Albert Felimi-Liderski
Komentarze
Niezmiennie bardzo fajne zestawienie i do tego w przyjemnej oprawie graficznej :)
Życzę powodzenia i do zobaczenia na boiskach SLP! Mam nadzieję, że przeczytamy jeszcze niejeden artykuł o poczynaniach drużyny.
Bardzo dobra informacja – mimo że nie zawsze się z Diukiem zgadzam, to trudno wyobrazić sobie lepszego adwersarza. Powodzenia!
@DJHetman nigdy nie działałem w KSZ i nie będę udawał, że mam na wojsko lepszy pomysł niż stale działający w nim żołnierze i dowództwo. Na pewno nie zamierzam ingerować bezpośrednio w działalność ani skład personalny KSZ. Chętnie wdrożę się bardziej szczegółowo w nasze sarmackie wojsko dzięki, mam nadzieję, wsparciu Hetmana i dopiero wtedy będę mógł coś doradzić, zalecić.
Dziękuję za artykuł i czekam na bardziej konkretne rozważania i debatę z tym związaną. Powodzenia!
Dotarły do mnie screeny pokazujące jak wygląda czcionka na niektórych urządzeniach (prawdopodobnie na iOS) i mogę jedynie powiedzieć, że zdecydowanie nie taki tekst ukazuje się na moim własnym ekranie...

Jako, że niedostępna jest już edycja artykułu, przesyłam treść w możliwie najbardziej podstawowej formie: link
@Ramael to dziwne, bo artykuł publikowałem z telefonu i wyglądał w porządku. Pozostaje mi przeprosić za te niedogodności. Dziękuję za informację.
Dziękuję za to zestawienie. Dobrze, że SOBOS działa i w tym przypadku zareagował bardzo sprawnie na aktualne wydarzenia.
Brak interesujących tytułów prasowych, najlepiej tworzonych przez rozbudowane redakcje (ale to już takie roszczeniowe życzenie) jest naszym utrapieniem już od wielu lat. Powodzenia!
Teraz można powiedzieć, że dzisiejsze obchody są w miarę kompletne.
Zupełnie przegapiłem moment pierwotnej publikacji, zatem prezent na rocznicę istotnie zacny.
Tradycyjnie już bardzo przyjemna lektura. Dobra robota.
Dziękuję za trafną i rzeczową analizę.
Niezmiennie zadziwiająca determinacja, Krzyśku.
Będąc jedynie biernym obserwatorem, można było odnieść wrażenie, że RM pracuje na całkiem niezłych obrotach i przede wszystkim ma na siebie pomysł. Przepracowanie całej kadencji w dobrym stylu to nie lada wyzwanie i osiągnięcie (naprawdę), pozostaje więc pogratulować, abstrahując od konkretnych sukcesów, czy porażek na polu politycznym.
Dobrze, że to opracowanie jest stale rozwijane. TIH może i nie imponuje aparycją, wielkim dynamizmem w działaniu, ale robi potrzebną robotę. I za to podziękowania.
Już delikatnie abstrahując od tematu „Sanacji” – o tym za moment – chciałbym odnieść się do powracających co jakiś czas nawoływań do „wzmocnienia centrali”, „skupienia władzy w rękach centrali” i innych tego typu pięknych idei. Wzbudza uśmiech na mojej twarzy ciągłe wracanie do tego tematu, które nigdy nie zakończy się satysfakcjonującym konsensusem. Bawi, a także nieco smuci fakt, że lata mijają, a w Sarmacji wciąż największe spory ideologiczne toczą się na linii: centrala-samorząd, monarchia-republika, dodruk-niedodruk (sic!), a brakuje miejsca lub wyobraźni na prawdziwe dyskusje nad mikronacjami w skali makro. Bardzo interesujący zalążek do dyskusji pojawił się m.in. tutaj. Wciąż jednak większym (i to jak zażartym) zainteresowaniem cieszy się dyskusja o podatkach. Żeby była jasność – dyskusja potrzebna, podatek szkodliwy, ale czy to jest właśnie najpilniejsza kwestia według Sarmatów? Cóż, skoro wzbudza tyle emocji, to najwyraźniej jest.

