Komunikat Koronny [3/2018]
Seria wydawnicza: Komunikaty Koronne

QrU5xM6l.png

Drodzy Państwo, do Państwa rąk trafia właśnie trzecie wydanie Komunikatu Koronnego. W dzisiejszym wydaniu będą mogli Państwo przeczytać m.in. o: zmianach na Książęcym Dworze oraz pierwszej zagranicznej wizycie Roberta Fryderyka! Zapraszam do lektury i życzę miłych doznań!

 • 20 lutego Jego Książęca Mość wniósł do Trybunału Koronnego wniosek o ustalenie powszechnej wykładni prawa w związku z procedurą wydawania rozporządzeń przez Księcia, Kanclerza, ministrów i inne organy władzy. Sprawę tę nadal proceduje sarmacki wymiar sprawiedliwości.

 • 23 lutego Książę Robert Fryderyk wziął udział w II Szczycie Promocji, na którym dyskutowano o promocji państw wirtualnych w realu. To międzynarodowe spotkanie odbyło się w Vienbien w Królestwie Hasselandu.

 • Tego samego dnia JKM rozpoczął publiczną dyskusję na temat federacyjnego charakteru naszego państwa. Do tej pory sporo osób wyraziło swoje zdanie, a osoby, które tego nie zrobiły wciąż mają szansę dorzucić swoje trzy liberty.

 • 24 lutego Książę opublikował w Dzienniku Praw Rozporządzenie o wynagrodzeniach funkcjonariuszy publicznych, a 27 lutego Rozporządzenie o kryteriach uznawania mikronacji.

 • 26 lutego w związku ze złożoną rezygnacją Jego Książęca Mość Robert Fryderyk odwołał z urzędu Wicekróla Baridasu Jaśnie Oświeconego Diuka Laurencjusza Ma Hi at Aterę. Trzy dni później Książę wygłosił do Narodu Baridajskiego swoje orędzie oraz powołał nowego Wicekróla – został nim Wielmożny Yupeng wicehrabia Beijin-Zhao.

 • 4 marca, w niedzielę Książę wraz z Kanclerzem Konradem Jakubem Arped-Friedmanem oraz moją skromną osobą udał się w swoją pierwszą zagraniczną podróż, do Wolnogradu, stolicy Republiki Bialeńskiej. Około 14:30 sarmacka delegacja została powitana na Placu Zielonym przez bialeńskiego prezydenta Antoniego Kacpra Burbon-Contiego. Głos zabrał również Robert Fryderyk, Konrad Jakub Apred-Friedman i Maciej Kamiński. Następnie w Pałacu Prezydenckim odbyła się blisko trzygodzinna rozmowa między głowami państw – jej efektem było podpisanie Paktu Gellońskiego zakładającego poszerzenie współpracy między Sarmacją, a Bialenią w sferze wojskowej. Ogłoszono również Deklarację o woli pogłębiania współpracy między oboma państwami. Po tej rozmowie sarmaccy goście odwiedzili jeszcze Uniwersytet Bialeński, a następnie udali się na lotnisko skąd odlecieli do Grodziska. Pierwsza zagraniczna wizyta okazała się dużym sukcesem i umocniła ona – i tak dobre – relacje między Księstwem Sarmacji, a Republiką Bialeńską.

 • Tego samego dnia JKM stwierdził opróżnienie urzędu Prefekta Generalnego.

 • 12 marca Jego Książęca Mość na kanclerski wniosek odwołał z funkcji Ministra Edukacji Narodowej Jihymeda baroneta Niezyda.

 • 9 marca Książę powołał na urząd Marszałka Trybunału Koronnego Czcigodnego Vanderleia barona Bouboulinę-à-la-Triste.

 • Dzisiaj wypada 11. rocznica powstania Konsulatu Sclavinii. Z tej okazji Jego Książęca Mość Robert Fryderyk wygłosił swoje orędzie i nadał ordery osobom, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju Sclavinii.

 • Również dzisiaj JKM podpisał Ustawę Sejmu nowelizującą Dekret Księcia z mocą ustawy nr 280 o symbolach Księstwa Sarmacji.

 • 27 lutego Książę opublikował listę państw uznawanych przez Księstwo Sarmacji. Ponad to tego samego dnia JKM w związku ze złożoną rezygnacją odwołał z funkcji sarmackiego ambasadora w Rzeczpospolitej Obojga Narodów Laurencjusza Ma Hi diuka at Aterę.

 • Jego Książęca Mość zezwolił Jaśnie Oświeconemu Diukowi Laurencjuszowi Ma Hi at Aterze na posługiwanie się w Księstwie Sarmacji Orderem Przyjaźni i Współpracy, który nadał mu Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów JKM Jerzy III.

 • W ostatnim czasie nastąpiło sporo zmian na Książęcym Dworze. 27 lutego Książę Robert Fryderyk odwołał z funkcji Miecznika Koronnego Laurencjusza Ma Hi diuka at Aterę, a na jego miejsce powołał Hetmana Wielkiego Gotfryd Slavik diuka de Ruth. Ponad to diuka at Aterę w związku ze złożoną rezygnacją z funkcji Wicekróla Baridasu odwołano z Rady Koronnej. Parę dni później JKM dokonał zmian w samej Konstytucji swojego Dworu. Zlikwidował on stanowisko Seniora Koronnego odpowiedzialnego za opiekę nad sarmackimi rodami, a co za tym idzie – odwołał Orjona wicehrabiego von Thorn-Surmę, który to stanowisko piastował. Dodatkowo przerzucił obowiązki Sekretarza Koronnego do kompetencji Marszałka Koronnego – w ten sposób zlikwidowano również urząd Sekretarza Koronnego, a moją skromną osobą odwołano z tej funkcji.

To wszystko na dziś. Uprzejmie proszę o serduszka i o komentarze! A na koniec, nawiązanie do rządowego komunikatu — Dwór również ma bonus. Nieco nowocześniejszy i z ładnymi widokami ;)


(—) Heweliusz Popow-Chojnacki,
Marszałek Koronny.

Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
3 984,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Wojciech Hergemon, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Michaś Elżbieta II, Gotfryd Slavik de Ruth.
Komentarze
Albert Jan Maat von Hippogriff
Czy można tu zadawać pytania Jego Książęcej Mości? :-)
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
Rozumiem dobre intencje… ale o sprawach baridajskich powinien informować dwór baridajski.

Przypominam, że wbrew temu, co widnieje na FC — dwory te nie są połączone.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AlbertJanMaat proszę.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@RCA Wasza Królewska Mość, czy byliście na sylwestrze z Jedynką? Zdaje mi się, że WKM i kanclerz to fani Modern Talkingu ;-)
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Czasem, aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego Księstwa, książę Robert Fryderyk, naszego księstwa tęcza. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki!
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
(polubiłem swój komentarz... ehhh... nie sprawdzajcie, kto was sercuje z komórki. #januszŻenada
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AlbertJanMaat Nie jestem fanem MT, w ogóle mało muzyki słucham, a głównie ostatnio folku skandynawskiego, i palestynskiego. Reżimowej telewizji nie oglądam, w ogóle mało telewizji oglądam, prawie w ogóle. Wolę seriale na serwisach streamingowych. Sylwester z Jedynką jest szalenie obciachowy ;)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Modern Talking - super zespol, Ksiaze! Dieter Bohlen jest super artysta.
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Tylko Blue System!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.