Dwór Książęcy, Cudzoziemiec, 19.01.2018 r. o 19:03
Przełożenie Koronacji Księcia Sarmacji i Króla Baridasu
Seria wydawnicza: Komunikaty Koronne

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
QrU5xM6l.png
Grodzisk, 19 stycznia 2018 roku

Los i życie realne bywają niezwykle przewrotne i złośliwe. Każdy z nas tego doświadczył na różnych etapach swego życia, każdy z nas nie raz jeszcze doświadczy. Spodziewałem się realowych trudności, które mogą wpływać na funkcjonowanie Dworu i Korony, ale nie spodziewałem się ich w tak najmniej odpowiednim momencie jak dziś.

Na dzień jutrzejszy zaplanowana jest ceremonia Naszej uroczystej koronacji. Wspomniany los i życie realne zaplanowały jednak inny scenariusz. Zmuszeni jesteśmy odwołać jutrzejsze uroczystości i przełożyć je na inny termin. Uznaliśmy, że w sytuacji, która ma miejsce, najlepszym nowym terminem będzie dzień 10 lutego 2018 roku, sobota, oczywiście o 19:00, oczywiście na #sarmacja. Równo miesiąc po złożeniu przez Nas przysięgi książęcej przed Narodem Sarmackim i zasiądnięciu na Tronie.

Prosimy Was — nie szukajcie dramatycznych powodów tego kroku. Uszanujcie przedstawione wyjaśnienie, real to real, i choćbyśmy chcieli by było inaczej, to on i nasze realne zobowiązania mają przed wszystkim pierwszeństwo. Także przed koronacjami.

Jednocześnie chcemy Was przeprosić. Jeśli mieliście już czas jutrzejszego wieczoru zaplanowany dla Sarmacji i właśnie ów czas Wam zburzyliśmy — wybaczcie. Lepiej jednak odłożyć to na inny czas niż zmarnować Wasz czas z innych powodów.

Niech żyje Sarmacja!
Niech żyje Baridas!
Niech żyje Rzeczpospolita!
Robert Fryderyk
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
18 180,00 lt
Ten artykuł lubią: Daniel Chojnacki, Apolinary Montserrat, GdL, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Ignacy Urban de Ruth, Laurẽt Gedeon I, Albert Jan Maat von Hippogriff, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Henryk Leszczyński, Daniel Szekeres, Helwetyk Romański, Andrzej Fryderyk, Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan, Aleksander Damian Chojnacki, Heweliusz Popow-Chojnacki, Adam Jerzy Piastowski, David de Hoenhaim, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Sorcha Raven, Mateusz Zaborowski, Daniel January von Tauer-Krak.
Komentarze
GdL
Real is brutal and full of zasadzkas. Rozumiemy. :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Co najmniej 7 godzin za późno to ogłoszenie.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@piwniczak ogłoszenie pojawiło się w momencie, w którym pojawić się mogło.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
O, ale nowa data pasuje mi bardziej <3
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Wasza Książęca Mość!

To chyba jedyny dobry scenariusz na tą chwilę. Za dużo spraw związanych z przygotowaniami nie ruszyło zgodnie z planem by wszystko wyszło tak jak zostało zaplanowane.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
Szkoda tym bardziej, że o 12 jeszcze nic na to nie wskazywało. Bywa.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Wskazywało od przedwczoraj, lecz starałem się zrobić co mogę by nie musieć przekładać. @rybczak
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
Nie ma tego złego... W nowym terminie będzie i nowy rząd i nowy Sejm.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@RCA Potwierdzam. Była nadzieja, że się uda, ale wczoraj wszystko się już gruntownie posypało.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@MaHi jeszcze dziś starałem się to ogarnąć, no ale los zechciał inaczej. Dobra, ale nie ma co tu pisać. Zostawmy to. Przyczyny są jasne - real tu wygrał. Działamy dalej.
Odpowiedz Permalink
Peter West
Nowa data lepsza (przynajmniej dla mnie) ;)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Cóż zdarza się najlepszym :) a nowa data git może do tego czasu okiełznam win 10 i wi fi :p
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
No i co ja wymyślę na 10 lutego :(
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF też się zastanawiam!
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Mi też nowy termin bardziej pasuje :D
Odpowiedz Permalink
Aleksander Damian Chojnacki
Szkoda ale nic straconego 10 też będę chyba... :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Mogło pojawić się też we wcześniejszym, jak z dwutygodniowych przygotowań wyszło lepione na kolanie byle co, które ostatecznie i tak nie wypaliło. Widać coś w tym całym mechanizmie zawiodło i ktoś tego nie dopilnował. No chyba że tacy z Was optymiści, że do ostatniej chwili mieliście nadzieję, że się uda w dwa dni ogarnąć to, co przez dwa tygodnie zrobione nie zostało, to przepraszam. Może było trzeba poprosić szersze grono o pomoc?

