Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 24.08.2017 r. o 08:54
Monitor Sejmu nr 01/K-LIII/2017
Seria wydawnicza: Monitor Sejmu

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
4e6W9nl1.png

MONITOR SEJMU #01/K-LIII/2017


R0owh5cJ.png

Po dłuższej przerwie Obserwator Sarmacki wraca do publikacji w cyklu "Monitor Sejmu", w ramach których będziemy opisywać podejmowane w Sejmie Księstwa Sarmacji działania. Rozpoczęła się LIII (53) kadencja Sejmu, w któym zasiadają posłowie: Kristian Arped (.S), Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło (Nowi), Krzysztof Czuguł-Chan (Cz), Albert Felimi-Liderski (Cz), Paviel Gustolúpulo (Cz), Laurencjusz Ma Hi at Atera (.S), Konrad Jakub Arped-Friedman (.S). Dwa najważniejsze ugrupowania, tj. .STARODAWNA i CZEKAN, dysponują trzema posłami, a rola języczka u wagi przypadła posłowi wyłonionemu z listy nowych obywateli, to właśnie on w rozpoczętej kadencji będzie najczęściej decydował o podejmowanych rozstrzygnięciach. Marszałkiem-Seniorem LIII kadencji Sejmu został Krzysztof Czuguł-Chan. Warto też dodać, że w związku z wyborami niestety nie było możliwe wyłonienie nowego Prefekta Generalnego przez Sejm. Zgodnie z przepisami w tej sytuacji wyboru dokonał Tron, a konkretnie zasiadający obecnie na nim Regent Paviel Gustolúpulo. Została nim Carmen Laurent, dotychczasowa Podprefekt.

9ZP5MFZU.png

Od początku kadencji minął nieco ponad tydzień i w tym czasie doszło do wyboru Marszałka Sejmu. Dzięki głosom posłów .S oraz posła Hohenzollern-Wikidajło został nim Krystian Arped. Warto przypomnieć, że Krystian Arped pełnił już rolę Marszałka Sejmu w LI kadencji i Obserwator Sarmacki oceniał wówczas jego pracę bardzo wysoko. Jak się sprawdzi tym razem? Czas pokaże.

W minionym czasie wpłynęły do Laski Marszałkowskiej dwa projekty ustaw. Oba zgłoszone przez ugrupowanie CZEKAN. Jeden to projekt nowelizacji Konstytucji Księstwa Sarmacji. Jego celem jest objęcie prac organów Sejmowych możliwością wszczęścia postępowania kontrolnego wobec podejmowanych przez nie decyzji, realizowanego przez Trybunał Koronnegy. Do tej pory organy Sejmu, jako jedyne, nie podlegały możliwości kontroli. Posłowie CZEKANa chcą to zmienić. Drugi projekt to nowelizacja ordynacji wyborczej, która koncentruje się na likwidacji wyborów z listy nowych obywateli. Już na wstępie można stwierdzić, że propozycja ta ma spore społeczne poparcie, czy znajdzie je również w Sejmie okaże się wkrótce.

L9OCsnaN.png

Na sali obrad odbyły się debaty dotyczące: Żadna z wyżej wymienionych debat nie była burzliwa, nie przyniosła żadnych istotnych informacji. Każda była zwyczajna do bólu. Od początku było wiadomo, że kandydatów na fotel Marszałka będzie dwóch. Decydować miał poseł niezrzeszony, i to on najwięcej pytań obu kandydatom postawił. Pytanie pozostaje, czy były to pytania pro-forma i już przed debatą było wiadomo, którego kandydata poprze. Czy też właśnie odpowiedzi kandydatów sprawiły, że ostatecznie poparł Kristiana Arpeda.

A obecnie trwają następujące: Obie debaty zostały rozpoczęte wczoraj wieczorem (po 19:30) i póki co nie rozkręciły się. Potrwać mają do 27 sierpnia do godziny 19:00. O ich przebiegu poinformujemy w kolejnym wydaniu Monitora.

