Piotr III Łukasz
Komentarze
@KonradFriedman Przecież cytowałem i wskazywałem. A wie WKW, kogo cytowałem? Was.
Cytuję:
Do czego zmierza ten przydługawy tekst? Do zwrócenia uwagi, że podobnie ma się rzecz w Baridasie. Król, owszem, może dużo. Ale zgodnie z prawem niepisanym, co do zasady nie robił nic. Nawet nie ingerował w tryb wyboru Wicekróla. Istniał tylko dlatego, żeby Baridas miał jakiś punkt zaczepienia względem Sarmacji i mógł funkcjonować w ramach Księstw. Tylko dlatego.

I to właśnie obiecałem w swoim wystąpieniu. Dokładnie z tego samego tekstu cytowałem Rex regnat et non gubernat.
@KonradFriedman ano, nie ma. Dlatego, że moja propozycja oznacza panowanie, monarchię a nie rządzenie. Zdaje się, że o tym WKW ciągle raczy zapominać.
@KonradFriedman a ja z kolei nie będę się interesował argumentami skierowanymi nie we mnie, bo co to ma ze mną wspólnego?
@KonradFriedman o, a kiedy się zdarzyła poprzednia? I serio, uważa WKW, że Was w jakikolwiek sposób pouczam? Stanąłem przed Baridajczykami i zaproponowałem wybór. Ani ja kogoś zmuszam, ani nawet zachęcam. Ba, nawet na siebie nie zamierzam głosować! Dopóki będziecie mi mówić, że naloty, że spadochroniarze, że pouczają, że mają za głupców, że ex cathedra - to nie mamy wspólnego pola do dyskusji, bo żaden z tych argumentów mnie nie dotyczy. I, o ile się orientuję, przez 13 lat nikogo nie dotyczył. A że trafił się rodzynek... no to nawet z tym rodzynkiem sobie poradziliście. W czym problem? Że może się okazać, że ktoś na mnie zagłosuje?
Cytuję:
Po ostatnim popisie poprzedniego Księcia wyrażenie chęci kandydowania do tego urzędu przez jego następcę to jawna ingerencja. Poza tym bez baridajskiego obywatelstwa nie można rządzić Baridasem.
@JulianF a co ja mam wspólnego z poprzednim Księciem? Poza tym, gdyby Jaśnie Wielmożny Markiz czytał a nie tylko powtarzał, to zapewne zwróciłby uwagę na to, że JKW Konrad Firedman uważał, że król nie powinien rządzić tylko panować. I że ja napisałem dokładnie to samo, nawet cytując JKW.
Pomijając formalny fakt posiadania tego obywatelstwa, ani mi w głowie chęci do rządzenia w Królestwie. Unia personalna to nie rządy.
@KonradFriedman przepraszam bardzo, a co ja mam z tym wspólnego? Ani to JKW wymyślił, ani się do mnie zgłosił, ani mnie namówił. Zrobił to, właściwie zaproponował, jeden z Baridajczyków. A "zakazywaniem" nazywam tworzenie prawa na szybko, byle tylko utrącić jedną, jedyną kandydaturę.

Sam o tym myślałem wcześniej, o czym nawet wypowiedziałem się do Kuryera. Już WKW zapomniał? Jest chyba różnica, między przemyśleniami Księcia Seniora a ekspresowym wydaniem uniwersału o mało wybrednej nazwie?