Blamaż i tyle. Festiwal potknięć od początku panowania. Super zapowiedź dalszego sprawowania urzędu.

Mnie 10-go nie będzie. Nikt mnie nawet o termin nie zapytał (w przeciwieństwie do pierwotnego). Zatem nie wiem kto Was będzie koronował. Znajdźcie sobie jakiegoś klękacza na tę okazję. Z pewnością będzie skutecznie symulował Namiestnika.

Spędziłem też cały dzień na pisaniu części dot. Kościoła Diuczej Wiary na tę okazję, która miejsca mieć nie będzie, bo też nie życzę sobie, by ktoś ją za mnie odprawił, a jako głowa Kościoła Diuczej Wiary nie dopuszczam żadnych obrządków z tej okazji wykonanych bez mojej zgody.

Pozdrawiam.
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@piwniczak Real nie wybiera. Się zdarza :(.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
No dobra. Skoro z tych półgębkowych półkomentarzy, jak i z powyższego posta wynika - to prawie na pewno nie był real, a na pewno nie tylko on. A skoro tak - może dowiemy się tego wszyscy, a nie tylko grono wybranych?
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Zastanawiam się jak to możliwe że diuk Czuguł-Chan był pytany o pierwotny termin koronacji, skoro termin ten został ogłoszony tuż po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników elekcji, a diuka wtedy nie było.

Czy to nie jest tak, że oba terminy były wyznaczone bez żadnego pytania wobec osób potencjalnie zainteresowanych?
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
8.01 pytano mnie czy mi pasuje.

Oficjalne ogłoszenie o terminie koronacji: 10.01
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
[niedziela, 7 stycznia 2018] [21:14:24 CET] <RCA> Po pierwsze — gdy tylko KKW wyda stosowne potwierdzenie dzisiejszych wyników i staną się one oficjalne ruszy machina przygotowań do Koronacji. Koronacja odbędzie się 20 stycznia, w sobotę, o godzinie 19:00 na tym kanale. Już dziś zapraszamy wszystkich serdecznie.

Po prostu nawiązywałem do tego :)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Na ton i sposób wypowiedzi diuka Czuguła nie będę odpowiadał. Odpowiem tylko na to jakoby data koronacji była konsultowana przeze mnie z diukiem. Nie była. Była ustalona wcześniej, była podana w momencie ogłoszenia wyników. Diuk był pytany w kontekście zgoła odmiennym i doskonale o tym wie.

Ja nie będę odpowiadał za to, że komuś real dał do pieca. Nie będę też publicznie się nad tym rozwodzil. Winę za zmianę terminu biorę na siebie i tyle. Reszta jest milczeniem.

Za deklarację KDW dziękuję. Nie zapomnę tych ciepłych słów.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
A co do pytania osób potencjalnie zainteresowanych o terminy czy pasują... Zastanawiam się czy ktoś nie myli ról w tej zabawie.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@RCA nieopatrznie WKM też myli te role. Koronacja jest i dla Księcia, i dla Ludu, bo jest to ceremonia państwowa. Lud bez Księcia się obejdzie, w drugą stronę, już niezbyt.

Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, raz że Książę ma gówno do gadania, a potem że gówno do gadania mają ludzie. Termin powinien być wynikiem konsensusu wszystkich zainteresowanych stron. O ile jakiś szeregowy szlachcic (np. ja) z oczywistych względów nie powinien być tutaj brany pod uwagę przy ustalaniu terminu, to znowuż Regenta wypadałoby jednak zapytać o zdanie, skoro w tym całym przedstawieniu ma jedną z głównych ról.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@KonradFriedman tyle, że nie ma. Marszałek Sejmu ma. Marszałka Sejmu zaś nie ma. Regenta przecież zresztą też nie ma. Koronacji termin podany jest z dużym wyprzedzeniem, można działać. Kto da radę będzie, kto nie to nie. Powodów do darcia szat z tego powodu nie widzę. Pozdrawiam serdecznie.

