Królestwo: zwierzęta
Typ: Kręgowce
Gromada: Ptaki
Rząd: Drapieżne
Rodzina: Orłowate
Rodzaj: Kukuły
Gatunek: Kukuł inkaski (Kuklur Inkasa)
Odmiana: Tropicanski (Tropicana)
kukul_tropikanski.jpg

Kukuł tropicański jest zdecydowanie większy od swojego baridajskiego kuzyna. Poza tym, że osiąga wagę dwukrotnie większą, ma długość ciała osiągająca 1,5 m. Jest mniej kolorowy, zazwyczaj zielony, czasami z prześwitującymi żółtymi lub czerwonymi piórkami. Warto zwrócić uwagę na jego ogromne (do 30 cm) kły wystające z dzioba. To właśnie przez nie Kukulska tropicański ma ograniczoną możliwość lotu. Traci je raz na pięć lat.

Kukułka tropicanskima podobne do Kukuła baridajskiego, wysublimowane menu. W jego skład wchodzi wiele dużych ssaków m.in. dźwiedzie i bawoły. Czasami także żywi się owadami i korą drzew, jednak jest to zdecydowanie rzadsze.

Kukułka ten żył na terenie Tropicany, jednak obecnie spotykany jest w Ferze oraz przedmieściach Grodziska. Osobnika można zobaczyć także w zoo w Almerze.

Gody tych ptaków przypadają wczesna jesienią, na przełomie września i października. W odróżnieniu od baridajskiego kuzyna, samce nie walczą ze sobą o samicę, a przynoszą jej dary. To właśnie ona decyduje z którym samcem będzie miała jajo. W listopadzie samica składa dokładnie jedno jajo, które wysiaduje 4 msc. Pisklęta są zielone, lecz nie mają kłów.

Populacja z powodów rywalizacji z innymi drapieżnikami jest osłabiona. Liczy ok. 15 tysięcy osobników.

Warto także zwrócić uwagę na tajemnicze migracje tych ptaków w okresie kwietnia i maja. Śledząc te zwierzęta dojechaliśmy do Eandystanu, gdzie to byliśmy świadkami wielkiej bitwy pomiędzy kukułami a czarnoryjami. Prawdopodobnie dlatego też w Wandystanie ptaki te nazywane są zółtomordami zbawicielami.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
2 170,00 lt
Ten artykuł lubią: Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Adam Jerzy Piastowski, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Krzysztof Czuguł-Chan
Gratuluję wytrwałości!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.