Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 10.07.2017 r. o 18:07
Wyniki sondażu wyborczego — Kanclerzem zostanie...
Seria wydawnicza: Sondaże

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Już tylko 4 dni dzielą nas od rozpoczęcia wyborów Kanclerza Księstwa Sarmacji III kadencji. Firma RCAConsulting miała przyjemność przeprowadzić dla Państwa sondaż wyborczy dotyczący kanclerskich preferencji wyborczych. Bez dłuższego przedłużania prezentujemy wyniki tego badania.

W sondażu wzięły udział 24 osoby, z czego 22 zadeklarowały udział w głosowaniu, 1, że jeszcze nie wie, i 1, że nie weźmie udziału. Osoby, które zdecydowane są wziąć udział w badaniu dysponują łącznie 106 głosami wyborczymi, co stanowi 39,26% głosów, które uprawnione są do udziału w wyborach.

Pierwsze pytanie, jakie zadaliśmy, dotyczyło preferencji wyboru w I turze wyborów. To czy wybory zakończą się na I turze, czy będzie wymagana II tura zdecydujecie Wy, wyborcy, jednak wyniki sondaży wskazują, że II tura będzie potrzebna. Zgodnie z ordynacją wyborczą aby zostać wybranym należy zebrać bezwzględną większość głosów. Jeśli się tak nie stanie odbywa się II tura, w której do zwycięstwa wystarczy zwykła większość głosów.

22 osoby, które zadeklarowały udział w głosowaniu w następujący sposób deklatowały swoje poparcie:
  • Paviel Gustolúpulo 44,34% głosów
  • Konrad Jakub Arped-Friedman 30,19% głosów
  • oddam głos pusty 17,92% głosów
  • jeszcze nie wiem 7,55% głosów
ct4aa8VU.png

Odnosząc w/w wyniki sondażowe do ilości głosów, które są dostępne (w sumie 270 głosów), rozkładając proporcjonalnie odpowiedź "jeszcze nie wiem", przewidujemy, iż pierwsza tura głosowania zakończy się bez rozstrzygnięcia, jednakże z mocnym wskazaniem na kandydata Paviela Gustolúpulo.

T79wx022.png

W kolejnym pytaniu zapytaliśmy o to, czy uczestnicy I tury głosowania wezmą udział w głosowaniu w ramach II tury. Spośród 22 odpowiedzi otrzymaliśmy 17 deklaracji udziału, 2 deklaracje niepewności i 3 deklaracje odmowy udziału w II turze wyborów. Przedstawione niżej wyniki odnoszą się zatem do owych 17 osób, ich łączna siła głosów wyniosła 91 głosów (33,7% wszystkich głosów).

II tura wyborów przynosi jednoznaczne rozstrzygnięcie. Paviel Gustolúpulo otrzymuje 49,45%, a rozkładając proporcjonalnie głosy niezdecydowanych aż 55,27% głosów, Konrad Jakub Arped-Friedman zgarnia 30,77%, a po uwzględnieniu głosów niezdecydowanych 34,60% głosów, głów pustych spodziewamy się 10,13%.
wrOz8pRB.png

s43552yw.png

Kilka kolejnych pytań dotyczyło wskazania który z kandydatów jest lepiej postrzegany w poszczególnych elementach. Bez zbędnego komentarza, niech przemówią wykresy.

r0YSu2sr.png

K5J9HNlP.png

Y40lF77R.png

VZWz77xv.png

S9zmxT1n.png

Warto jednak dwa słowa poświęcić ostatniemu z wykresów. Ankietowani mieli wskazać czym kierują się przy dokonywaniu wyboru Kanclerza. Nie jest to wynik odkrywczy, jednak... na swój sposób przerażający. Blisko 70% ankietowanych wskazało, że główną przesłanką, którą się kierują jest sympatia/brak sympatii wobec kandydata. Ten problem występuje w Sarmacji od zawsze, a jednak należy głośno i wyraźnie podkreślić, że to droga do zguby. Na dłuższą metę zabija życie polityczne. Nie decydują bowiem przesłanki merytoryczne, a kliki, stoliczki, układziki, lubię/nie lubię. To bardzo smutna konstatacja.

