[O tytuł ciezko] Kryzys demograficzny

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Szanowni Sarmaci

Mam zaszczyt zaprezentować nową serię wydawnicza. Serie, w której ten artykuł jest artykułem pierwszym, chociaż tak naprawdę to jest już któryś z kolei pod tytuł się załapujacy (doliczamy również artykuły w innych agencjach) Nie zamierzam pisać na siłę - temat sam przyjdzie. Mam nadzieję, że nie będzie takich często, ale też mysle, że co jakiś czas się pojawi. Moze wyglądać, że wstęp jest troche niespójny z resztą - ale był pisany na samym końcu, kiedy już wymyśliłem tytuł. Szkoda że nie można zostawić pola pustego, bo wtedy pojawia się "Kocham Naczelną Izbę Administracji" co jest prawdą prawie w całości. Ale nie przedłużając przejdźmy do artykułu.

Od dawna wiadomo, że mikronacje mają problem z aktywnością. Jest ona związana z brakiem chęci u tych, którzy juz trochę się tutaj bawią (wykluczając tych, którzy są wiecznie młodzi i 15 lat to dla nich mało) jak również z bardzo małym przyrostem naturalnym. Jednak, czy to faktycznie jest wina tego, że nikt nie wie o mikronacjach, lub nawet o Księstwie Sarmacji? Właśnie nie. Problem polega na tym, że nie umiemy ich zachęcić. Brakuje nam tego czegoś, co ludzi zainteresowałoby. Przyrost naturalny jest bardzo wysoki. To śmiertelność młodych jest zbyt wysoka i mało kto daje radę przeżyć w tej rzeczywistości. Pozwolę sobie przytoczyć imiona i nazwiska 10 ostatnich osób które w Sarmacji się zarejestrowały.

  Maciej Smith
  Ukash Novicky
  Szymon Pomorski
  Daniel Szekers
  Marceli de Bordeaux-Ossolinski
  Carter Kane
  Camilian von Tankskij
  Paweł Kowalik
  Silentius Bóg świata umarlych
  Borys Targersdorf

Patrząc na tą listę możemy po prostu stwierdzić, że tych osób w większości nie znamy. I faktycznie tak jest, bo większość z tych osób po założeniu sobie konta w systemie DSG oraz na forum nawet nie przywitała się. Część z nich to klony, prawdopodobnie takie, które nie zostaną już wykorzystane. Przesiew przeszło 30% powyższej listy. Zadomowiło się tutaj tylko 20% (czyli 2 osoby, chyba nie muszę ich przedstawiać). To tylko dzięki temu, że wytrwali - są teraz tutaj, być może czytają również ten artykuł.

Co jednak z pozostałymi? Załóżmy, że połowa tej listy normalnie zostałaby. Czyja to wina? Sarmatów, bo nie zareagowali, gdy nowy mieszkaniec przybył? Mieszkańca, bo zbyt szybko zwątpił w to, że się do tego nadaje? Moze to strach przed tą rzeczywistością? Może to brak wsparcia od systemu?

Już od kilku bitych miesięcy jest drążony temat lądowiska dla nowych. Jak narazie żadne kroki które byłyby widoczne dla zwykłego przeciętnego obywatela nie zostały podjęte. Dlaczego? Brak pomysłu na nie? Brak czasu lub ochoty? Brak odpowiednich materiałów, które dla zwykłego mieszkańca byłyby wystarczającą podstawą? A może jeszcze inny powód? A może pracę trwają, a my nic o nich nie wiemy? Tak czy inaczej, czy kiedykolwiek doczekamy się takiego lądowiska? Na pewno tak! Jednak kiedy, to już inna sprawa.

Istnieją jeszcze poradniki. Na pewno bardzo chętnie czytane i przydatne, jednak szybciej pojmie je osoba, która już trochę przebywa w Sarmacji, niż ta, która dopiero co tutaj przybyła. Sam z niektórych nadal korzystam, ale to bardziej z braku nauczenia się tego, lub upewnienia się (np. gdy muszę użyć poprawnej tytulatury, lub potrzebuję jakiegoś znacznika w BBCode). Jednak do tego się to ogranicza. Poradniki to obecnie swoiste lądowisko, ale dla tych właśnie, którzy juz trochę się w Sarmacji odnaleźli.

