Marceli de Bordeaux-Ossoliński - kandydat do Sejmu, kandydat na ministra
Seria wydawnicza: Wybory do Sejmu

bOH9res8.png


Szanowne Sarmatki,
Szanowni Sarmaci,


W najbliższym czasie czekają nas jako społeczność ważne decyzje - wybory Kanclerza i wybory do Sejmu. Będziemy zastanawiać się nad tym komu dać swój głos, kto ma lepszy program, kto lepiej wykorzysta szansę, kto zagwarantuje zmiany albo chociaż barwne sprawowanie urzędu. Każdy z nas ma inne motywacje i czym innym kieruje się przy wyborze, ale tym artykułem chciałbym prosić Was o bardzo dobrze przemyślane decyzje oraz wyjaśnić dlaczego postanowiłem spróbować swoich sił w polityce.

Jak wiecie zgłosiłem swoją kandydaturę w wyborach do Sejmu jako kandydat niezrzeszony i zapewne wielu z Was przeczyta ten artykuł z oczekiwaniem, że przedstawię odkrywczy program, oryginalne pomysły czy rozwiązania problemów, o których dyskutujemy. Niestety tego zrobić nie mogę, bo po pierwsze - jestem w Księstwie krótko, a stawianie diagnozy bez dłuższej obserwacji byłoby nierozsądne, po drugie wielkie programy rodzą również wielkie oczekiwania i najczęściej wielkie rozczarowania. Jednocześnie skłamałbym mówiąc, że kandyduję bez żadnego planu i pomysłów, wyłącznie dla rozrywki i zabawy.

Oczywiście pojawiają się głosy, że listy pojedynczych kandydatów nie pozwolą na stworzenie większości, która sprawnie będzie stanowiła prawo. Nie jest tajemnicą, że rozmawialiśmy o tym jak byłoby lepiej i połączyliśmy siły. Niemniej jednak myślę, że zarówno liczne komitety wyborcze jak i kandydaci niezrzeszeni nie stanowią o sukcesie. Swoje wybory trzeba oprzeć na ocenie konkretnych ludzi, a nie na tym kto z kim startuje czy też z kim powinien stworzyć komitet. Wbrew pozorom brak ugrupowania większościowego może ożywić dyskusję na sali obrad, zmusić posłów do tworzenia koalicji w głosowaniach i poszukiwania argumentów do przekonania do swoich racji.


650EH5r8.png


Mandat i pytanie o cel
Jakiś czas temu miałem zaszczyt udzielić pierwszego w życiu wywiadu dla Przeglądu Politycznego i powiedziałem wtedy, że nie postrzegam swojej aktywności w kategoriach wyjątkowej. Wyszedłem z założenia, że bycie świeżakiem beznaklejkowym jest równoznaczne z tym, że trzeba pokazać konkretną aktywność i upór, aby zostać zauważonym. Order Wschodzącej Gwiazdy i inne odznaczenia, nominacja do Złotej Wędki pozwalają mi sądzić, że to się całkiem nieźle udało. No, ale wracając do wywiadu, w rozmowie z PP hrabią Guedesem de Limą mówiłem również o tym, że najważniejsze są dla mnie dwie rzeczy - zaangażowanie i odpowiedzialność i nie jest to pusty slogan, pasujący do kampanijnej reklamy.

Kiedy przyjąłem funkcję rektora Akademii Sclavińskiej postawiłem sobie za cel, że uczelnia będzie działała aktywnie i niezależnie, że będzie utrzymywała się w ramach swoich własnych możliwości i że będziemy nie tylko prowadzić narrację, ale również zdobywać i wydawać liberty. W tym celu powstał specjalny zespół, który przygotował konkretne rozwiązania, ustawa nawet trafiła pod obrady Sejmu, ale nie doczekała się uchwalenia. Nie złożyłem wtedy broni - postanowiłem, że wystartuję w najbliższych wyborach, żeby to zadanie dokończyć. Myślę, że przygotowany w Akademii projekt zmiany ustawy o finansach publicznych jest bardzo dobrym projektem i rozwiązuje problem finansowania naszej uczelni. Być może w trakcie kolejnej debaty stanie się również punktem wyjścia do dyskusji o większych zmianach w finansach Księstwa i nie ukrywam, że chciałbym w niej czynnie uczestniczyć. Swoją drogą dziwi mnie, że w kampanijnych artykułach kandydatów sprawujących kiedyś władzę pojawia się kwestia finansowania instytucji inicjatyw użytecznych społecznie, czyli to co w naszym projekcie.


tJ2gi2bL.png


Ministerstwo Edukacji i Zdrowia, czyli usłyszeć Świeżaka
Kiedy JO Diuczessa Rihanna Aureliuš-Sedrovski, przybyła do Eldoratu, aby zaproponować mi resort w swojej Radzie Ministrów byłem bardzo zaskoczony, bo wcześniej nie mieliśmy okazji się poznać. Długo rozmawialiśmy o swoich pomysłach, reformach i planach, ale od razu zgodziliśmy się w kwestii wspierania nowych mieszkańców, koniecznych zmian w IES, ważnej roli edukacji, która umożliwia poznanie Księstwa i w efekcie pozwala rozwinąć skrzydła. Wspomninałem jak po 10 dniach swojej obecności zabrałem głos w ważnej dyskusji na Forum Centralnym. Mówiłem wtedy jako nowy o rzeczach niezrozumiałych dla mnie (pomijam fakt, że wraz ze stażem poglądy się zmieniają) i ten obszerny jak na początki post nie spotkał się z merytoryczną reakcją. Z jednej strony potrafię to sobie wytłumaczyć swoją nowością, ale z drugiej jest to trochę deprymujące dla kogoś kto zaczyna.

