Nowy rozdział w dziejach sarmackiej edukacji i nauki

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
USkkELyd.png

Szanowne Sarmatki,
Szanowni Sarmaci,
Dzisiejsza publikacja w ramach oficyny poświęcona będzie ustawie o edukacji sarmackiej i instytucjach nauki, która weszła w życie w dniu wczorajszym. To bardzo ważna ustawa, która mam nadzieję wpłynie nie tylko na aktywność sarmackich naukowców, ale przede wszystkim na rozwój naszej edukacji. Tym artykułem chciałbym przybliżyć ten temat wszystkim zainteresowanym, jednak przede wszystkim chciałbym dotrzeć do osób, które nie śledzą aktywnie działań Sejmu.


p6W4CCAp.png


Najmocniej przepraszam, ale... o co chodzi?
Pomysł napisania tej ustawy pojawił się w Akademii Sclavińskiej, kiedy pracowaliśmy nad przepisami statutu. Zastanawialiśmy się w trakcie nieformalnych rozmów dlaczego osoby, które działają na rzecz edukacji i nauki oraz zdobywają kolejne szczeble awansu zawodowego nie mogą w oficjalnej części profilu pochwalić się tym rodzajem aktywności, dlaczego tak liczące się państwo na arenie międzynarodowej nie posiada przepisów, które dbałyby o to, aby ten rodzaj działalności chronić i w pewien sposób docenić.

Postanowiliśmy wówczas zorganizować na uczelni specjalny zespół, który wypracował projekt i za pośrednictwem Konsula Sclavinii przekazał go pod obrady Sejmu. Pierwszy projekt upadł, ale w to miejsce powstał drugi - bardziej rzeczowy, konkretniejszy. Niestety spotkał się z wieloma zarzutami, więc został z obrad wycofany. Niemniej jednak - jak sami wiecie - z hasłem walki o tę ustawę wystartowałem w wyborach do Sejmu i udało się uzyskać mandat, więc złożyłem trzecią wersję projektu. Ustawa o edukacji sarmackiej i instytucjach nauki została uchwalona 4 głosami na 5 możliwych, a następnie podpisana przez Księcia i ogłoszona w Dzienniku Praw Księstwa Sarmacji w dniu 23 maja 2018 r., a po siedmiu kolejnych dniach, czyli 31 maja br. weszła w życie.

Główna idea tej ustawy zawiera się w jej pierwszym artykule - Edukacja w Księstwie Sarmacji stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa, opiera się na zasadach zawartych w Konstytucji i za podstawę przyjmuje uniwersalne normy etyki. Kształcenie służy rozwijaniu obywatelskiego poczucia odpowiedzialności, poszanowania dla dziedzictwa kulturowego Księstwa Sarmacji, przy jednoczesnym poszanowaniu wartości i odrębności samorządów. Edukacja zapewnia każdemu warunki niezbędne do rozwoju, przygotowuje do pełnienia obowiązków obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

yimmbrbf.png


A konkretnie to co w tej trawie piszczy?
Ustawa wprowadza do naszej rzeczywistości kilka nowości. Przede wszystkim w spisie mieszkańców pojawi się nowa kategoria - Naukowcy, a w spisie instytucji - Edukacja. Dodatkowo instytucje związane z edukacją zostaną podzielone na dwa typy - szkoły wyższe, które będą mogły więcej, ale również będą miały więcej obowiązków, a także lżejsze wersje uczelni - instytuty naukowe. To oczywiście nie wszystko - powstanie Rada Nauki Księstwa Sarmacji, która będzie składała się z zarządców instytucji naukowych i edukacyjnych, a jej zadaniem będzie czuwanie nad jakością sarmackiej edukacji oraz opiniowanie wniosków o dodanie w profilu osobowym tytułu naukowego (do projektu ustawy przygotowana została przykładowa wizualizacja - klik). Przy okazji zmianie ulegnie finansowanie tantiem za artykuły - każda instytucja będzie mogła samodzielnie określić jaką część tantiemy za serce i komentarz przekaże autorowi a jaką pozostawi sobie. Możliwe będzie zatrzymanie całości tantiemy w instytucji i późniejsze rozliczenie z autorem (np. na koniec miesiąca w ramach stałej pensji).

Zgodnie z ustawą wszystko powinno zacząć działać najpóźniej po miesiącu od dnia jej ogłoszenia, czyli do 23 czerwca 2018 r. To dość długi czas, ale dostosowanie naszych systemów przez Naczelną Izbę Architektury wymaga pracy, a to przecież nie jedyna ustawa, którą Sejm uchwalił w ostatnim czasie. Jest to też odpowiedni czas na powstanie Rady Nauki, podjęcie pierwszych decyzji i przyjęcie zasad działania. Niemniej jednak już dziś zachęcam wszystkich, aby zaangażować się w pracę naukową i edukacyjną. To świetna przygoda! :-)

5Q5jMpdh.png
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Peter West, Emmanuel Ringelblum, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz.
Serduszka
11 159,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Albert Jan Maat von Hippogriff, Bartłomiej Czapka, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Peter West, Helwetyk Romański, Severin von Verwaltung-Rentner, Emmanuel Ringelblum, Jean-François Leblanc, Guedes de Lima, David de Hoenhaim, Michaił von Hippogriff-Vovkulak, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Stanisław Mostowicki, Erik Otton von Hohenburg.
Komentarze
Albert Jan Maat von Hippogriff
Czyli w końcu będę mógł zostać studentem – hurra! :D
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Ogólnie gratuluję wytrwałości i uporu w dążeniu do celu. Imponuje mi takie zachowanie. Pan Rektor się nie poddał trudnościom, wrócił z poprawionym projektem, potem znów zmierzył się z krytyką i ostatecznie doprowadził do przyjęcia prawa, za którym lobbował. Chapeau bas panie Rektorze.
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@AlbertJanMaat Sławetny Baronecie teraz też można! :)

@RCA ten sukces ma wielu Ojców, między innymi i WKM :)
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@MarcelideBO Czyli mogę ponosić wniosek? :D
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@AlbertJanMaat ponowić (denerwuje mnie ta autokorekta)
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@AlbertJanMaat ależ oczywiście :)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Fantastycznie. Popieram i trzymam kciuki za powodzenie!
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Życzę powodzenia i wszelkich sukcesów sarmackiej edukacji i całemu systemowi oświaty w Księstwie.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.