Niektorzy jednak czytając artykul się oburza, stwierdza, ze ciągle byli gotowi aby pomóc nowemu i czekali na pytania od niego. Jednak - czy ktoś pomyślał, żeby samemu zapytać, czy nie potrzeba jest pomoc? Teraz, gdy mamy kryzys wieku średniego (nie ukrywajmy, 15 lat przy małej ilości osób to naprawdę wyczyn) coraz mniej pomysłów które poruszyłyby społeczność (chociaż nadal powstają patrz Akademia Sclavinska), a także coraz więcej artykułów, które nic nie wnoszą, wątków na forum, które za kilka dni upadają, osób zniechęconych ogólnym marazmem, to nam powinno zależeć na nowych. Tak, to może brzmi absurdalnie, ale to kilkoro z nas powinno raz na jakiś czas sprawdzić czy ktoś się nie zarejestrował, napisać do niego, potraktować jak prawie niepełnosprawnego, przywitać, zapytać o "zdrówko" zaoferować mu "wycieczkę z przewodnikiem po Księstwie". Samemu stawiać sobie pytania, na jakie odpowiedzi powinien znać obywatel Sarmacji i udzielać na nie odpowiedzi.

Nie zawsze trafimy na ziemię urodzajną, nie zawsze to, co przekażemy nowemu będzie wystarczające aby pozostał, ale zawsze to zwiększa, chociaż odrobinkę szanse na to, że taka osoba zostanie. Minimalnie, ale jednak. Kiedyś sam próbowałem, ale spełzło na prawie niczym (tak, jedna osoba "oficjalnie" podziękowała mi za to, że wprowadziłem ją w sarmackie realia, chociaż sam nie wiedziałem, że to robię). Kiedyś widziałem w IES-ie funkcje Mentor. Uważam, że jest to coś, co bardzo by się przydało. Pomimo, że teraz każdy może to robić, to jednak nieczęsto zdarza się, że ktoś się takiego zadania podejmie. Gdyby to była funkcja publiczna, prawdopodobnie znalazłby się ktoś, kto podjąłby się tego zadania. Zadania w zasadzie łatwego w wykonaniu, jednak wymagającego sporo wkładu własnego.

Jednak to nie koniec. Poza wieloma stratami wśród osób, które zarejestrowaly się i nie przeżyły pozostają jeszcze ci, którzy umarli w młodym wieku. Jak realioza pochłonęła redaktora naczelnego NAM, znanego z Krzywego Kowadła, Sławomira Wikidajło, nieaktywnego od 6.11.2017? Zniechęcenie czy brak czasu? Może jedno i drugie?

Realioza to straszna choroba, ale może nie zauważamy, że występuje w dwóch odmianach, realiozie czasowej - wynikającej z faktycznego braku czasu na mikronacje, a także z realiozą chęciową, której przyczyną jest brak zaangażowania w dalszą aktywność, a co za tym idzie całkowitym wycofaniem się z życia w KS. Sam również przechodziłem półkryzys, w którym chciałem rzucić wszystko odejść i juz nie wrócić (2000lt dla tego, kto powie kiedy to miało miejsce, liczba zwyciezcow ograniczona do jednego).

Z pierwszą odmianą realiozy nie mamy co walczyć - tutaj jesteśmy z góry naznaczeni na porażkę. Jednak na drugą odmianę istnieją leki. Trudno je zauważyć, jeszcze trudniej zaaplikować. Bo możemy słodzić w nieskończoność, kednak jest to niezwykle nieskuteczne. Co komu po tym, że powie się mu "dobra robota" kiedy z tego nie czerpie profitów? Może i mamy odznaczenia (nadawane kwartalnie), może i mamy wsie lenne (ok 5-7 razy do roku), ale czy to jest wystarczające?

