Ferment, Leszek de Ruth, 26.08.2017 r. o 23:13
Ferment okolicznościowy

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
3w65rMw6.png

Wracamy! A w zasadzie wróciliśmy. Na ten moment tylko raz, ale zobaczymy co czas pokaże. Nie będę pisał tu dużo, bo czytanie macie w Fermencie. Numer zrobiony w 2 dni, prawie na kolanie, żeby tylko zdążyć na rocznicę powstania Starosarmacji, ale dzięki pracy i wielkim sercom redakcji udało się. Fajnie było odkopać tego dinozaura i przy nim popracować, bo dzięki temu może uda się go wydawać częściej (o regularności nawet nie myślę, bo to jak podróż na Księżyc). Bierzcie i czytajcie :)

Ferment Okolicznościowy
Serduszka
13 695,00 lt
Ten artykuł lubią: Krzysztof Czuguł-Chan, Thimoteus ik Hohentsolern, Timan Demollari, Orjon Surma, John Rasmusen, Ignacy Urban de Ruth, Vladimir ik Lihtenštán, Paviel Gustolúpulo, Wojciech Hergemon, Jan Magov-Zaorski, Erik Otton von Hohenburg, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Albert Felimi-Liderski, Bartłomiej Czapka, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Zbyszko Gustolúpulo, Roland Heach-Romański, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Timan Demollari
Super, poczytam w tygodniu. Tymczasem - Leszku, SLP czeka ;)
Odpowiedz Permalink
Viktor Toghon at Atera
I to jest gazeta o słusznych rozmiarach.
Nam nadzieję że na "razie" się nie skończy.
Permalink
Wojciech Hergemon
Na razie przeczytałem pierwsze 12 stron i pewnie już jestem w elicie, bo czyniłem to ze zrozumieniem.

Wydźwięk ogólny jest taki, że jest źle (czy też nie za dobrze :)). Ale cy faktycznie kiedyś było lepiej? Mityczny Syriusz, którego mało kto z aktywnych widział, a jeszcze mniej pamięta póki działał był systemem do bólu prostym, a też nie pozbawionym wad. O wałkach robionych w Syriuszu można by spokojnie drugiego takiego pdfa napisać. Czy teraz by się to przyjęło? Wątpię.

Natomiast odnośnie do związku polityki z gospodarką - faktycznie jest on wyjątkowo silny, tym co wątpią polecam chociażby znaleźć sobie w archiwach sejmową dyskusję o przepadzie (zanim Księć zrobił przepad na chama, to był to debatowany i zablokowany projekt). Związek jest silny jak diabli, bo jak chodzi o kasę, to każdy patrzy na kogo głosuje, a teraz jakie to znaczenie? Niby wygrała już dwa razy opcja liberalna, a podatki nadal jak w państwie socjalnym.

Zresztą, o politykę właśnie rozbija się spora część pomysłów na nowe SG. Bo, żeby powstał SG to ktoś musi mieć pomysł i ktoś go musi wykonać - i obie rzeczy trzeba zrobić porządnie, a nie wymyślić klikanie na hura (zakładam, że jednak celujemy w systemy bawiące dłużej niż kwartał). I jak już się coś takiego wymyśli to się pojawia, za przeproszenie, takie pierdolenie - że czemu ktoś ma być bogaty, że państwo powinno samo dzielić libertem, i że to zepsuje zabawę. Kiedyś też tak pierdolono, ale do czasu przepadu nikt tego nie realizował - teraz mam wrażenie, że to jest norma.

I tutaj zaznaczam, że ten akapit nie ma nic wspólnego z wielką secesją teutońską, którą się straszy niegrzeczne starosarmackie dzieci. Ale uczciwie trzeba napisać - nie da się w tej chwili zrobić systemu gospodarczego opartego na libercie, bo jest to waluta niewiarygodna. Własnych walut też niby nie można wprowadzać, więc trzeba znowu kombinować by na jakiś uncjach srebra, żetonach, muszelkach czy czymś innym. I pewnie znowu będą gorzkie żale.

I ostatnia sprawa, święte oburzenie 1/3 politykierni i pewnie adekwatnej części społeczeństwa, jak ktoś robiąc "prywatnie" system zarobi, bo przecież pieniądze te powinny być w gestii rady ministrów, która zapłaci nimi za wydawanie komunikatów w gazecie ;). To akurat kiedyś było inaczej - więcej zarabiało się na robocie prywatnej i dla każdego było oczywiste, że jak ktoś coś robi to powinien mieć zapłacone.
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
@kaxiu Czyżby powrót do dyskusji, która ja zacząłem jakiś rok temu?
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Nie przeczytałem.. ale zamierzam przeczytać. Może se drukne coby stare oczy mniej męczyć - a i żeby wycinka Puszczy na coś się przydała.
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
W zasadzie przeczytałem i aż boję się zaczynać wątek dyskusyjny na temat upadku Księstwa. Za dużo wątków z których nic nie wyniknie ... przez sarmacki wewnętrzny bezwład.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.