or00M0bF.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Michaś Elżbieta II.
Serduszka
9 786,00 lt
Ten artykuł lubią: Wojciech Hergemon, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Timan Demollari, John Rasmusen, Henryk Leszczyński, Krzysztof Czuguł-Chan, Paviel Gustolúpulo, Albert Felimi-Liderski, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Bartłomiej Czapka, Mikołaj Torped, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Vladimir ik Lihtenštán, Michaś Elżbieta II.
Komentarze
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Też mnie się to nie podoba... Ale co poradzić najwyraźniej takie realia. Można w zasadzie napisać ustawę o zakazie nie lubienia kogoś, ale po co? Przecież to byłby nonsens xD
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
A żeby nie było. Opracowanie ładne, świetne idealne podoba mnie się. :D
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
Histeryzujesz. Ile osób zadeklarowało, że kieruje się wyłącznie sympatią i antypatią?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Dziękuję za ten komentarz. W ramach uderzającej mnie histerii zauważam, że mniej niż ogólny wynik. Nie zmienia to w najmniejszym stopniu wymowy tego wyniku. W najmniejszym. Jeśli to histeria to okej, witam ją z radością. Jeśli zaś uważasz, że to dobrze, że w dupie mamy merytorykę to KS straciła sens lata temu i nie, nie będzie lepiej.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Nie należy zapominać że to bylo pytanie wielokrotnego wyboru ;)
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@RCA - no dobrze, teraz dopiero zacząłeś histeryzować :) do tego oferujesz typową fałszywą alternatywę - albo głosujemy merytorycznie albo sympatiami. Why not both?

To naturalne, że sympatia jest jakimś czynnikiem. Nie jesteśmy społeczeństwem robotów. To samo jest w realu, takiemu Macronowi bardzo pomógł fakt, że jest przystojny, wygadany i sympatyczny.

Jestem na tel, więc starczy, rozszerzę jutro, gdy będę n kompie.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@demollari pytasz why not both, odpowiem na szybko — bo nas nie jest 40 mln, gdzie sympatie i antypatie się rozmywają (jako tako), ale aktywnych nas jest obecnie około 30 osób! W ten sposób antypatie i sympatie urastają do niezwykle ważnego elementu, a jeśli element ten de facto kształtuje polityczną scenę kraju to... nie jest to, dla mnie!, pożądane rozwiązanie.

Sympatia jest naturalna, zgadzam się! Ale dyskryminowanie dobrych kandydatów bo ich nie lubimy, choćby mieli najbardziej zajebisty program, jest po prostu słabe.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Jeżeli kogoś nie lubi z jakiś względów istotna część społeczeństwa, to czy to jest dobry kandydat? ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@kaxiu Jeśli powody nie lubienia są pozamerytoryczne to jest do odpowiednia przesłanka?
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Zrobił Robert sondaż - odkrył Amerykę,
Jeden z drugim woli stolik, niż merytorykę!
Zdziwił się tym bardzo, zdziwili sąsiedzi,
ale skąd miał o tym wiedzieć, gdy sam przy nim siedzi?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Oh ah pokaż dzieju
przy którym dzielę
przy którym siedzę
jeden pokaż, jeden wskaż

Wszak twój stolik już zajęty
ten jest lepszy, ten jest zgięty
tego wybierz, tego poprzyj
a kto niegodny temu rzuć potwarz
Odpowiedz Permalink
Jan Grimknur
To i ja wierszę:

Rozdrapałem strupa,
boli teraz moja dupa.
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@RCA - tak, jest aktywnych 30 osób, zagłosuje pewnie z 50. Taka jest specyfika mikronacji (i tak samo było gdy te liczby były dwukrotnie wyższe).

To czy powód lubienia jest merytoryczny czy nie, to już sprawa subiektywna, Ty tego nie wiesz. Piszesz o "dyskryminacji dobrych kandydatów, bo ich nie lubimy". Cóż, jeśli mamy wybór pomiędzy dwoma kandydatami, którzy są okej, z programu jednego i drugiego coś nam się podoba, ale tylko jeden z nich zachowuje się czasem jak kawał ch*ja (broń Wando nie piję tutaj do obecnych kandydatów na urząd Kanclerza, piszę przykładowo), to jest to moim zdaniem odpowiedni tie-breaker.

I proszę nie popadajmy w ekstrema. Tu nie ma albo albo. Jak widać po sondażu, jest szereg czynników, które wpływają na wybór. Sympatia jest jednym z nich, zatem kandydaci powinni brać go pod uwagę tj. dbać o dobry PR, nie zrażać do siebie społeczeństwa. I w żadnym stopniu nie wynika z tego fakt, że "w dupie mamy merytorykę". To nadinterpretacja.

Można to zaakceptować, jako regułę gry, a można rwać szaty i narzekać, że społeczeństwo nie jest (dla nas) idealne.
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Nie ma takiego słowa jak merytoryka. Jest meritum, meritum-zdrój.
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Bardzo zacny sondaz, dopiero teraz przeczytalem. Ciekawe, jaki jest faktyczny blad pomiaru. Ja np celowo w zadnych sondazach nigdy udzialu nie biore ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.