Sarmacka Liga Piłkarska, Michał Michaelus, 05.05.2016 r. o 19:21:07, tantiemy: 4 878.00 lt
Sensacje w ćwierćfinałach Pucharu
Seria wydawnicza: Puchar SLP - 26 sezon
Ćwierćfinały już za nami. I jak co roku faza ta przynosi wiele niespodzianek. O ile sześciu z ośmiu ćwierćfinalistów grało na tym etapie w poprzednim sezonie, o tyle w półfinałach zobaczymy już tylko jednego półfinalistę poprzedniej edycji.

Największe emocje towarzyszyły starciu liderów Ekstraklasy i Pierwszej Klasy. Menadżer Synów Wandy już przed sezon za cel postawił sobie zdobycie podwójnej korony. I o ile realizacja połowy planu wydaje się być niezagrożona (dziesięć meczów bez porażki i przewaga sześciu oczek nad wiceliderem) o tyle już poprzednia runda pokazała, że w Pucharze tak łatwo nie będzie. Margońskie Konie w lidze wygrały wszystkie mecze i spokojnie mogły skupić się na ćwierćfinałowym starciu. I już pierwszy mecz tej konfrontacji rozegrany na wandejskim Stadionie Centralnym rozpalił emocje. Świeccy przez długi czas bili głową w mur, a Konie skutecznie kontrowały. W 28. minucie do rzutu wolnego podszedł Możejko i huknął w samo okienko bramki i goście prowadzili. Do końca pierwszej połowy Synowie nie byli w stanie dojść do siebie po tym ciosie. Jednak na drugą połowę wyszła już odmieniona jedenastka Świeckich. W 63. minucie Golovachev posłał piłkę w pole bramkowe, a Uziel tylko dostawił stopę i był remis. W 83. minucie po dośrodkowaniu Armenty Uziel główką pokonał Matejkę i wydawało się, że wszystko wraca do normy. Ale cztery minucie później Konie znowu ukąsiły - Radłowski uderzył zza pola karnego i pierwszy mecz zakończył się remisem. Ale dwa gole na wyjeździe w lepszej sytuacji stawiały ekipę z Margon. I w rewanżu Konie postawił na obronę bezbramkowego remisu. Faworyzowana ekipa Synów przez 90. minut biła głową w mur i nie była w stanie stworzyć sobie żadnej klarownej sytuacji bramkowej. Rewanżowe spotkanie ponownie zakończyło się remisem. Remisy okazały się zwycięskie dla Koni, które awansowały do półfinałów. A Świeccy mimo, że drugi sezon są niepokonani to po raz drugi z rzędu odpadają w ćwierćfinale Pucharu.

Gole na wyjeździe decydowały także o losie rywalizacji FC Czarnolas i FC Grodzisk. W pierwszym meczu w Czarnolesie kibice byli świadkami partii szachów. W całym meczu piłkarze stworzyli ledwie jedną okazję bramkową. Ale nie zawiódł bramkarz stołecznej ekipy i grodziszczanie wywieźli cenny remis. W rewanżu ekipa ze stolicy przeważała, ale co z tego. W 62. minucie jeden błąd przy wyprowadzaniu piłki, van As huknął z 25 metrów na bramkę Boudiera i czarnolesianie zdobyli gola na wyjeździe. Do awansu grodziszczanie potrzebowali teraz trzech bramek,a przez dwadzieścia minut nie byli w stanie zbliżyć się do szesnastki gości. Dopiero w 87. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Strindberg, a Marken strzelił wyrównującego gola. Ale to było za mało do awansu i zespół z Grodziska nie obroni wywalczonego w poprzednim sezonie Pucharu.

Po raz trzeci z rzędu w finale może się natomiast zameldować zespół FAN Shepherds. Podopieczni Ryszarda Paczenki dość nieoczekiwanie acz zasłużenie dwukrotnie pokonali Krasnoludy. Już pierwszy mecz w Rantiochii przyniósł dużą przewagę FAN. Goście stworzyli sobie pięć okazji bramkowych a Krasnoludy miały tylko rzut karny i Shepherds wygrali na wyjeździe 2:1. W rewanżu przewaga była jeszcze większa - 8:3 dla FAN w sytuacjach bramkowych, a Shepherds wygrali 2:0. W lidze FAN są w strefie spadkowej Pierwszej Klasy, ale w Pucharze trzeci sezon z rzędu meldują się w półfinałach. Żaden inny zespół nie jest tak regularny w pucharowych rozgrywkach.

Najpewniej do półfinału doszli Republikanie Scholandia, którzy na każdym etapie obecnej edycji Pucharu nie mieli żadnych problemów z pokonaniem rywali. Ćwierćfinałowy dwumecz z KS Nadzieją Scholandczycy rozstrzygnęli już w pierwszym spotkaniu na własnym obiekcie. Wygrali aż 3:0, stwarzając sobie sześć okazji bramkowych. Goście z Nadziei mogli zdobyć gola na wyjeździe, ale Lorca przestrzelił karnego. W rewanżu Republikanie w pełni kontrolowali wydarzenia na boisku, a w 40. minucie przesądzili losy dwumeczu zdobywając wyjazdowego gola po strzale Chettle. Zespół z Nadziei było stać jedynie na honorowego gola - w 70. minucie po rzucie rożnym piłkę w siatce gościu umieścił Krauser.

Po raz kolejny mamy zaskakujący skład półfinalistów. Który z nich sięgnie po trofeum? Konie sięgały po swój jedyny Puchar sześć sezonów temu. Republikanie zdobywali trofeum cztery i trzy sezony temu. FAN i Czarnolas nie mają jeszcze w swoich gablotach Pucharu.