Komunikat Koronny [2/2018]
Seria wydawnicza: Komunikaty Koronne

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
QrU5xM6l.png

Od ostatniej publikacji minęło już sporo czasu na co zwrócił mi uwagę sam przełożony – a jeśli już takie głosy się pojawiają no to trzeba było się wziąć do roboty. I o to jej efekt, czyli drugie wydanie Komunikatu Koronnego! Zapraszam do lektury i do sercowania!

 • 24 stycznia Książę Robert Fryderyk powołał Książęcą Komisję Wyborczą, której zadaniem było przeprowadzenie wyborów do Sejmu LV kadencji. W jej skład weszli Krzysztof diuk Czuguł-Chan oraz Roland wicehrabia Heach-Romański. Ta sama komisja czuwała również nad prawidłowym przebiegiem wyborów Kanclerza V kadencji. 5 lutego wszystko stało się jasne – KKW podała oficjalne wyniki wyborów sejmowych i kanclerskich. Nowo wybranym Posłom i nowo wybranemu Kanclerzowi gratulujemy i życzymy samych sukcesów przez następne miesiące.

 • Również 5 lutego JKM zwołał Sejm na obrady i wygłosił w gmachu sarmackiego parlamentu mowę tronową.

 • 7 lutego w dopiero co wyremontowanej Sali Tronowej Pałacu Książęcego odbyła się uroczystość powołania ministrów do rządu Pana Kanclerza Konrada Jakuba wicehrabiego Arpeda-Friedmana. Każdy z przybyłych na tę uroczystość ministrów otrzymał z rąk Księcia Roberta Fryderyka uroczysty akt powołania na swój urząd oraz gratulacje i serdeczne życzenia.

 • 25 stycznia Jego Książęca Mość wziął udział w pierwszej konferencji specjalnego zespołu dotyczącego wprowadzenia zmian w Księstwie Sarmacji, które wymusza na nas RODO.

 • W ostatnim czasie doszło w naszym kraju do paru zmian personalnych na najważniejszych urzędach centralnych jak i samorządowych, a co za tym idzie zmiany te obecne były także na Dworze JKM. 30 stycznia w skład Rady Korony powołano nowego Konsula Sclavinii Ottona wicehrabiego Spee-Asketila, a szeregi Rady Stanu zasilili: 5 lutego Kanclerz Konrad Jakub wicehrabia Arped-Friedman i 12 lutego nowo wybrany Marszałek Sejmu Gauleiter hrabia Kakulski.

 • 31 stycznia Książę Robert Fryderyk w dziale ofert pracy na sarmackim forum ogłosił duże zlecenie, w ramach którego chętne osoby musiałaby przygotować szatę graficzną wszystkich instytucji Książęcego Dworu w systemie DSG oraz parę innych projektów graficznych. Owa oferta jest dużym i dosyć wymagającym przedsięwzięciem, ale cena za jej wykonanie bardzo zadowalająca, bo wynosi, aż 500 tysięcy libertów! Na razie, niestety, nikt się nie zgłosił nad czym mocno ubolewamy, ale wciąż żywimy nadzieję, że wkrótce znajdą się chętne osoby, które podejmą się tego wielkiego dzieła.

 • 9 lutego JKM złożył na ręce nowego Prezydenta-Elekta Republiki Bialeńskiej Antoniego Kacpra Burbon-Conti list gratulacyjny.

 • 10 lutego, w sobotę całe Księstwo Sarmacji wraz ze swoimi mieszkankami i mieszkańcami obchodziło wielkie święto. Tego dnia, wieczorem w Pałacu Książęcym w Grodzisku – a także na Zamku Królewskim w Almerze – odbyła się wielka uroczystość koronacji Jego Królewskiej i Książęcej Mości Roberta Fryderyka. W trakcie tejże uroczystości Robert Fryderyk złożył przysięgę Narodowi Sarmackiemu, przyjął koronacyjne regalia, a Książęta-Seniorowie nałożyli mu na głowę książęcą mitrę. JKM odbył także podróż do Almery, gdzie na tamtejszym Zamku Królewskim baridajscy Możni koronowali go na Króla Baridasu. Sarmacki władca po wysłuchaniu wielu ciepłych słów nie pozostał długo dłużny i podczas uroczystości nadał Sarmatom wsie lenne, wszelkiego rodzaju odznaczenia, a Samorządom wręczył przywileje. Ponad to wszyscy mogli wysłuchać koronacyjnego orędzia, a po oficjalnej części wziąć udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję zabawach. Wiwat Książę!

 • Tego samego dnia w godzinach porannych Książę Robert Fryderyk na wniosek Książęcych Sił Zbrojnych nadał swojemu czcigodnemu poprzednikowi Jego Książęcej Wysokości Tomaszowi Ivo Hugonowi Krzyż Żołnierski Orderu Księcia Unisława kl.V.

 • Jego Książęca Mość 11 i 14 lutego zwrócił się do Sejmu Księstwa Sarmacji z czterema wnioskami. Pierwszy z nich to wniosek o zatwierdzenie Rozporządzenia o wynagrodzeniach funkcjonariuszy publicznych. Drugi to wniosek o ratyfikację umowy między Księstwem Sarmacji, a Stolicą Strzałową (Kościołem Diuczej Wiary). Trzeci wniosek dotyczy zatwierdzenia Rozporządzenia Księcia w sprawie kryteriów uznawania innych mikronacji, a czwarty to wniosek o przeprowadzenie niejawnej debaty nielegislacyjnej na temat doktryny polityki zagranicznej Rzeczpospolitej Sarmackiej. Z jeszcze jednym wnioskiem do parlamentu Książę udał się 19 lutego, a mianowicie z projektem ustawy nowelizującej Dekret Księcia Sarmacji z mocą ustawy nr 280 o symbolach Księstwa Sarmacji.

