Joanna Izabela
Komentarze
@PiotrdeZaym Ale nikt popierający Federacje wam tych praw nie chce zabrać ;)
Ale Umowa hasselandzko-sarmacka przecież nie ucierpi, chyba że punktem honoru Hasselandu jest nazywaniem się prowincją ale nie widze w tym zbytnio logiki.

Lokalne gwardie przynajmniej w Teutonii ma główne zadanie bronić króla i jego rodziny, zapewniać ład publiczny i dobre imię Teutonii do tego ma pomagać w nauce teutonizmu. Porównałabym to może nie do straży miejskiej ale bardziej do gwardii pałacowej plus. Nie widzę narracyjnego uzasadnienia dawania tego pod KSZ bo ma zupełnie inną funkcje. Jeżeli Lwia Gwardia by była pod zarządem KSZ, a nie Króla Teutonii to dopiero by była parodia.
Cytuję:
Pomysł, żeby Sarmacja była jakąś mikronacyjną federacją małych państewek jest niespecjalnie sensowny, bo ani te państewka, ani federacja, nie byłyby silne
Ale... to właśnie przez "prowincje" Sarmacja jeszcze nie padła. Wiec po co udawać, że jest inaczej. To prowincje tworzą aktywność, to one tworzą ciekawą mozaikę. Wiec to własnie jest kierunek w byciu silnym to właśnie teraz mamy nie wiadomo co. Inny sposób wybierania przywódcy czy inne jego kompetencje zmieniają wszystko - zabezpieczają przed paraliżem w którym ostatnio byliśmy.

Już nie mówiąc, ze sam Diuk napisał pod artykułem Zombiaka, ze autonomiczny Hasseland nie szkodzi Sarmacji - wiec po co udawać, że jest inaczej.
Z mojej strony jak najbardziej i też nie jestem za zlepkami słownymi bo potem właśnie mogą wyjść potworki. Tworzenie form żeńskich bym jednak zrobiła z dodawaniem "e", nie wydaje mi się to trudne do zapamiętania, a ładniej wygląda.
@AlbertJanMaat ale nikt nie zabrania tworzyć płatnej pracy (przecież już były próby) - po prostu nie jest ona opłacalna. Nie przyciąga tylu osób co powinna.
@AlbertJanMaat 1. Prasa jest wazna czescia mikronacji, ograniczajac ja powodujesz jeszcze wieksze "umieranko" 2. Zabijasz tworczosc mlodych i q niszowych artykulow (np. jak artykuly TAM) - nie wydasz pieniedzy na cos czego albo jakosci nie jestes pewien albo cie nie interesuje 3) Zabijasz tez swoj program, bo nie sadze ze tak duzo osob by go przeczytalo jakby musialo placic.

Przykro mi ale niestety uwazam, ze gospodarka oparta na artykulach jest strzalem w stope i by sie to tylko na nas zemscilo.
@PiotrdeZaym Chociażby ustawa o HAK, wzięliście się najpierw za ustawę, potem jej nowelizacje, chcieliście powołać prezesa, potem dołożyliście komisje a samo HAK gdzieś się rozmyło. Zamiast dać temu działać bez uregulowań prawnych i zobaczyć jak to się będzie rozwijało, najpierw stworzyliście prawo (napompowane) a później zaczęliście myśleć o instytucji. Dlatego nie lubię regulować każdego aspektu - TAM sobie działa na moich zasadach, nie zrobię nic to będzie sobie egzystowało. będę robiła to będzie istniało ale daje mi to dużą dowolność i ewentualne pole do rozwoju. TiH ma jakieś stare prawo które już nie jest aktualne ale nie będę Gotrydowi teraz narzucać czegokolwiek, żeby tworzyć uchwaly dla uchwaly skoro radzi sobie bardzo dobrze bez tego.
No i tak posługując się przykładem raczej widzę tak jak traktat jaki ma Rotria z Dreamlandem niż jako konkordat z Republiką Bialeńską
@PiotrdeZaym ja wiem, ze brać Hasselandzka ma to do siebie, że lubi pisać przepisy i ustawy, a potem zmieniać je co chwilę ale jednak nadmierna próba regulacji wszystkich aspektów życia się nie sprawdza. Religie obecnie maja to do siebie, że działają w pełni swojej wolności bez krępujących ją przepisów i tak powinno pozostać. Nie neguje Rotrii jako mikronacji i nie neguje tego że warto mieć na współprace miedzymikronacyjną papier, neguje jedynie próbę regulacji religii.