W toku kampanii wyborczej znalazłem bardzo ciekawe wyjście z tej sytuacji (zaproponowane przez jednego z kandydatów, może się przyzna). Mam tu na myśli Punkty Zasług, a dokładniej sprowadzenie ich jako drugiej waluty, czy jak kto woli waluty "premium". Bez mikropłatności, broń panie Boże, ale wyeksponowanie jej i zwiększenie możliwości. Obecne profity może i są ciekawe, jednak nieszczególnie opłacalne. Wybór również nie jest szczególnie szeroki. Gdyby tak powiększyć możliwości PZ oraz wyeksponować ich obecność (sam dowiedziałem się o nich przypadkiem, ponieważ była o nch rozmowa, nie jestem pewien czy na Cwirku, czy na Discordzie).

Na polu bitwy straciliśmy jeszcze wielu innych. Historia Salvadore van der Saar-a. Był aktywny, był średnio lubiany (jak wszyscy chyba wiedzą, byłem jedną z osób, które traktowały go niemal jak wroga). Jednak, już raz wspominałem, wspomnę jeszcze raz. Takich właśnie ludzi nam brakuje. Tacy właśnie ludzie (czyt. Wspólni wrogowie) napędzają aktywność. Owszem, teraz,.patrząc z perspektywy czasu, Salvadore nie był zły. Odważne będzie tu porównanie go, do... (Albo nie bo nie wiem jak to było naprawde), ale jednak napiszmy to, najwyżej ktoś mnie poprawi - do RCA 2005. Czy Salvadore także nie przeszedłby takiej ewolucji jaką przeżył hrabia przez te kilka lat? Czy nie przeżylibyśmy jego "wyrafinowania" i umiejętności do denerwowania co po niektórych (czyli mnie).Czy teraz nie szkoda nam go, czy nie jest nam go brak? Miał potencjał, mógł więcej, mógł lepiej. Teraz już raczej nie wróci, nie mamy już zbyt wielkich szans, że wróci.

Wśród Sarmatów jest również grono starszych obserwatorow. Osób, które w swoim mniemaniu osiągnęły już wszystko i więcej już nie sa w stanie, a jednak nadal patrzą na naszą zabawę jak rodzić, który pilnuje swojego dziecka na placu zabaw. Ale, Sarmacja się zmienia, opcji przybywa. Czasami trzeba wyrwać się niemocy, pokazać, że poza będąc biernym obserwatorem docenia się coś. Niekoniecznie wszystko, bo będąc w sędziwym wieku, można mieć już porównania do bardziej wybitnych artystów. Ale jezeli cos sie przebija przez standardy, czy nawet bierny obserwator tego nie dostrzeże? Bo aktywny, tak z pewnością dostrzeże że coś się zmienia, że to się mu podoba, że jest w stanie przyłożyć do tego rękę. Ale bierny obserwator, w szczególności taki, z którego zdaniem wszyscy się liczą, powinien pochwalić, ewentualnie skarcić. Pierwsze na pewno zachęci do działania, a może nawet poruszy do działania osoby wcześniej niezainteresowane, drugie da do myślenia, a nuż - ta sama osoba poprawi co powinna i ponownie wyjdzie z pomysłem, tym razem o wiele lepszym?

Cóż, rozpisalem się - nawet nie zauważyłem kiedy. Tak naprawdę ciężko jest sie zorientować kiedy przestać, waląc z telefonu na tak śmiały temat, kiedy ma się pomysł. Bo z komputera to zupełnie co innego. Tam z reguły widzisz ile juz napisałeś, tutaj nie. To nawiązując jeszcze do tematu - doceniajmy wszelkie starania - jeżeli to właśnie one są. Nie chwalmy byle czego - chwalmy to co, z czego może coś wykiełkować. Wszelkie próby podniesienia sarmackiej aktywności, bądź wzbogacenia kultury, nauki, historii. Doceniajmy starania. Popatrzmy za siebie, przed siebie i odnajdźmy ideały - wśród nas takich jest pełno.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Aleksander Damian Chojnacki, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
14 063,00 lt
Ten artykuł lubią: Sereus von Ahabejż, Aleksander Damian Chojnacki, Cudzoziemiec, GdL, Apolinary Montserrat, Torkan Ingawaar, Julian Fer at Atera, David de Hoenhaim, Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan, Orjon Surma, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Albert Jan Maat von Hippogriff, Jan Magov-Zaorski, Sorcha Raven, Andrzej Fryderyk, Fryderyk Karol Albert Orański-Nassau, Tomasz Habsburg, Tomasz Ivo Hugo, Helwetyk Romański.
Komentarze
Cudzoziemiec
W jaki sposób może pan porównywać do mnie z 2005 roku... kiedy w 2005 pana w Sarmacji nie było? Tak się zastanawiam...

