Gazeta Hasselandzka, Piotr Paweł I, 22.06.2018 r. o 18:36
Nowe prawa Hasselandu

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Hasseland ma nową Konstytucję. Powstają też nowe ustawy, dostosowane do ustawodawstwa sarmackiego.

Dz01dDSt.jpg

Konstytucja ściśle określa, jak funkcjonować ma Hasseland. Królem jest aktualnie panujący Książę Sarmacji, ale najwyższym organem administracji został Lord Szambelan, wcześniej będący szefem doradczego Dworu Królewskiego. To wynik długich dyskusji; rozważano przywrócenie urzędu Gubernatora Generalnego, istniejącego przed laty, ale ostatecznie sięgnięto po rozwiązanie podobne do tego z czasów stowarzyszenia Hasselandu z Bialenią, gdy czasowo nie było urzędu premiera, a zamiast niego ustanowiono wybieralnego Lorda Szambelana.
Lord Szambelan kieruje Dworem Królewskim, złożonym z Lorda Stewarda i innych lordów; obecnie, Lordem Stewardem jest ostatni Premier, arcyksiążę hasselandzki Eddard Noqtern. Być może sprawować ten urząd będzie niedługo, bo trwają wybory Lorda Protektora, a on jest jedynym kandydatem (i w chwili pisania tego artykułu otrzymał wyłącznie głosy "za"). Lord Protektor jest kimś w rodzaju marszałka szlachty, rzecznika interesu szlachty hasselandzkiej i Hasselandu w ogóle.
Władzę ustawodawczą ma Senat, czyli wszyscy obywatele hasselandzcy pod przewodnictwem Lorda Protektora, oddający głosy ważone - książęta dysponują 4 głosami, diukowie, markizowie i grandowie - 3 głosami, hrabiowie i baronowie - 2 głosami, a pozostała szlachta i obywatele po 1 głosie.
Konstytucja ustanowiła też podział terytorialny - Hasseland to Ziemie Razuryjskie, obejmujące archipelag Razuri i Zegiesa, a także terytoria zamorskie, czyli Wicekrólestwo Vienbien i Wicekrólestwo Cyberii.
Po Konstytucji przyjęta też została ustawa o obywatelstwie. Przewiduje ona, że aby zostać obywatelem hasselandzkim, trzeba spełnić pewne warunki: być obywatelem Sarmacji, co najmniej 7 dni mieszkać w Hasselandzie (także w sensie systemowym) i być aktywnym. No i oczywiście złożyć stosowny wniosek.
Kolejne ustawy wkrótce; na razie "hurtem" unieważniono osiem nieaktualnych, a pozostałe czekają w kolejce. Za kilka tygodni prawo Królestwa Hasselandu będzie już całkowicie "odświeżone".

Piotr de Zaym
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cudzoziemiec 1.
Serduszka
7 214,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Albert Jan Maat von Hippogriff, Erik Otton von Hohenburg, Cudzoziemiec, Incisive, Cudzoziemiec 1, Helwetyk Romański, Stanisław Mostowicki, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Eddard Noqtern, Bartłomiej Czapka.
Komentarze
Erik Otton von Hohenburg
Czyli krótko mówiąc: dużo papierowej roboty jeszcze przed nami...
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
A Dziennik Praw…? :-)
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Cytuję:
A Dziennik Praw…? :-)
Dołączam się do pytania
Zwracalem już na to uwagę i prosiłem :-/
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Vienbien... Drużyna, która przejąłem w Lidze Królewskiej stąd pochodziła :D Olimpycs Vienbien o ile się nie mylę :D chyba drużyna wróci do ojczyzny :D

Powodzenia w tej całej papierkowej robocie - i czekam na obiecane materiały :D
Odpowiedz Permalink
Piotr Paweł I
Dziennik Praw zostanie uzupełniony, to jasne jak Słońce! Chwilę jednak proszę poczekać...
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Znam kogoś, kto z chęcią by uzupełnił. @Helwetyk
Odpowiedz Permalink
Ola Kaarina Isadora Chojnacka
Nie "Zegiesa" a "Zegisa".
Odpowiedz Permalink
Piotr Paweł I
Zdecydowanie Zegiesa :)
I polecam: http://prawo.sarmacja.org/akt,10210.html
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.