@CarlosdeMedici Wasza Ekscelencjo, a ja pozwolę nie komentować dopóki nie zobaczę całości tego co ma być zawarte. Po prostu nakreślam, że jeżeli konkordat ma mieć nacisk na kwestie religijne to będę temu przeciwna, zresztą nie sądzę ze tylko ja. Jestem otwarta na współprace z Rotrią jako mikronacja, nie mam nic przeciwko waszym duchownym działającym w Sarmacji. Mój sprzeciw nie jest wymierzony w was, tak samo bym zareagowała jakby KDW chciał zawrzeć umowę z rządem o której próbuje napomknąć Piotr Paweł I .
Powiem to tak jeżeli umowa/konkordat jak to sobie nazwiecie ma obejmować tylko świeckie elementy jak np. wymianę ambasadorów to okej, ale jeżeli mają zawierać elementy religijne to będę pierwszą osobą która będzie apelowała do posłów o odrzucenie takiej ustawy. 1) Żadna religia nie wymaga dodatkowych ustaw/umów czegokolwiek i wolałabym żeby tak pozostało, możecie działać tak jak każdy 2) Nie jestem za zbytnym formalizowaniem i papierkami szczególnie w kwestii nauki, kultury, tradycji czy właśnie religii
Nie napisalam, ze Sarmacja stanie sie panstwem wyznaniowym tylko ze bedzie wywzszala jedna religie nad drugą - ustanowienie prawnych zasad dzialania w panstwie wobec jednej religi jest takim wywyzszeniem.
Konkordat mi się zupełnie nie podoba, to nie kwestia negatywnego wydźwięku to tylko kwestia bycia neutralnym państwem, gdzie żadna religia (czy tam religijne państwo) nie powinna być wywyższona.
Ciekawe jakie będą kolejne działania naszej mafii ;)
Szanuje, ze chciało się zrobić krótkie podsumowanie.
@PiotrdeZaym Żyjemy ;)
Możliwość startowania tylko partii już było i pozostawało tylko na papierze. Możemy kręcić się w kółko i co chwilę zmieniać DP tylko po co?
Piotr Paweł I, na papierze jest i dziennikarstwo, i nauka, i kultura ale praktycznie nie ma tego wcale. Skoro za malo osob sie interesuje polityką, to po co na sile ją wpychać. Partie nie zbawią narodu, przy obecnej ilosci ludzi rownie dobrze mogly by być te niesamowite dyskusje pomiedzy obecnymi politykami ale ich nie ma. A skoro w sumie sejm nie spelnia za bardzo swojej roli, kadencje uplywaja na spokojnym egzystowaniu to moze faktycznie pora zaorać i wroćić do monarchi absolutnej albo zrobic jakiś coup d'etat ;) Chociaż mam wrażenie, że nawet to by nie wywołało jakiś niesamowitych emocji.
@PiotrdeZaym
Napompowanie nie jest potrzebne, nadal stoje za tym ze sejm nie jest potrzebny. Na sile tworzenie partii tez. W momencie ktos kto chce sie bawic w polityke moze to robic z poziomu RM. Moze problemem Sarmacji nie jest brak aktywnosci politycznej, tylko brak mozliwosci innej aktywnosci niz polityczna. ;)
Zaraz może dostane po łapach ale czy....na pewno potrzebujemy sejmu? W takim wydaniu jak obecnie równie dobrze i szybciej działać by mogła RM + Książe.
Dziękuje za zaproszenie, uroczystość była niesamowita
Całkiem ładny wystrój ;)
Też używam, że nie należy narzucać czegoś sztucznie ;) Przyjęło się tak w mikroświecie, niech tak zostanie. Nie mówiąc że zmiana musiałaby być tak silna żeby zmusić do używania nowej nazwy nie tylko sarmatów ale także inne mikronacje.
Powodzenia i duzo wytrwałości życzę
Trzeba sie zaopatrzyc w nowa garderobe, wiec pewnie niedlugo sie do was zglosze ale elpingi zostawcie w spokoju *glaszcze swojego po glowie*
Dodatkowo polecam wypić butelkę w Teutonii, wtedy juz na pewno żadne nadpromieniownie nam nie grozi
JKW Adrian Maksymilian Józef Alatriste nie zawiódł nadziei, od początku mówił, że chce z Baridasu zrobić republikę. To raczej Baridas zawiódł JKW co doprowadziło do abdykacji. Mozna się nie zgadzać ze zmianami ale wypadałoby o nich dyskutować, przy braku ludzi nawet najlepszy przywódca nic nie zrobi.
Dziewczyny pokazuja ze nie sa gorsze od mezczyzn ;)
@AJPiastowski Tak jak wspomnial JKW Andrzej. Nie sa to te same rzeczy, malo zagadnien sie pokrywa z TiHem, a dobrze by bylo wiedziec jakie mamy tradycje czy jak podbic serce kobiety w stylu teutonskim. To co robi Natalia jest niezmiernie potrzebne, sa to podstawy do wszelkiej pozniejszej mniejszej i wiekszej narracji. Licze tez na Teutonczykow, ze wezma przynajmniej jeden temat i go opisza.
Na pewno pojawię się na pierwszym meczu, aby kibicować ;)