Wracając do Sanacji. Przyznam szczerze, że jestem pod wrażeniem – nie spodziewałem się, że ujrzę program skonstruowany tak niesamowicie zachowawczo, ostrożnie i dyplomatycznie. Nie sposób odnieść się do któregokolwiek z punktów programu, bo w zasadzie żaden nie niesie za sobą przesadnie wartościowej treści. Ponadto, myślę, że z większością tych postulatów zgodzi się każdy obywatel. Sarmacja wymaga naprawy – bez wątpienia. Różnorodność siłą Sarmacji – owszem. Książę i rząd powinni wspierać, stymulować – tak! Nawiązując jednak do polskiej sceny muzycznej, dla Sanacji po prostu lepiej jak jest lepiej. Zdaję sobie sprawę, że to tylko zarys, a szczegółowe projekty będą pojawiać się z czasem, lecz trudno popierać blok, o którego konkretnych poglądach nic nie wiadomo. Bo może dla Diuka sposobem na uzdrowienie gospodarki będzie podwyższenie podatku dla nieaktywnych?

Brak w tym wszystkim wizji. Pisze Diuk – ewolucja, nie rewolucja. Ale czy jest tu jeszcze co ewoluować?
@EugeniuszMaat ten sam, który wyznaczał pik aktywności w KS w ostatnich latach?
Standardowo bardzo schludnie przedstawione i do tego chyba dłuższe niż zwykle. Tylko kto zapłaci za to Stonehenge?
Wszystko fajnie, ale co z tą Magdalenką?
Chyba brakuje relacji z grup C i D. A opisy jak zwykle zacne.
Wywiad niby dobry, ale nie skłonił mnie do myślenia. Potencjał jest.
Wywiad bardzo udany – niewątpliwie zacząłem dzięki niemu myśleć. Chapeau bas!
Zasłużony, długo wyczekiwany tryumf. Brawo!
Dobry obywatel jest tylko jeden!
Cytuję:
Likwidacja porzuconych miast, zamykanie nieczynnych instytucji, wygaszanie tytułów...

Nie wiem, czy to kwestia użycia niefortunnych sformułowań, czy może niezrozumienia tematu z mojej strony, ale tezy postawione w tym akapicie przez autora są momentami wręcz skandaliczne.
Cytuję:
W chwili obecnej mamy chyba 35 diuków, co zupełnie nie odpowiada temu co faktycznie możemy powiedzieć o diuczej aktywności.

Trudno rozmawiać o jakimś rozwiązaniu, kiedy już wyjściowa teza jest absurdalna. Od kiedy tytuły są wyznacznikiem lub przyznawane są zgodnie z aktualną aktywnością? To przecież zupełnie wypacza koncepcję nadań, które są wynagrodzeniem za minioną pracę dla Księstwa. Co ma jedno do drugiego?
Cytuję:
Dzisiejszy spis mieszkańców i wykaz arystokracji i szlachty, czyli tych zasłużonych i dbających dziś o dobro Sarmacji, nie odpowiada temu jak jest naprawdę.

??? — spis arystokracji i szlachty to nie spis dbających dziś o dobro Sarmacji. To spis osób zasłużonych. To dwie różne rzeczy. Zdecydowanie odpowiada on temu, jak jest „naprawdę”.
Cytuję:
Ponadto do rozważenia jest kwestia zamykania instytucji, które nie działają, likwidowania wyludnionych miast, aby nie wywoływać poczucia, że mamy tak dużo instytucji, tak dużo miejscowości, arystokratów i szlachciców, że Sarmacja tętni życiem. Nie tętni - zróbmy z tym porządek.

Kolejny absurd. Zamykanie jakichś instytucji, bo nie są aktualnie aktywne? Jeśli ktoś naprawdę przez większą ilość instytucji generuje w sobie poczucie, że Sarmacja tętni życiem to powinien zrobić coś ze swoim podejściem, a nie rzeczonymi instytucjami.

A tak już na koniec. Naprawdę, naprawdę ktoś poważnie rozważa odebranie, degradację tytułów arystokratycznych osób nieaktywnych? Ktoś czytał nazwiska z tej listy? Naprawdę rozważa się odebranie tytułu Karolinie, Markusowi, Kwaziemu, bo nie siedzą już całymi dniami na privach i IRCach ogarniając Sarmację, bo nie przewodzą Baridasowi, czy Teutonii?

Dokonana przeze mnie personifikacja problemu może się wydawać zbyt patetyczna, ale moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie: tezy i propozycje postawione w artykule są igraniem z dokonaniami i spuścizną konkretnych jednostek, a nie „załatwieniem problemu”, czy innym „zrobieniem porządku”.
@defloriusz to był jeden z ćwierćfinałów; w pozostałych Sclavinia pokonała Gnomię, a Dreamland wyrzucił z turnieju Hasseland
@joahimvonribertrop Starosarmacja odpadła po rzutach karnych z Tropicaną
@defloriusz <3