W Grodzisku będzie tramwaj!

W Grodzisku buduję się właśnie linia tramwajowa nr. 1. Będzie to pierwsza taka w Grodzisku. Jej przystanki od zachodu to: Pl. Miryjski, Stoczniowa, Bosmańska, Pl. Partyzantów, Narwiańska, Teutońska, Pl. Przemysłowców, Energetyczna, Garbary, Pl. Węglarzy, Staromiejska, Pl. Filsaków, Most Niepodległości, Pl. Namiestnikowski, Flotylli, Awarska, Pl. Konstytucji. A więc jest to 17 przystanków. Do operowania tą linią i późniejszymi powstała spółka Grodziska Komunikacja Miejska (GKM).

Linią będą jeździć tramwaje sprowadzone z Almery. Jest ich 6. Czas przejazdu taką trasą to 20 min. Tramwaje poruszają się z szybkością 55 km/h. Ich częstotliwość wynosić będzie 5 min. Na dzień dzisiejszy (25.10.17r.) działa już odcinek od Pl. Miryjskiego do Narwiańskiej. Pod koniec budowy linia powinna mieć 16,5 km. Jak narazie większość mieszkańców jest zadowolona. Nie mogą tego jednak powiedzieć grodzieńscy kierowcy. Ci przeklinają roboty drogowe które są do tego konieczne. Zacytuję wypowiedź jednego z nich: "Mogliby zrobić metro, to by nie musieli tak torów kłaść po drodze. Niestety Grodzisk nie posiada na tyle dobrej gleby jak Eldorat gdzie metro zrobiono. Żeby u nas zrobić metro trzeba by było drążyć ponad 150 m. pod ziemią. Cieszy wykonanie przystanków które mają podgrzewane wnętrze.

Tramwaje jeżdzą od godz. 5.50 i tak co 5 minut (np: 5.55, 6.00, 6.05) do godz. 23.00. Bilety kosztują 2 lt za ulgowy i 3,50 za normalny. Przewidywany termin ukończenia całej linii - 3.01.17r. Miasto na całą linię wydało: 700.000 lt. Ekolodzy szacują że polepszy to jakość powietrza o 5,86% codziennie z niej powinno korzystać około 40.000 ludzi.

Ciekawostka: przez 10 dni działania tej linii złapano 2 gapowiczów. Uważajcie, grzywna wynosi aż 1000 lt!
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Patryk Vindsor.
Serduszka
1 881,00 lt
Ten artykuł lubią: Patryk Vindsor, Tomasz Habsburg.
Komentarze
Patryk Vindsor
Podoba mi się. krótki artykuł na początek. Z pewnością linia tramwajowa wzbogaci infrastrukturę Grodziska i zapewni sprawniejsza komunikację.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Artykuł jak artykuł, brakuje kilku elementów.

Proponuje wyjustowac artykuł przed publikacją. Zdecydowanie lepiej wtedy wygląda.

Kolejnym elementem są ilustracje. Dzieki nim artykuł będzie wyglądał jakoby na większy, a i estetyka wzrośnie.

Dalej, wkradły się małe literówki.
Cytuję:
termin ukończenia całej linii - 3.01.17r.

No i nie wiem jak naprawdę jeżdżą tramwaje, ale co 5 minut, to trochę za często.

No i czy sama trasa nie jest za krótka jak na tyle stacji? Przecież to będzie stacja co niecały kilometr...
Odpowiedz Permalink
Jan via Teutończyk
Takt co 5 minut jest idealny, pozwala na szybką i częstą komunikację po mieście.
Odpowiedz Permalink
Wielki Imperator Żeluś z Bożej Łaski
No właśnie
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.