Gazeta Teutońska, Sereus von Ahabejż, 17.02.2018 r. o 02:37
List Wiecowy na dzień 10.02.2018
Seria wydawnicza: Loardia

Szanowni Państwo,
poczta z Loardii nie dociera jeszcze tak szybko jakbyśmy pragnęli, ale w dniu dzisiejszym dotarł do nas List Wiecowy od Żerców z Chramu Dawnych Bogów na uroczystość Koronacji Jego Książęcej Mości Roberta Fryderyka. Przedrukowujemy Wam więc jego treść.
Cytuję:
Waszej Książęcej Mości pozdrowienie!

Wielu gratulowało, wielu ostrzegało i radziło. Jest coś w koronacjach co wyzwala w nas potrzebę wygłoszenia Mądrych Słów. I my postanowiliśmy ulec takiej pokusie.

Każdy władca, nawet tyran, marzy by lud potrafił w lot zrozumieć książęce słowa. Władca dlatego jest władcą, ponieważ potrafi dobrać sobie współpracowników. Jak mawia się - władca jest człowiekiem jednopalczastym.

Historia jest jednak pełna władców, którzy zbyt mocno zżyli się z obyczajami, by móc od nich odstąpić. Zmiatały ich rewolucje, bunty, a czasem trucizny. Zdawać by się mogło, że nie ma od tego ucieczki.

Historia jest też pełna wszystkich tych ludzi, którzy od innych spodziewają się tylko złego. Na szczęście bogowie znajdują nam wszystkim drogę ku porozumieniu. I taką drogę pragniemy złożyć jako prezent koronacyjny dla całego Księstwa.

***

Prawdziwa Droga zaczyna się w cierpliwym studiowaniu mapy. Ta cecha będzie przebijać przez materię rozmów zawsze. Każdy z nas żyje w świecie własnej realiozy.

Nie chodzi tu tylko na cierpliwe czekanie za głos, lub na człowieka. Nasze czekanie to także poczucie własnej wagi i pychy. Nasze plany, nasze rozmowy skupiają się w dużej mierze do bycia "Rozczarowanym Tefalem". Myślimy o wszystkim i każdy ma do nas pretensje, że to wszystko jest nie tak!

Gdy tak mówimy wspólnie to ważne są nie tylko całe zdania i treść. Pamiętajmy, że każde słowo które pada z naszych ust ma wydźwięk. I słowa te zmieniają się względem naszej pozycji.

Wreszcie tak często boimy się siebie samych. Wstajemy od stołu i odchodzimy w noc byle tylko nie ściosać komuś butelki na głowie. Boimy się ognia.

***

Nie mamy jednego rozwiązania na nasze bolączki. Chcemy tylko powiedzieć, że styl jest ważny. Mówi więcej o naszej intencji niż cokolwiek innego.

Pragniemy Księstwa które wspólnie będzie umiało rozmawiać, nawet gdy rewolucjonista spotka monarchę.

***
[10 lutego, Święto Łowu]

Drgnienie w nocy

Żaretnik, Pan straszny dmie trąby -
Na litość!
Kościeja ciemnego zły tropi -

[Zbierajmy się w nocne kręgi -
światła!
Rozstawmy sieci snując repy -

***

Niech Kościej naszych serc nie skradnie!
Mirko II Vargandczyk
Sanokko na Eltdorfie
Zonno z Zielnyboru
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 248,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Mattieu Mrochov, Albert Jan Maat von Hippogriff, Andrzej Fryderyk.
Komentarze
Cudzoziemiec
Niech Powaga nigdy chramu nie opuszcza. Dziękuję za list i płynąca z niego mądrość.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bardzo fajne i ciekawie napisane. Jestem pod wrażaniem ;)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.