Co do samych przemyśleń - na przytoczonej liście, oprócz dwójki, która się zatrzymała (to dużo!) są także: jeden ze starych mieszkańców (jeszcze starszych niż ja), który wpadł coś powiedzieć/zapytać; Minister Spraw Zagranicznych Monarchii Austro-Węgierskiej; i np. osoba, która nie doczekała się odpowiedzi na swój wniosek złożony do RM. Robi się 50/50. Podoba mi się to co pan napisał, daje to do myślenia. Punkty Zasług są dziś dawane tylko za odznaczenia, może faktycznie warto tę opcję jakoś rozwinąć. Ciekawy głos! Gratuluję :)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Gdybyśmy utrzymywali wskaźnik zatrzymań rzeczywiście na poziomie 20% (nawet dla krótkiego, rocznego okresu), to nie pozostałoby nam nic innego, jak ruszyć z marketingiem. Niestety w praktyce wygląda to znacznie gorzej.
Odpowiedz Permalink
GdL
Księstwo musi stać się bardziej atrakcyjne i konkurencyjne dla innych form rozrywki w Internecie. Wtedy możemy mieć nadzieję na "dopływ" nowych ludzi. Narracja to atrakcja dla garstki. Powiedziałbym wręcz, że koneserów. Doceniam potok tekstu. Akapity nt. realiozy to bardzo ciekawy wstęp do dalszych badań nad tym problemem.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Porównanie powstało z krótkiego wniosku z wypowiedzi w komentarzach pod programem Yennefer. Jeżeli jest błędne, to przepraszam.

/Chociaż i tak wiedziałem że się ktoś tego przyczepi.

Co do przyrostu naturalnego

-stary mieszkaniec który przyszedł się tylko zapytać tj. Ukash Novicky został potraktowany przeze mnie w rozważaniach jako klon.

-Austro-Wegierski minister spraw zagranicznych raczej już kiedyś był w mikronacjach oraz jest w KS tylko jako przedstawiciel innego kraju. Nie będzie on raczej ingerował w nasz kraj.

Co do osób, które nie doczekały się rozpatrzenia wniosku przez RM - o ile dobrze myślę wśród osób wyzej wymienionych też się znalazła - czyli Camilian von Tankskij - jego miałem na myśli mówiąc "przeżył przesiew". O niego można było zawalczyć.
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
Czas napisać artykuł pt. Okiem świeżaka... :-)
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
A ja i tak bym wolał znowu napisać coś, co by innych pobudziło. Jak trzęsienie w Ferze... Nadal jestem dumny z tego, że to ja byłem kamyczkiem który poruszył lawinę :D

Ale na oko swiezaka czekam ze zniecierpliwieniem.
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
@MarcelideBO - nie zbieram naklejek. :(
Odpowiedz Permalink
Patryk Vindsor
Zgadzam się. Reklama i konkurencyjność Księstwa wobec innych form rozrywki internetowej to sprawa kluczowa.
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
500+ lt i po kryzysie. Ewentualnie fejs,tt, a nawet baby boom gmbh.
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Wpadłem na debilny i genialny pomysł na promocję.
Właśnie. Ilość, czy jakość?
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@Andro nic nie szkodzi, jestem świeżakiem beznaklejkowym 8]
Odpowiedz Permalink
Sereus von Ahabejż
Niejako włączając się w dyskusję zapraszam do mojego artykułu.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
Khem khem - co tu się stało z ortografią? Co jak co, ale w szanującym się artykule powinny zachowane być (co najmniej) najważniejsze zasady pisowni. Rozumiem, że pisane na telefonie, ale nie usprawiedliwia to tego bigosu.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Jakiego znowu bigosu? Przecież błędów tutaj ortograficznych nie ma. Może są stylistyczne lub interpunkcyjne, ale nie. Ortografia jest w porządku. (Znaczy jest <5 błędów)
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Moim zdaniem nie mam co myśleć o polityce promocyjnej jak narażę aktywność jest nikła nie mowie o teraz kiedy jest nad spotykania wielka aktywność wiązania z elekcją na tron Sarmacji. Jak minie czas wyborów to jeszcze miesiąc na fali będziemy a później aktywność znów spadnie. A jak sprawimy dużo aktywność może nie aż tak duża jak jest to chwili obecnej tylko ciut mniejszą wtedy można myśleć o ściąganiu tak zwanej "świeżej krwi"
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Bez świeżej krwi nie będzie ciekawej aktywności. To jest zamknięty obieg.