A jak się któryś z Waszych zwolenników okaże, nie wiem, wybitnym poetą, to Wy odbierzecie literackiego Nobla?
@KonradFriedman czyli chyba nie było ryzyka, że Baridajczycy wybiorą to "wejście z buta"? Przy czym ja naprawdę wolę nazywać to "daniem możliwości wyboru".
I tak, da się zrozumieć, bez problemu :)
Pomysł bardzo ciekawy!
@KonradFriedman problemem jest to, że zarzuca WKW mnie traktowanie Baridajczyków jak dzieci, które bez niańki sobie nie poradzą, czego nie sugerowałem nigdzie i nigdy, a sami to robicie bez jakiegokolwiek opamiętania i w trybie przyspieszonym. Ale widzę, że ocena tego, co właściwe, zmienia się u Was z komentarza na komentarz więc w sumie... :)
@AlbertJanMaat no ja w wybory Baridajczyków na pewno nie zamierzam w żaden sposób ingerować, niezależnie od ich wyniku. Jedyna "ingerencja", jakiej chciałem dokonać, to możliwość powrotu do unii personalnej, czyli status quo sprzed połowy 2018, które to sprawdzało się 13 lat. To wszystko.
1/10, bo bez tantiemy :)
Symulacja zmiany tytulatury, przy zachowaniu obecnych wsi lennych, ale "rozsunięciu" granic, od których nadaje się tytuł (rozwiązanie nr 2) - https://p3l.sarmacja.org/
Tak, widziałem tę propozycję. Ponieważ nie podoba mi się w ogóle, stąd jej nie zawarłem. A nie podoba mi się z prostej przyczyny - boję się, że zacznie się podział na diuków lepszych i diuków gorszych, w zależności od tego, kto nadawał... No i byłoby to nieco uciążliwe w zastosowaniu powszechnym.
Artykuł, po pierwsze za krótki, a poza tym takie ograniczenie ma sens itp.
Ale przynajmniej osiągnął swój cel - wywołał dyskusję :D
Ja również.
Próżnoś repliki się spodziewał... Co prawda to do endeka, ale skoro Piłsudski broni demokracji...
Cytuję:
Ależ Wasza Książęca Mość, ja wcale nie muszę ochłonąć.
Rzeczywiście, nie musi Jaśnie Oświecony. Ale dobrze by było :)
Poczekam aż Jaśnie Oświecony ochłonie i zdobędzie się na refleksję i jednak nieco szerszą perspektywę. Oraz znaczną nadinterpretację moich działań, jak też nadużywanie tejże nadinterpretacji.
Nigdzie nie napisałem, że gwarancją posiadania sprawnego Rządu jest wyrzucenie Sejmu do śmieci. Przykro słyszeć takie uproszczenia, naprawdę, stać Jaśnie Oświeconego na dużo więcej. Na szerszą perspektywę, kontekst i nie modyfikowanie mojej wypowiedzi na potrzeby swojej.
Podkreślam, że rozwiązanie Sejmu nie nastąpiło dla jego aktywizacji. Te rzeczy winni PT Posłowie załatwiać we własnym gronie. Rozwiązanie Sejmu nastąpiło aby jak najszybciej wyłonić działający Rząd, który będzie miał poparcie. Zostało to już tutaj wyłuszczone.

Zapewniam, że nie zamierzam ingerować w prace Sejmu jako takiego. Jednak conditio sine qua non sprawnego działania Księstwa jest sprawny Rząd.
@AFvTD Panie Marszałku, Prześwietny Hrabio, bardzo Pana przepraszam. Szczerze i z serca. Podtrzymując słuszność decyzji o rozwiązaniu Sejmu, co zostało tutaj wyłożone (za co też bardzo dziękuję, nie było mnie przy komputerze przez ostatnie parę godzin), rzeczywiście winienem być Pana o tym poinformować. Nie zrobiłem tego, ponieważ całą moją głowę zajmowały przygotowania do 17 rocznicy KS. Oczywiście słabe to wytłumaczenie, chciałbym jednak podkreślić, że żadna złośliwość, prowokacja, niechęć czy cokolwiek innego nie wchodziło i nie wchodzi w grę. Proszę przyjąć moje przeprosiny.
Brzmi... niepolitycznie, ale w końcu... żartujemy sobie w zamkniętym gronie ;)
To jakaś ta nazwa taka... niesarmacka :)