworze. 27 lutego Książę Robert Fryderyk odwołał z funkcji Miecznika Koronnego Laurencjusza Ma Hi diuka at Aterę, a na jego miejsce powołał Hetmana Wielkiego Gotfryd Slavik diuka de Ruth. Ponad to diuka at Aterę w związku ze złożoną rezygnacją z funkcji Wicekróla Baridasu odwołano z Rady Koronnej. Parę dni później JKM dokonał zmian w samej Konstytucji swojego Dworu. Zlikwidował on stanowisko Seniora Koronnego odpowiedzialnego za opiekę nad sarmackimi rodami, a co za tym idzie – odwołał Orjona wicehrabiego von Thorn-Surmę, który to stanowisko piastował. Dodatkowo przerzucił obowiązki Sekretarza Koronnego do kompetencji Marszałka Koronnego – w ten sposób zlikwidowano również urząd Sekretarza Koronnego, a moją skromną osobą odwołano z tej funkcji.

To wszystko na dziś. Uprzejmie proszę o serduszka i o komentarze! A na koniec, nawiązanie do rządowego komunikatu — Dwór również ma bonus. Nieco nowocześniejszy i z ładnymi widokami ;)


(—) Heweliusz Popow-Chojnacki,
Marszałek Koronny.

Dotacje
Ten artykuł dotowali: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Albert Jan Maat von Hippogriff, 12.03.2018 r. o 19:48:19
Czy można tu zadawać pytania Jego Książęcej Mości? :-)
odpowiedz
Kristian Arped, 12.03.2018 r. o 20:06:03
Rozumiem dobre intencje… ale o sprawach baridajskich powinien informować dwór baridajski.

Przypominam, że wbrew temu, co widnieje na FC — dwory te nie są połączone.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Robert Fryderyk, 12.03.2018 r. o 20:10:08
@AlbertJanMaat proszę.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Albert Jan Maat von Hippogriff, 12.03.2018 r. o 20:31:21
@RCA Wasza Królewska Mość, czy byliście na sylwestrze z Jedynką? Zdaje mi się, że WKM i kanclerz to fani Modern Talkingu ;-)
odpowiedz
Piotr II Grzegorz, 12.03.2018 r. o 22:12:54
Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego Księstwa, książę Robert Fryderyk, naszego księstwa tęcza. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki!
odpowiedz
Piotr II Grzegorz, 12.03.2018 r. o 22:40:58
(polubiłem swój komentarz... ehhh... nie sprawdzajcie, kto was sercuje z komórki. #januszŻenada
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Albert Jan Maat von Hippogriff.
Robert Fryderyk, 13.03.2018 r. o 07:35:51
@AlbertJanMaat Nie jestem fanem MT, w ogóle mało muzyki słucham, a głównie ostatnio folku skandynawskiego, i palestynskiego. Reżimowej telewizji nie oglądam, w ogóle mało telewizji oglądam, prawie w ogóle. Wolę seriale na serwisach streamingowych. Sylwester z Jedynką jest szalenie obciachowy ;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Piotr II Grzegorz.
Defloriusz Dyman Wander, 14.03.2018 r. o 00:29:06
Modern Talking - super zespol, Ksiaze! Dieter Bohlen jest super artysta.
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Piotr II Grzegorz, 14.03.2018 r. o 00:47:33
Tylko Blue System!
odpowiedz
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany