Pancerna pięść w ćwiczeniu Black HORNET-2017
Seria wydawnicza: Black Hornet-2017

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ZU6X7254.png
oA81d47A.png
14 września br. we wczesnych godzinach porannych zostałem wezwany na odprawę do Bazy Wojsk Specjalnych w Athos do Kierownika Ćwiczenia mjr Laurencjusza MaHi at Atery. Podczas długiej dyskusji prowadzonej przy mapie,w czasie odprawy uzgodnione zostało skryte działanie jednostek pancernych.
"Pancerna pięść" na Awarze przy wsparciu lotnictwa i kawalerii w powietrzu oraz okrętów na morzy i jednostek specjalnych na lądzie zgodnie z założeniem ma przetoczyć się przez wyznaczony rejon ćwiczeń jak walec, który równa z ziemią każdy napotkany opór na swej drodze.
W dniu dzisiejszym zaraz po wyładunku z portowej rampy w Arminborg czołgi LEOPARD pojawiły się na pasie taktycznym, centrum szkolenia poligonowego wojsk lądowych na wyspie Awara. W ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami BLACK HORNET-2017 (Czarny Szerszeń). Zaprezentowane zostały możliwości taktyczno-ogniowe, BZT wspartego pododdziałami reprezentującymi rodzaje Książęcych Sił Zbrojnych.
6ALVXzg1.jpg
foto. Leopardy przed wyładunkiem.

Tło taktyczne ćwiczenia wymusiło na zaangażowanych wojskach prowadzenie obrony i zatrzymanie nacierającego przeciwnika przy wsparciu z morza i powietrza. Batalionowe Zgrupowanie Taktyczne ( BZT ) w skład, którego wchodził pododdział z „Baridaskiego” batalionu zmechanizowanego,wyposażony w bojowe wozy piechoty FV 510. Wsparty został wojskami pancernymi na Leopardach 2A6 z „Teutońskiego” batalionu pancernego.
zBd04L5r.jpg
foto. Leopardy w ugrupowaniu marszowym na chwilę przed rozwinięciem w bojowe ugrupowanie rozwinięte.

Na korzyć bwp-ów ubezpieczenie bojowe zapewniało zgrupowanie artyleryjskie, na wyposażeniu którego znajdowały się armatohaubice PzH 2000, haubice CAESAR oraz wyrzutnia rakiet HIMARS. Wsparcie pododdziałów lądowych zapewniły samoloty wielozadaniowe F-16 z KSP i samoloty uderzeniowe F-18 Super Hornet z KMW . Lotnictwo wojsk Lądowych reprezentowały śmigłowce wielozadaniowe MH-60 Blach Hawk oraz szturmowe AH-64 Apache. Z kolei swobodę działania lotnictwa zapewniły pododdziały przeciwlotnicze wyposażone w armaty M-167 oraz samobieżne zestawy PANCYR S-1. Obronę pododdziały zrealizowały poprzez wykonanie połączonych strzelań sytuacyjnych.

W części wstępnej kierownik strzelań, którego funkcje pełnił gen. broni de Ruth zrealizował czynności przygotowawcze w skład, których wchodziło sprawdzenie systemu łączności oraz przyjęcie meldunku od osób funkcyjnych strzelań, o gotowości do ich realizacji. Następnie koordynator strzelań sytuacyjnych ppłk. Antonio Hyrne Szef Sekcji Szkolenia Bazy Zommerland , wprowadził pododdział w sytuację taktyczną, zgodnie z którą BZT po otrzymaniu informacji o zbliżającym się przeciwniku, miał zorganizować obronę celem zatrzymania nacierających sił oraz utrzymania zajmowanego rejonu. „Zrealizowanie tego typu zajęć polegających na wykonaniu połączonych strzelań udowodniła ćwiczącym, że skuteczność ognia tkwi w jego połączeniu” – dodaje gen. de Ruth.

j608bn2v.png
Po wykonaniu działań połączonych BZT zatrzymało nacierające siły armii agresora - Iksancji i wyprowadziło kontratak. Prezentacja możliwości taktyczno-ogniowych była elementem ćwiczenia tego dnia.

DEoPQ00w.jpg
W czasie realizacji tego zadania "wzięte na cel" zostały "wrogie" wyrzutnie rakietowe na Awarze.
M3683904.jpg

(-) Gen. broni Gotfryd Slavik de Ruth Dowódca zgrupowania pancernego i zmechanizowanego w ćwiczeniu pk. BLACK HORNET-2017
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Jack von Horn.
Serduszka
6 500,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Laurẽt Gedeon I, Yupeng Beijin-Zhao, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, David de Hoenhaim, Bartłomiej Czapka, Julian Fer at Atera, Konrad Jakub Arped-Friedman, Henryk Wespucci, Jack von Horn, Roland Heach-Romański.
Komentarze
Gotfryd Slavik de Ruth
Pancerny walec ruszył i z iście kawaleryjską fantazją, wykonuje swoje zadania na ćwiczeniach :) Z dumą w tym ćwiczeniu ponownie dowodzę siłami pancernymi; eh stare dobre czasy :D
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.