I raz jeszcze - problem wynikł z realnych powodów, nie ze złośliwości wobec diuka Czugul-Chana. Natomiast jestem przekonany, że i ten powód nie wymaga większego wyjaśniania, ani nie trzeba drazyc sprawy gdy wprost odpowiedzialność biorę na siebie. Bo rację ma diuk Czugul-Chan mówiący o nadzorze. Nad resztą nie będę się zaś rozwodzil. Co miałem powiedzieć powiedziałem.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Dzień 11.
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
@piwniczak Nie unoś się już dumą i honorem bo to żałosne. Naprawdę tak ciężko zrozumieć że na real nie zawsze masz wpływ? Nigdy się Diukowi nie powineła noga? Tak ciężko o jakąkolwiek wyrozumiałość? No porażka na całej lini!
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Jaka piękna polityka <3

Chce zobaczyć jak Konrad Friedman wystartujesz w kolejnej elekcji i będziesz ustalał terminy z każda z zainteresowanych stron.

Jakieś dziwne standardy się tworzą.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
No cóż. Ja tam ustalałem terminy obchodów świąt Teutonii z każdą zainteresowaną stroną i nie ogłaszałem nic bez upewnienia się, że Książę Sarmacji dotrze, że osoby odpowiedzialne za ważne części będą, albo przynajmniej, że uda się jakoś to wszystko zorganizować inaczej.

No ale cóż. Ja to ja. Jak widać mam złe podejście. W końcu Książę na pewno robi to mądrzej, w końcu jest Księciem.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@chojnas polecam WKW czytać do końca moją wypowiedź, zamiast pisać bzdury.

A zwłaszcza wyciągnięcie z niej głównego motywu przewodniego — nie chodzi mi o to z jakich powodów elekcję przesunięto — bo akurat należę do grona tych, którzy wierzą że chodziło o real, jak i rozumiem, że ktoś się nie chce zwierzać z realnych problemów — to akurat pochwalam.

Raczej chodziło mi o zwrócenie uwagi, dla kogo jest ta Koronacja. Z wypowiedzi JKM wywnioskowałem, że jest Książę a reszta dupa cicho. Tak odczytałem słowa o tym, że komuś się tutaj pomyliły role.

I zwracam uwagę — Koronacja jest i dla Księcia, i dla Ludzi, a nie tylko dla Księcia. To nie jest prywatna uroczystość, że reszta z łaski może popatrzeć co się dzieje. Bądź co bądź, to Lud wkłada mitrę na skroń, rękoma odpowiedniego urzędnika. Nie chodzi mi o termin, ale podejście do całej ceremonii i roli niektórych w tym wydarzeniu.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Psze państwa, to koronacja na NFZ. Personel wypowiada klauzule, prawda, no to naturalne jest, prawda, że terminy muszą ulegać pewnym, prawda, elastycznym zmianom. Ja do prawdy, prawda, nie rozumiem czego państwo chcą :)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Żeby uciąć spekulacje i pouczania wzajemne — tak, koronacja jest dla ludzi i dla Księcia, nigdzie nie stwierdziłem inaczej. Tak jak ja unikam szukania złej woli u innych osób, tak chciałbym by wobec mnie szukania złej woli nie stosowano.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Polecam zluzować poślady. Ja zupełnie inaczej odczytuje wypowiedz księcia a Pana interpretacje dodczytuje wyłącznie jako politykę.
Odpowiedz Permalink
GdL
Podkładajmy sobie kłody pod nogi dalej.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
I słusznie odczytujecie, bo kwestia stosunku Księcia do obywateli to polityka.

Jeśli chcieliście nadać temu słowu wydźwięk pejoratywny, to Wam nie wyszło.
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
@Hoenhaim starajmy się może nie obrażać osób, które swój realny czas poświęcają nie tylko na samo KS ale także na tworzenie dla KS i niekiedy zmiany w systemie z beznadziejnych, ustalonych przez jeden sejm w bardziej beznadziejne ustalone przez następny. Każdy rozumie, że real, ale można było poinformować o fakcie przełożenia koronacji trochę wcześniej. Niektórzy też mają real, więc nie bądźmy hipokrytami i nie mówmy innym jak mają żyć w Księstwie. Nie na tym zabawa polega, by każdy musiał się dostosować do jednej osoby.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
@KonradFriedman Moglbym napisac 'bol tylka', ale staralem sie to ladniej ubrac w slowa. Ale Wicehrabiemu to jak krowie na rowie tym razem. :* Pozdrawiam serdecznie i zycze milego weekendu! :)
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Przynajmniej jest jakiś dialog :D Słupki szybują, targety się osiągają.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@chojnas Wiedziałem że prędzej czy później tak napiszecie ;)

Tym samym wracamy do podstawówki, gdzie każde zwrócenie uwagi było równane do bólu dupy, krytyka jakiejkolwiek rzeczy to zazdrość, a każde pociągnięcie koleżanki za warkoczyk było komentowane słowami uuuuu, zakochana para!