Ciekawa aktywność, sprzyja przybywaniu młodych, młodzi napędzają nową aktywność.
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Cytuję:
Bez świeżej krwi nie będzie ciekawej aktywności. To jest zamknięty obieg.

Zatem idźcie i rozmnażajcie się na chwałę Sarmacji.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Bez starych wyjadaczy akcję nie będą miały sensu ;) bo coś czuję ze trochę źle sformułowałem poprzednia wypowiedź xD
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
Gdy w Sarmacji była zmuła
Każdy ubić chciał kukuła
Nie ma złotej już Wolności
Więc jest kryzys aktywności
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Nie ma złotej wolności, ale będzie. A co będzie z CdB?
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@Jihymed A skąd ja mam wiedzieć :D?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
A coś mam wrażenie, że jesteś najbardziej w ostatnim okresie dla CdB zasłużony i jak nie ty to nikt tego nie podniesie ;D
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Jak to mawiał klasyk aktywność przychodzi i odchodzi. Nie ma co zbędnie dywagować. Trzeba coś konkretnego robić.
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@Jihymed Ale jak przepowiedziałem wcześniej, to mi się to znudziło. Jak już miałbym wracać do mikronacji, to z powrotem do Sclavinii, by działać w Akademii.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Zatem wracaj do Sclavinii. W Akademii również potrzeba chętnych.
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@Jihymed Dzisiaj ostatni dzień jestem. Później już nie zaglądam do mikronacji. Zbyt chimeryczny na tą rozrywkę jestem.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@Cynamon no weź. Powiedz że żartujesz
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@Jihymed Zastanawiam się jeszcze.
Odpowiedz Permalink
GdL
@Cynamon c'mon!
Odpowiedz Permalink
Fryderyk Karol Albert Orański-Nassau
Cytuję:
-Austro-Wegierski minister spraw zagranicznych raczej już kiedyś był w mikronacjach oraz jest w KS tylko jako przedstawiciel innego kraju. Nie będzie on raczej ingerował w nasz kraj.
To raczej oczywiste, chyba że wyczuwam tutaj pretensje, że przedstawiciela innego kraju nie "jara" sarmacki klimat ;)

Artykuł doceniam. Jak to bywa w przypadku tego typu artykułów-każdy to wie, każdy myśli to samo, każda konkluzja jest podobna, a mimo wszystko i tak nikt nie ma pomysłu jak temu zaradzić.
Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Myślę, że najlepiej spytać się tych osób - dlaczego nie zostały? I nie jest to w żadnej mierze przytyk do Autora. Po prostu dywagowanie na temat tego, czemu ktoś się u nas nie zadomowił, na dłuższą metę nie ma sensu. Może prowadzić do skrajnie różnych wniosków, czasem tylko takich, które będą pasowały komuś, kto spróbuje problem przeanalizować bez podstawowego badania - samych (nie)zainteresowanych. A może tutaj ma miejsce Brzytwa Ockhama - najprościej: być może trafili tu przypadkiem i to nie była ich bajka. Nawet wśród takich osób,które się na dłużej u nas zadomowiły, były (są?) takie, które przypadkiem trafiły, które nawet... nie wiedziały czym są mikronacje.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.