Gazeta Teutońska, Adam Jerzy Piastowski, 17.12.2017 r. o 17:26
Detzonia

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Tytułem wstępu, chyba wszystkim przyda się chwila oddechu od elekcji i przeczytania czegoś innego, niedotyczącego wyborów. Przyjemnego czytania :)

Mały Teutoński skrawek lądu.

Najmniejsza wyspa będąca integralną częścią Królestwa Teutonii. Otoczona głównie przez wody Morza Wąskiego z charakterystyczną od północy Cieśniną Detzońską.

UZZ3A36c.png
Fragment mapy autorstwa Adama Jerzego Piastowskiego ze zbiorów TIGiK przedstawiający wyspę.
rsU2l0wP.jpg
W 1489r dzięki zezwoleniu Nargoniusza Krwawego (władca Enderasji) powstaje osada Margon. 74 lata później w 1563 dzięki specjalnemu dekretowi kolejnego z władców Luciusza, Margon zostały nadane prawa miejskie. Dokument (po lewej) świadczący o tamtym wydarzeniu można po dziś dzień oglądać w zbiorach TIH.

W 1505r Hellgon III wydał zezwolenie na osiedlenie się we wschodniej części wyspy zakonnikom Benedyktyńskim, którzy przybyli na wyspę z Zielnyboru. Niestety po dziś dzień można w tym miejscu znaleźć tylko gruzy.

W 1664 roku miała miejsce bitwa pod Argon Cux, gdzie pierwszy Cesarz Teutonii Hergolien Wielki pokonał wojska trzyczaszkowskie, prónujące zawładnąć wschodnią część wyspy. Hergolien był także fundatorem pokaźnego pałacu na wyspie, który stał się późniejszą rezydencją cesarską.

cM72O2Og.jpg
Bitwa po Argon Cux, malowidło NN z roku 1676 z perspektywy wschodniego zagajnika.

Wyspa też była świadkiem na pewno najsłynniejszej bitwy w historii Detzonii, jak nie całego Królestwa Teutonii. Zwanej i wychwalanej po dziś dzień bitwy pod Argon Cux. Flota hydrykańska w roku 1676 znalazła sięu wybrzeży Detzonii w sile ok. 25 tys woja i ponad 100 statkach rozpoczynając obężenie miasta. Godnym uwagii jest fakt, że Argon Cux w tym okresie zamieszkiwało ok. 15 tys ludzi, a garnizon liczył zaledwie 5 tys. Zawodowych żołnierzy. Bohaterską oborną miasta kierował niejaki Żelazny Goton, który dzięki doskonałemu przygotowaniu oraz niespotykanej wcześniej myśli taktycznej i nowej technologii zdołał odpierać ataki nieprzyjacielskiej armii do czasu odsieczy prowadzonej przez admirała Landorfa płynącego ze Srebrnego Rogu. Po rozgromieniu Hydrykan Żelazny Goton został mianowany burmistrzem miasta, urząd ten pełnił aż do śmierci.
rBNPB472.jpg

Detzonia swego czasu stała się również słynna z powodu założenia na niej największego po dziś dzień klasztoru dominikańskiego pod wezwaniem św. Pawła położonego nieopodal pałacu w Argon Cux. Był to drugi ośrodek religijnego kultu po benedyktynach, którzy stopniowo tracili swoje wpływy zarówno na wyspie jak i w całym cesarstwie. Pomysłodawcą budowy klasztoru był Reinold II Pobożny panujący od 1810 do 1869 roku.

CYuj92vi.jpg
Sporą atrakcją turystyczną na wyspie jest stary, ponad 500 letni dąb, do którego prowadzi bardzo wąska ścieżka wytyczona w Borach Detzońskich. Jest to bardzo ciche i spokojne miejsce, uwielbiane przez poetów i filozofów, gdyż pozwala w skupieniu kontemplować myśli. Plotki głoszą, że znany dziś wszystkim ród von Thorn, którego przodek (jeszcze starszy niż senior Robert) przechadzał się tamtędy w dawnych czasach. Natrafił on wówczas na przepiękne drzewo mieniące się żółto-pomarańczowymi, jesiennymi liśćmi. Zainspirowany tym widokiem postanowił umieścić w swoim herbie liść dębowy. Od tego czasu jak powiadają najstarsi mieszkańcy wyspy powinien co roku płacić daninę za wykorzystanie wizerunku dobra narodowego Teutonii. Być może kiedyś ktoś będzie w stanie wyegzekwować należności. Niektórzy nawet twierdzą, że dąb jest mistycznym drzewem życia i czerpią z niego niewytłumaczalną przez naukę moc, dającą wewnętrzną siłę. Zdarza się, że ówczesna młodzież tatuuje sobie drzewo w bardzo różnych częściach ciała.

GxAgPiGG.jpg

Zachęcam do przeczytania poprzedniego artykułu:
Rarogonia - Czyli niegościnna wyspa u wybrzeży Tauzenii kilka faktów i mitów.


Adam Jerzy Piastowski
Teutoński Instytut Geodezji i Kartografii
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Sorcha Raven, Torkan Ingawaar, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
9 407,00 lt
Ten artykuł lubią: GdL, Aleksander Damian Chojnacki, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Wojciech Hergemon, Cudzoziemiec, Sorcha Raven, Torkan Ingawaar, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I, Roland Heach-Romański, Ignacy Urban de Ruth, Andrzej Fryderyk, Tomasz Ivo Hugo, Peter West, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser.
Komentarze
Wojciech Hergemon
Tak tylko na marginesie - wskazuję, że wśród znamienitych postaci wymienionych w publikacji - czworo stanowi moich przodków w prostej linii ;).
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
I jeszcze mały PS - każdy może zostać legendarnym władcą opisywanych lokalizacji http://cipronex.boo.pl/bombina/KT.zip.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Świetny przegląd historii krainy. Cieszę się, że znowu Hrabia popełnił tego typu artykuł. Mam nadzieję na więcej i częściej :)

P.S.
Rzadko chyba zwracam komuś uwagę na piswonię, ale tym razem muszę, ponieważ moje oczy płakały, gdy między "r" a rokiem zapisanym liczbą nie widziały odstępu. A i kropki zabrakło.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
@Hugo - A racja, błąd wręcz niemożliwy do popełnienia przeze mnie i nie mam pojęcia skąd się tam wziął. Także tego. Co złego to nie ja.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.