Proszę mi wierzyć, że wygranie przeze mnie tej elekcji było tak abstrakcyjne i niedorzeczne, o czym przecież pisałem w trakcie zgłoszenia się do KKW, że równanie czegokolwiek do bólu dupy po przegranej to trochę śmieszne posunięcie ;)

Zapewne ci, którzy wyżej pisali mniej więcej w podobnym tonie co ja, też nie potrafią pogodzić się z porażką.

Mnie uzasadnienie decyzji JKMości przekonuje, a że raczył on wyjaśnić te niefortunne słowa, przekonując to jedynie moja nadinterpretacja i nie miał na myśli niczego złego, w zupełności mi wystarcza. Ale równanie mnie przez WKW do obywatela drugiej kategorii, który nie powinien - w porównaniu do reszty - publicznie kwestionować pewnych działań, bo WKW to śmieszy kiedy połączy z przegraną elekcją, to cóż. Trochę smutno, że takie rzeczy wychodzą spod klawiatury nie byle pospólstwa, ale Księcia-Seniora.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
@KonradFriedman Bardzo ladnie odrobil Wicehrabia lekcje kindererystyki zarzucajac w ledwo pieciu krotkich akapitach (1) niedojarzalosc ("wracamy do podstawowki") (2) smiesznosc ("to troche smieszne posuniecie") oraz (3) zniewage ("rownanie przez WKW do obywatela drugiej kategorii"), (4) prostactwo ("takie rzeczy wychodza spod klawiatury nie byle pospolstwa" - klasyk) i kilka innych, pomniejszych insynuacji. Nie rozmawiamy tak dluzej, ok?

Wicehrabia ma jak kazdy prawo do wlasnych ocen i pogladow, ja natomiast je odbieram jako motywowane tylko politycznie - bynajmniej nie z punktu widzenia zwyklego obywatela (a w takiej pozycji sie Wicehrabia stawia), ale niedawnego kontrkandydata i . Woz albo przewoz - albo Wicehrabia jest czynnym politykiem i poddaje sie ocenom publicznosci oraz godzi sie na to, ze jego wypowiedzie beda odbierane z uwzglednieniem jego dzialalnosci, albo "zwyklym obywatelem", ktory moze sobie pozwalac na wiecej.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@chojnas ale przecież wspominałem już wcześniej, że tak, jest to kwestia polityki. Wspominałem też jeszcze wcześniej, przy innej dyskusji, że wszystko jest polityką, a już na pewno kwestia relacji, czy podejścia Dworu do ludzi. Napisałem też, że do uzasadnienia przeniesienia koronacji JKM mnie przekonał, podobnie jak do wyjaśnienia niefortunnych słów.

Zwracam jedynie uwagę na to, że erystyka wylewa się i z drugiej strony, bo najpierw ustosunkujecie się nie do meritum mojej wypowiedzi (gdzie podobno miałoby chodzić o termin koronacji), a kiedy na to zwrócę uwagę, odpowiadacie że to pewnie mój ból dupy. Argument "bo przegraliście elekcję i macie ból dupy" jest ad hominem i nie rozstrzyga o tym, czy mam rację czy nie. Jeżeli przyjąć że to czysta polityka (z czym się przecież już trzeci raz zgadzam) też nie rozstrzygamy niczego.

Prawda, rozumiana jako zbieżność stwierdzenia z rzeczywistością, to rzecz odmienna niż okoliczności postawienia tego stwierdzenia, czy autora który poruszył temat. Można się przerzucać co do moich intencji, ale to nie zmienia faktu, że wątpliwości jakie poruszyłem, były bądź co bądź uzasadnione.
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
W ogóle nie rozumiem w czym rzecz. Miała być koronacja dzisiaj, ktoś miał ją przygotowywać ale real sprawił, że ta osoba dała ciała. Do tego real sprawił, że RF też nie bardzo może bo musi się opiekować - o zgrozo, o zgrozo - swoimi realnymi dziećmi, co okazało się nagle.