 • Nie tylko Sejm został w ostatnim czasie zalany wnioskami ze strony Jego Książęcej Mości – jeden wniosek powędrował również do Trybunału Koronnego. A w tym piśmie Książę prosi sąd o ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni prawa.

 • 12 lutego Książę podsumował pierwszy etap przygotowań do sarmackiego zjazdu na wiosnę tego roku, a 20 lutego rozpoczął finalną część jego organizacji.

 • 17 lutego Jego Książęca Mość odwołał z funkcji Ministra Kultury Yennefer hrabinę von Witcher, a dwa dni później na jej miejsce powołał Petera kawalera Westa.

 • Na przestrzeni ostatnich tygodni Książę Robert Fryderyk dokonał trzech zmian w ambasadach Księstwa Sarmacji: placówkę w Chanacie Kugarskim objął Prokrust diuk Zombiakov, w Królestwie Dreamlandu Sereus wicehrabia von Ahabejż, a w Monarchii Austro-Węgierskiej Otto wicehrabia von Spee-Asketil.

 • W ostatnim czasie Książę nadał lenno Konradowi Jakubowi wicehrabiemu Arpedowi-Friedmanowi, a Peterowi kawalerowi Westowi uznał nadany przez Króla Rothenburga Krzyż Zasługi Królestwa Rothenburga. Również JKM 20 lutego wydał trzy akty nobilitacji, dla Daniela kawalera Szekeresa, Alberta Jana kawalera Maata oraz Marcelego baroneta de Bordeaux-Ossolińskiego.

 • Na przestrzeni ostatnich tygodni obywatelstwo otrzymali: Arsacjusz Agnomen-Kolineusz, Tomasz Mancini oraz Ł.N.. Z kolei z obywatelstwem rozstała się piątka osób, która nie wzięła udziału w dwóch ostatnich wyborach.

 • I na koniec tego wydania krótka i mało ważna wiadomość. 24 stycznia Jego Książęca Mość Robert Fryderyk odwołał Mikołaja diuka Torpeda z funkcji Marszałka Koronnego, a na jego miejsce powołał moją skromną osobę. W tym miejscu pragnę Jego Książęcej Mości podziękować za okazane zaufanie i życzyć nam obu udanej współpracy.

  I to by było na tyle. Dziękuję za lekturę, dziękuję za serduszka i proszę o więcej! Mile widziane są także komentarze. Do następnego wydania!


  (—) Heweliusz Popow-Chojnacki,
  Sekretarz Koronny.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cudzoziemiec.
Serduszka
13 456,00 lt
Ten artykuł lubią: Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Cudzoziemiec, Fryderyk von Hohenzollern, Daniel Chojnacki, Apolinary Montserrat, Albert Jan Maat von Hippogriff, Ignacy Urban de Ruth, John Rasmusen, Gauleiter Kakulski, Prokrustes, Daniel Szekeres, GdL, Yennefer von Witcher, Laurẽt Gedeon I, Peter West, Michaś Elżbieta II, Piotr III Łukasz, Cudzoziemiec 1, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Helwetyk Romański, Bartłomiej Czapka, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Michał Pséftis.
Komentarze
Kristian Arped
Proszę pozdrowić Pana Kacpera ode mnie! <3
Odpowiedz Permalink
Heweliusz Popow-Chojnacki
@KriVersen Przekażę to Jego Książęcej Mości :D

A tak na serio to przepraszam. Jak się pisze w nocy to literówka możliwa :-) I dziękuję za wskazanie błędu!
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
>zmiana Marszałka Dworu
>krótka i mało ważna wiadomość
iks.de
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
@ignac nowy Książę, nowe priorytety; nie narzekaj!
Odpowiedz Permalink
GdL
Dobra robota. Lubię takie pigułki informacyjne. Inne pigułki z resztą też. :)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Troszkę się działo :]
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@GuedesDeLima raczej nie będę pod niebiosa tego wychwalał - wolę proszki ;-)
Odpowiedz Permalink
Heweliusz Popow-Chojnacki
@ignac @KriVersen Panowie, spokojnie. Owszem, zmiana na Książęcym Dworze to ważna wiadomość, o której warto wspomnieć, ale jednocześnie razem z Księciem wyznajemy zasadę, że lepszym rozwiązaniem jest się skupić na ciężkiej, często niewidocznej pracy, niżeli na szumnym ogłaszaniu się — jeszcze bym się rozleniwił :-D A wiadomo, że "krowa, która dużo ryczy mało mleko daje".
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Cytuję:
(...) razem z Księciem wyznajemy zasadę, że lepszym rozwiązaniem jest się skupić na ciężkiej, często niewidocznej pracy, niżeli na szumnym ogłaszaniu się (...)

[Częstokroć] wygląda to jednak inaczej.
Odpowiedz Permalink
Heweliusz Popow-Chojnacki
@ignac Wtedy praca jest na tyle ciężka, że grzechem byłoby się nie ogłosić. Ot, trzeba się doceniać :-)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Jak zawsze w dobrym telegraficznym skrócie, co tam się dzieje ciekawego i ważnego.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.