Obejmując resort edukacji i zdrowia chciałbym - osobiście, ja jako ja, jako ten nowy - zaktualizować poradniki Instytutu Edukacji Sarmackiej, dodać infografiki i we współpracy z Naczelną Izbą Architektury dodać coś na zasadzie e-learningu (gra? testy?), który pozwoliłby młodemu mieszkańcowi łatwiej się uczyć i ocenić czy posiada już informacje, niezbędne do tego, aby pewnie zacząć. Nowy IES zawierałby również podstawowe informacje o systemie prawnym Księstwa oraz zbierałby na bieżąco informacje co jest nieczytelne, co wymaga uproszczenia, poprawy i zmian. Dodatkowo wróciłbym również do zajęć związanych ze zdrowiem, które owszem byłby w większości narracyjne, ale może z rzeczy namacalnych udałoby się stworzyć aptekę (coś na zasadzie dzisiejszej Karczmy), ranking zdrowia w SISS, może wrócić do pomysłu PP hrabiny Yennefer von Witcher z hospitalizacją, ale w zmienionej formie. W ramach współpracy z MSW i NIA chciałbym doprowadzić do powstania kalendarza na stronie głównej, bo bardzo ciężko zapamiętać nadchodzące zdarzenia, chciałbym również stworzyć Aleję Pamięci, działać na rzecz rozszerzenia obchodów Dnia Pamięci Narodowej, wprowadzić możliwości publikowania w gazetach pod pseudonimem (przy wzmocnieniu odpowiedzialności zarządcy-wydawcy), co z pewnością ożywiłoby nasz rynek prasowy.

Myślę, że Rada Ministrów i Sejm są odpowiednimi miejscami do przedstawiania pomysłów, gotowych projektów rozwiązujących problemy i do konkretnego działania. Trochę żałuję, że nie przybyłem do Was wcześniej, zanim zrezygnowano z listy wyborczej nowych mieszkańców, ale mimo wszystko mam nadzieję, że zbiorę odpowiednią liczbę głosów, że pozwolicie nam spróbować zmienić KS pod szyldem KW Młodość, Różnorodność, Doświadczenie. A jeśli uznacie, że to jeszcze za wcześnie dla mnie to przyjmę to z godnością i wrócę do badań nad nowym smakiem smogówki. :-] I już zupełnie na koniec - w imieniu nie tylko swoim - nie wybierajcie pod wpływem emocji, rozważcie czy chcemy tego co już znamy czy wręcz przeciwnie, bo może to jest odpowiedni moment, żebyśmy spróbowali czegoś nowego, innego spojrzenia, innego stylu prowadzenia polityki. Może kobieta na stanowisku Kanclerza i nowi obywatele w Sejmie to szansa.

Bardzo dziękuję za każdy podpis, który umożliwił mi udział w wyborach do Sejmu.
Będę wdzięczny za każdy oddany na mnie głos,z8eH3myh.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Guedes de Lima, Rihanna Aureliuš-Sedrovski.
Serduszka
7 291,00 lt
Ten artykuł lubią: Guedes de Lima, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Helwetyk Romański, Albert Jan Maat von Hippogriff, Cudzoziemiec, Vladimir ik Lihtenštán, Laurẽt Gedeon I, Paviel Gustolúpulo, David de Hoenhaim, Viktor Toghon at Atera.
Komentarze
Guedes de Lima
Jak niektórzy klienci w pewnym dyskoncie, tak i Sarmaci powinni zabijać się o Świeżaków. :) Życzę powodzenia w nadchodzących wyborach.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Wspólna lista wyborcza. Robi się ciekawie.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@Helwetyk skoro potrafimy się dogadać, to po co dzielić MRD na czworo? :-)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@Helwetyk w różnorodności tkwi siła :)
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
No i teraz te wybory mają sens!
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@Helwetyk @ZdrajcaNarodu Nie muszę chyba wspominać, że łączenie jednoosobowych Komitetów nie miałoby miejsca gdyby nie wspaniała nowelizacja Ordynacji autorstwa CZEKANa? :D
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@rybczak oby Laska Marszałkowska była wam przychylna, gdy już odnajdziecie Powagę w Senacie.
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@rybczak JO Diuku wznosimy toast smogówką za Autorów tejże noweli! :)
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.