Czego Wy oczekujecie? Co w tej sytuacji waszym zdaniem powinno być zrobione? Niektórym się chyba kompletnie w duch przewraca i zapominają, że to tylko zabawa. Zabawa. Z a b a w a. Za-ba-wa. Zabawa. Jeśli ktoś ustawial sobie realne życie pod koronację i teraz ma przez to pretensje bo nie ma planów na sobotni wieczór to serdecznie pozdrawiam republikę nolifeów , ale chyba macie że sobą poważny problem. Dobrze, że jest Tomb Rider...

To raz. Dwa to osobiście dziwię się, że komuś chce się tracić czas na siedzenie na IRC i branie udziału w tzw. uroczystościach państwowych. No ale co kto lubi. Ja bym sprawę załatwił na forum w 5 min, zamiast takich hucp.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
@Vanderlei racja.

@KonradFriedman mysle ze powiedzialem juz wszystko co mialem do powiedzenia w tym temacie. :)
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@Vanderlei w końcu mogłem dać komuś lajka. Raider*
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
@demollari wiem, wiem, komórkowy słownik podpowiadwjacy słowa..
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
@Vanderlei Zgadzam się w pełnej rozciągłości. Jednakże, kiedy w kwestii ustalenia nowego terminu (którego potrzeby ustalenia nie kwestionujemy, bo - w myśl tego, co opisałeś - ją rozumiemy) monarcha pisze: "A co do pytania osób potencjalnie zainteresowanych o terminy czy pasują... Zastanawiam się czy ktoś nie myli ról w tej zabawie" to jest to oburzające. Nawet jeśłi AF zadał pytanie nietaktowne. Wszak Książę, to Książę. Jest jakaś etykieta. Proszenie o wyjaśnienie tego nie jest złe, @chojnas. Bólem dupy może i jest, ale - imho - uzasadnionym.

A samemu Księciu - pomyślności w przygotowywaniu następnego terminu!
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@Vanderlei Oczekiwałbym jakiegoś szacunku i choćby słowa dla osób kluczowych, które miały uczestniczyć w tym wydarzeniu. Prostego stwierdzenia "No, zdarzyła się taka sytuacja, że nie damy rady, musimy przełożyć". I propozycja nowego terminu.

Jak widać jednak, leży to poza standardami Jego Książęcej Mości. Ale cóż. Ja się nie znam. W końcu Książę z tak szerokim poparciem z pewnością lepiej umie określać standardy społeczne :)
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
@AF ja tego tak nie odbieram, ale może dlatego, że - jak napisałem - koronacji nie jest czymś co mnie kręci. Nie byłoby mnie dzisiaj, nie będzie mnie 10.02 i w każdym innym terminie.

Czy JKM informował osoby 'kluczowe' tego nie wiem. Czemu wybrał taki a nie inny termin i z kim go konsultowal, też nie wiem. Wiem za to, że niektórzy robią z tego zbyt dużą hecę i mam wrażenie, że gdyby to był TIH, to osoby te podeszłym do problemu o wiele łaskawiej.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Moim zdaniem gdyby to był JKW Tomasz Ivo Hugo, to by do eskalacji nie doszło. Z prostego powodu: wszystkie wątpliwości byłyby wpierw rozwiązywane drogą prywatną, a wieść o zmianach, przed samym komunikatem, z uczestnikami byłaby wyjaśniona.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Vanderlei wiesz, już dawno temu zostawiliśmy dyskusję o termin koronacji, jak i samą koronację, bo nie o to jest cała heca.
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
@KonradFriedman a o co?
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@Vanderlei wystarczy poczytać komentarze. Myślę, że małe tl'dr zrobił Ignaś.
Odpowiedz Permalink
Piotr III Łukasz
Serio taki dym się robi o przełożenie koronacji?
Czasy się jednak zmieniły :/
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Jak czytam niektóre komentarze, to już wiem dlaczego są dni, kiedy czuję tak negatywną energię, że odpycha mnie od wchodzenia na stronę, a co dopiero logowania się. Tym razem jednak to zrobiłam aby uświadomić wszystkim stękającym na niską aktywność Sarmatów, że to negatywne komentarze, kłótnie słowne, brak szacunku dla życia realnego mieszkańców oraz innego typu szlam wylewający się z każdego słowa sprawia iż ludziom zwyczajnie nie chce się wchodzić i coś robić.
Zniechęcajcie ludzi, a później jęczcie, że brak aktywności.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.