WRSI5l6q.png

W Sejmie odbyło się, jak dotąd, jedno głosowanie. Dotyczyło ono wyboru Marszałka Sejmu. Przebieg głosowania i to jak głosowali poszczególni posłowie możecie prześledzić w tym miejscu.

NIGGTK11.png

Kadencja dopiero się rozpoczyna. Oba ugrupowania, jak i kandydat z listy nowych, zapowiadali ciekawe zmiany. Pierwsze projekty już do Sejmu napłynęły, czekamy na kolejne, w tym pierwsze projekty .STARODAWNEJ i Rządu. Jak będzie to wyglądało dalej przekonamy się wkrótce. Czeka nas starcie o kształt przyszłego Sejmu, próby zmiany systemu powoływania Prefekta Generalnego, zapowiadane były także zmiany w Trybunale Koronnym.

Monitor Sejmu będzie informował o pracach Sejmu na bieżąco. Pozostańcie z nami, śledźcie doniesienia.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Jan Magov-Zaorski, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
9 954,00 lt
Ten artykuł lubią: Andrzej Fryderyk, Timan Demollari, Paviel Gustolúpulo, Otto von Spee-Asketil, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Jan Magov-Zaorski, Albert Felimi-Liderski, Thimoteus ik Hohentsolern, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Cudzoziemiec 1, Erik Otton von Hohenburg, Konrad Jakub Arped-Friedman, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Cudzoziemiec
Mały edit: Warto też dodać, że w związku z wyborami niestety nie było możliwe wyłonienie nowego Prefekta Generalnego przez Sejm. Zgodnie z przepisami w tej sytuacji wyboru dokonał Tron, a konkretnie zasiadający obecnie na nim Regent Paviel Gustolúpulo. Została nim Carmen Laurent, dotychczasowa Podprefekt.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Przepraszam może za głupie pytanie ale czy przypadkiem nie miało być walnego sejmu??? Sense każdy aktywny obywatel miałbyś posłem. Fakt, że długo mnie nie było ale pomysł wydawał mi się słuszny
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Camel to rozwiązanie funkcjonowało od 1 grudnia 2016 do dnia 13 sierpnia 2017 ;) po czym, z woli społeczeństwa, powrócono do modelu starego.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
@RCA Bez sensu po w wrześniu znów spadnie aktywność po zacznie się rok szkolni i itp. Ja osobiście został bym przy modelu walnego
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@Camel Ale ja nie.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Camel @AF ta dyskusja już się odbyła, nie wracajmy teraz do niej ;) chociaż spór wokół tego, jak widać żywy, jest dobry, to mimo wszystko pozwólmy nowej (starej) strukturze się wykazać. Sejm Walny miał plusy i miał minusy. Jak wszystko inne.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
@AF Robienie wyborów to sejmu ma sens kiedy faktycznie jest sporo aktywnych obywateli. Chociaż ja bym to inaczej ujął sens robię sejmu reprezentacyjnego jest wtedy kiedy jest co najmniej 5 partii politycznych po co najmniej 5 osób w każdej. Po inaczej będzie trudno zebrać odpowiednią ilość kandydatów aby zrobisz głosowanie.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RCA lecz właśnie chciałem to wykazać. Były dyskusję, były spory, było referendum. Dyskusję są potrzebne i warte lecz głosy "A ja to bym wrócił" nie mają zbytnio sensu.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF to też prawda, na szczęście @Camel rozwinął to w kolejnym komentarzu.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
@RCA Nie mam wyjścia chyba. Ja nie mowie, że sejm z posłami wybranym przez obywateli jest złą strukturą i nie sprawną tylko chciałem zwrócić uwagę iż może zabraknąć kandydatów aby zapełnić lożę poselskie a jak nie zabraknie to społeczeństwo sarmackie zbytnio nie będzie miał nic to gadana nawet jak im się nie będzie podobali posłowie po innych nie będzie
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Camel Główny powód eutanazji SW, to wola Narodu wyrażona w referendum.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
@KonradFriedman Rozumiem teraz mi się narodził pomysł, który moim zdaniem powinien się spodobać każdemu. Tylku muszę przeczytać nie które ustawy
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.