MONITOR SEJMU #03/K-LIII/2017
Minęły kolejne trzy tygodnie kadencji i już tylko kilka dni dzieli nas od znacznika połowy bieżącej kadencji. Na tym etapie warto się pokusić o kilka spostrzeżeń. Po pierwsze — z szumnych zapowiedzi wielkich projektów KP .STARODAWNA nic póki co nie zostało spełnione. Klub ten złożył w Sejmie dosłownie ZERO projektów. Jeden projekt złożył Rząd, trzy zaś KP CZEKAN. Również formalnie niezrzeszony poseł Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło nie przedłożył Marszałkowi Sejmu ani jednego projektu. Jednakże w zdecydowanie lepszej sytuacji jest klub murem stojący za Kanclerzem Konradem Arpedem-Friedmanem — KP .STARODAWNA. Na półmetku to oni dysponują stabilną większością parlamentarną (większość 2/3 posłów — większość konstytucyjna, większość pozwalająca odrzucać książęce veto), podczas gdy KP CZEKAN podjął nieudaną próbę roszady personalnej, w wyniku której utracił jednego ze swych trzech posłów.
W tej sytuacji skład osobowy Sejmu Księstwa zmniejszył się do sześciu osób, nie jest bowiem możliwe uzupełnienie, zgodnie z przepisami, wakującego mandatu poselskiego. W tej chwili więc KP .STARODAWNA posiada trzech posłów, KP CZEKAN dwóch, i jest jeden poseł niezrzeszony (choć analizując sposób głosowań należy stwierdzić, iż jest związany z klubem .STARODAWNA).
Nadchodzi czas, kiedy klub Kanclerza będzie musiał zmierzyć się ze swymi wyborczymi obietnicami.
W czasie minionych trzech tygodni poseł Krzysztof Czuguł-Chan (KP CZEKAN)
zrzekł się mandatu. Zgodnie z Ordynacją Wyborczą w jego miejsce
powołany został poseł Timan Demollari (KP CZEKAN). Niestety... nie wypełnił on obowiązku polegającego na złożeniu przysięgi poselskiej
i tym samym mandat utracił.
W dniu 13 września wpłynął do Laski Marszałkowskiej
projekt ustawy o zmianie ustawy o prefektach. Autorami projektu jest Koło Poselskie CZEKAN, a jego celem jest przeniesienie obowiązku powoływania Prefekta Generalnego z Sejmu na Księcia.
Z kolei w dniu 15 września wpłynął do Marszałka Sejmu pierwszy projekt rządowy tej kadencji.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, złożony przez Kanclerza Arpeda-Friedmana, zakłada wprowadzenie opłaty wynoszącej 25% wysokości dochodu z emisji znaczków pocztowych (innych niż związane ze świętami czy uroczystościami państwowymi) na rzecz innych podmiotów niż Korony.
Podczas trwającej w dniach 15-19 września debaty nad
projektem ustawy o zmianie ustawy o prefektach autorzy zwrócili uwagę, że "nieodległej przeszłości zmierzyliśmy się z sytuacją, w której Księstwo Sarmacji pozostawało bez Prefekta Generalnego w okresie czternastu dni". Poseł wnioskodawca Paviel Gustolúpulo stwierdził, że dotychczasowa praktyka powoływania Prefekta Generalnego przez organ kadencyjny (Sejm) okazała się być praktyką dziurawą i prowadzącą do niebezpiecznych sytuacji. Stwierdził również, że najlepszym organem do powoływania Prefekta Generalnego jest Jego Książęca Mość. Ustami Kanclerza Konrada Arpeda-Friedmana Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała ten projekt przy okazji informując publicznie, iż w ramach rządu trwają prace nad własną nowelizacją ustawy o prefektach, która w odmienny sposób zajmie się sytuacjami podobnymi do tej, która spowodowała reakcję posłów KP CZEKAN. Kanclerz stwierdził, że Sejm nie ma problemu z wyborem Prefekta Generalnego, i że brak wyboru odpowiedniej osoby to nieszczęśliwy zbieg okoliczności wynikający z wyborów do Sejmu. Padły również bardzo ważne słowa, iż "Rada Ministrów nie wyznaje zasady "Ufamy Ci Książę"." doprecyzowując, iż chodzi tu o urząd Księcia, a nie osobę obecnego Monarchy. Wykazano również, iż Książę nie jest organem władzy wykonawczej, a projekt posłów KP CZEKAN takie uprawnienia właśnie chce Księciu nadać. Na tym debata się zakończyła. Zapowiedzianego przez rząd projektu nowelizacji jeszcze nie ma.
Rządowy
projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych stanowi odpowiedź Rady Ministrów na sytuację zwiększonego popytu na emisje pocztowe niezwiązane z Radą Ministrów. Faktem jest, że obecna konstrukcja przepisów cały dochód z takich emisji przekazuje wnioskodawcy tejże, a rząd nie zarabia na niej ani jednego pina. Kanclerz podniósł tę kwestię zwracając między innymi uwagę na nakład pracy związany z taką emisją. Jak również na to, iż "istnieje potrzeba, żeby nieco ograniczyć możliwość uzyskiwania pieniędzy z powietrza". W czasie debaty (15-19 września) poseł KP CZEKAN Paviel Gustolúpulo zwrócił uwagę na to, że to Zarządzenie MSW określa zasady emisji znaczków oraz na to, że to właśnie MSW decyduje o emisji w ogóle. Oba argumenty prowadzą więc do konkluzji, że "przy innym podejściu właściwego Ministra problem można by rozwiązać bez zmiany rozporządzenia - wystarczyłoby większe sito przy akceptacji wniosków o emisje". Poseł opozycji wskazał także na jeden z elementów, który Kanclerz pominął, a mianowicie obligatoryjną opłatę 1000 lt, która jest pobierana przy przekazywaniu znaczka z jednej osoby na drugą. Gdzie środki w ten sposób pozyskane stanowią dochód Rady Ministrów, nawet gdy rząd nie podejmuje wówczas żadnych czynności.
W tej chwili trwają w Sejmie głosowania nad:
Formalnie oba głosowania kończą się 24 września chwilę po północy. Jednak już teraz widać, że nowela ustawy o finansach publicznych przez Sejm przejdzie, zaś nowelizacja ustawy o prefekturze zostanie odrzucona.
Od startu kolejnej rundy kampanii wyborczej dzieli nas około pięć tygodni. Tyle samo czasu pięćdziesiątej trzeciej kadencji Sejmu już minęło. Posłów, którzy obecnie znajdują się w Sejmie należy rozliczać nie tylko z ich obietnic, ale i podejmowanych działań. Gorąco Was do tego zachęcamy. Każdy komentarz na ten temat jest mile widziany, a oprócz tego zachęcamy do wzięcia udziału w specjalnej dedykowanej anonimowej ankiecie, w której możecie ocenić różne aspekty pracy Sejmu, jak i samych posłów.
Monitor Sejmu będzie informował o pracach Sejmu na bieżąco. Pozostańcie z nami, śledźcie doniesienia. Kolejne wydanie Monitora planujemy na dzień 13 października 2017 r.
Ankieta wypełniona
Chyba jest tam błąd, Salvadore nie jest posłem na Sejm a w pytaniu o ocenę posłów znajduje się on tam...