Zamek w Wedli

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Zamek w Wedli

Zamek w Wedli to jeden z najpiękniejszych, lecz bardzo mało znanych zamków w Baridasie. W zasadzie, Wedla to ostoja wielu pięknych Baridajskich zabytków, jednak nikt wcześniej nie zauważył, że po prostu czekają. Dlatego dzisiaj przybliżę wam zamek w Wedli.

qo2ZHOY2.jpg

Zbudowany został w 1274 roku, przez Baridajczyków. Budowa rozpoczęła się w 1271 roku i trwała razem z przerwami 2 lata. Wielokrotnie najeżdzana forteca, nie raz była zniszczona, jednak zawsze Baridajczycy stawiali nową. W 1500 roku, zamek został również zbudowany przez Teutończyków, którzy w owym czasie przebywali na terenie kraju, jednak z racji kolejnych wojen, nie przetrwał on dłużej niż 20 lat. W obecnej formie został wzniesiony tuż u schyłku epoki miecza w Baridasie bo w 1603 roku i nie został zburzony po dziś dzień. Prace renowacyjne jednak ciągle trwają, dlatego też nie jest to wygląd, który bez pomocy archiwistów przetrwał po dziś dzień. Wśród podań ludowych krąży, że zamek z początku był czerwony, ale został przemalowany na biało.

W zamku odbyło się również wiele różnych uroczystości. Jedną z nich było spotkanie podobne do znanych z reala obiadów czwartkowych, gdzie elity kultury i nauki, spotykały się, ale nie po to, aby rozmawiać o przyszłości kraju, a żeby tworzyć razem wielkie dzieła. To właśnie spod rąk twórców baridajskich spotykających się w 1675 roku wyszły przepiękne obrazy: "Plaża kamienista" i "Brzozowy Gaj".

9V5BDAAq.jpg
Plaża Kamienista

2Hz3QReC.jpg
Brzozowy Gaj

To właśnie tutaj również próbowano podjąć decyzje o zburzeniu Wielkiego Muru, jednakże straszna burza, która rozpętała się w 1892 roku nie pozwoliła dokończyć obrad. Podobno świst wiatru był tak głośny, że kilku obradujących straciło słuch, a niektórzy nawet mowę, co było bezpośrednią przyczyną zamknięcia posiedzenia bez zakończenia. Niestety obecny mur nie jest tym samym, który mamy obecnie. W 1909 roku ziemie baridajskie spotkało trzęsienie ziemi, przez co mur ponownie został wzniesiony na polecenie anonimowego hrabiego, w 1917 roku.

Zamek zbudowany jest w stylu romańskim, na co wskazuje jego nieregularny kształt. Pomimo mody barokowej panującej w tamtym okresie w całym Pollinie, twórcy zdecydowali się na powrót do przeszłości i odbudowanie zamku w taki sposób, aby jak najwierniej oddawał wygląd z 1274 roku. Pomimo to, komnat niestety nie udało się odtworzyć w stylu całego zamku i chaotyczna harmonia baroku wdarła się do wnętrza. Dlatego właśnie we wnętrzu zamku romańskiego, widzimy bogactwo zdobień i połysk metali szlachetnych - głównie złota, tudzież srebra.

b2WuQnq1.jpg

W zamku jest 76 komnat, z czego aż 15 to lochy. Prawie połowa z komnat przeznaczona jest dla gości (licząc również lochy, to trochę więcej niż połowa). Dwie komnaty są przeznaczone na potrzeby służbowe Króla i Wicekróla, których niestety zamek gości bardzo rzadko, a zarządzany jest przez lud Wedli, któremu było bardzo szkoda pozostawiać to arcydzieło architektury na pastwę natury i na zniszczenie przez przyrodę. Dlatego też wielu Baridajczyków zamieszkujących Wedlę zdecydowało się przemieścić do zamku i zająć komnaty - jednocześnie opiekując się zamkiem. Swoją siedzibę w zamku mieści również siedziba okręgu Wedli, bardzo mocno uzależnionego gospodarczo od pobliskiego Ciuad de Bravo, a także od Kalisza. Zamek również jest otwarty dla zwiedzających, jeszcze 40% zabytkowej części budowli zostało niezagospodarowane i bardzo chętnie jest odwiedzane przez turystów z całego Pollinu.

Słowem zakończenia
Powyższy artykuł jest inicjacją nowej serii artykułów publikowanej przez Herolda, w celu stworzenia wizerunku Wedli. Dotychczas nie udało się znaleźć na ten temat żadnej wzmianki, wiemy tylko gdzie leży. Sądzę, że urozmaici to w całkiem fajny sposób całą kulturę i historię Baridasu. Niestety, pisząc artykuł nie postarałem się tak, jak bym chciał i nie wspomniałem o jakimkolwiek interesującym wydarzeniu z historii przedinternetowej Baridasu - jednak w przyszłych publikacjach postaram się bardziej.
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Fryderyk von Hohenzollern, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser.
Serduszka
9 614,00 lt
Ten artykuł lubią: Guedes de Lima, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Prokrustes, Daniel Szekeres, Adrianna Raina Alatristé, Kristian Arped, Albert Jan Maat von Hippogriff, Tomasz Ivo Hugo, Fryderyk von Hohenzollern, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Julian Fer at Atera, Laurẽt Gedeon I, Yupeng Beijin-Zhao, Cudzoziemiec.
Komentarze
Prokrustes
@Jihymed
Cytuję:
jednak w przyszłych publikacjach postaram się bardziej.

Zawsze to jakiś artykuł przerywający bolesną ciszę w prasie ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Bardzo fajny pomysł i bardzo fajny opis! Czy brał Pan pod uwagę opcję opisania na nowo baridajskich zabytków? I zebrania tego w jednym miejscu gdzieś?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@RCA nad taką opcją myślałem, ale stwierdziłem, że trzymanie się tego co już istnieje mocno ogranicza. Ale przemyśle to jeszcze raz.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Jihymed coś co istnieje... w sensie, że są zabytki? :) Można tworzyć nowe! Można zacząć od opisu już istniejących, i potem w drodze rozwoju kolejne. Albo na odwrót, albo tylko nowe. Chętnie wesprę.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bardzo ciekawie napisane. Zwłaszcza ten fragment o "ekipie budowlanej" z Teutonii, co w wandejski sposób pomogła w zagospodarowaniu terenu :D Urzekają mnie takie stylowe wnętrza i ten styl. Dziś takich już nie ma...czekam kolejnych odsłon
Permalink
Ignacy Urban de Ruth
@Jihymed Z drugiej strony patrząc - całkowite przekreślanie/ignorowanie tego, co już jest, też jest słabe :/
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.