Dwór Książęcy, Cudzoziemiec, 26.07.2018 r. o 08:42
Noblesse oblige
Seria wydawnicza: Heroldia Księstwa Sarmacji

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
6T55lYw3.png
Grodzisk, 26 lipca 2018 roku

Nasza uwaga jest skierowana na wiele różnych aspektów Naszego Kraju. Jednym z nich jest kwestia odpowiedniego ceremoniału związanego z nobilitacjami Obywateli Księstwa. Dlatego też, po przeprowadzeniu dyskusji w ramach Małej Rady, odbytej przy ogromnym zaangażowaniu i wkładzie Diuka Magnuma von Graudenza — który w Małej Radzie pełni rolę Herolda Koronnego — mamy przyjemność przedstawić wszem wobec planowaną reformę ceremoniału nobilitacyjnego i związanego z nim procesu nadawania herbów Szlachcicom i Arystokratom Księstwa Sarmacji. W pierwszej kolejności, już wkrótce, zwrócimy się do Sejmu z wnioskiem o zaakceptowanie zmian, które pojawią się w Rozporządzeniu Księcia o tytułach, lennach i herbach z dnia 17 czerwca 2011 r., dotyczyć one będą art. 4a traktującego o herbach.

Na czym jednak polegać będzie reforma? Celem jest usystematyzowanie obecnych zasad, nadanie konkretnych ram i podstaw działalności Heroldii Księstwa Sarmacji — Heroldia zaś będzie funkcjonowała w modelu zbliżonym do Służby Dyplomatycznej Jego Książęcej Mości, z tą różnicą, iż na jej czele znajdzie się Herold Koronny. Do Heroldii przeprowadzony zostanie formalny nabór sekretarzy, którzy pod okiem Herolda będą mogli szlifować swój warsztat, a i służyć będą pomocą w przygotowywaniu stosownych herbów i innych materiałów. Jednym z pierwszych zadań Heroldii stanie się opracowanie (przy wzięciu pod uwagę obecnie istniejących) i opisanie jednolitych zasad heraldycznych, zebranie ich w formę poradnika, który dostępny będzie dla każdego mieszkańca kraju. Ponadto Heroldia otrzyma zadanie opracowania Herbarza Sarmackiego, w którym półautomatycznie znalazłyby się wszystkie herby osobiste funkcjonujące w przestrzeni Księstwa Sarmacji (wyobrażamy sobie do tego dedykowaną podstronę naszego serwisu), na której automatycznie generowałyby się: galeria herbów, a na stronie każdego z nich spis herbownych; ręcznie na stronach herbów wprowadzane byłyby opisy tych herbów.

Ponadto wprowadzimy następujące zmiany:
 • nowo wynoszony do godności szlachcic zobowiązany zostanie by w terminie do 3 miesięcy wystąpić do Heroldii o herb, który zostanie dla niego przygotowywany za darmo — Heroldia będzie brała pod uwagę własne pomysły nobilitowanych;
 • lub przedstawić własny już gotowy do opracowania i poprawienia pod kątem obowiązujących zasad;
 • jeśli terminowi temu nobilitowany uchybi Heroldia wystawia upomnienie i daje kolejne 14 dni na podjęcie działań;
 • jeśli nadal nobilitowany nie skontaktuje się z Heroldią nastąpi wydanie drugiego upomnienia, które związane będzie z przyznaniem herbu z "rozdzielnika", czyli herbu wcześniej już przygotowanego znajdującego się w puli herbów do użycia — możliwa wówczas jest sytuacja, iż herbownych danego herbu będzie więcej niż jeden.

Każdy nobilitowany (także nobilitacje na wyższe rangi) będzie otrzymywał stosowny akt nobilitacji, przykładowe poniżej:

3dm3q815.png

cEjzBkMp.png

Herby dzielić się będą na dwa rodzaje:
 • herb standardowy i herb wielki; oraz dodatkowo na herby żeńskie i herby męskie;
 • herb standardowy przysługiwać będzie od kawalera do hrabiego;
 • herb standardowy zawiera tarczę, hełm, klejnot i labry;
 • herb wielki przysługiwać będzie od markiza wzwyż;
 • herb wielki zawiera to co podstawowy oraz dodatkowo trzymacze, postument, dewizę, zawołanie i order (opcja, dot. najwyższego sarmackiego orderu);
 • herb wielki nie będzie obowiązkowy;
 • herby książęce dodatkowo posiadać będą płaszcz i mitrę.

W momencie opracowania i przygotowania nowych i jednolitych zasad heraldycznych obecnie istniejące herby będzie można dostosować do ujednoliconych zasad bezpłatnie, na koszt Dworu. Nie będzie to obligatoryjne, jednak do każdego z nobilitowanych Dwór zwróci się z uprzejmą prośbą by takie dostosowanie dokonać — ku chwale Sarmacji.

Chcemy by Sarmacja i Księstwo Nasze były wzorem do naśladowania w zakresie należytej reprezentacji stanu szlacheckiego, ale też by eksponowane herby przypominały nam wszystkim, że szlachectwo zobowiązuje.

Vivat Sarmacja! Vivat Arystokracja! Vivat Szlachta!
Pf0Vk1BU.png
s4WlNVis.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Ignacy Urban de Ruth.
Serduszka
10 947,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Cudzoziemiec 1, Stanisław Mostowicki, Erik Otton von Hohenburg, Piotr III Łukasz, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Severin Verwaltung-Esteladio, Albert Jan Maat von Hippogriff, Incisive, Adam Jerzy Piastowski, Peter West, GdL, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Karolina Aleksandra, Ignacy Urban de Ruth, Ludwik Tomović.
Komentarze
Andrzej Fryderyk
Jak się owa zmiana ma do herbów królewskich Królestwa Teutonii?
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
A czy Książę też w końcu się zastosuje do zasady noblesse oblige?
Przykład powinien płynąć z góry...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@piwniczak jak się diukowi nie podoba Książę można odwołać, można też porzucić stan szlachecki. Zachowanie diuka już dawno odbiega od tego czego należałoby oczekiwać od osoby tak zasłużonej i nobilitowanej jak diuk. Myślę, że jest diuk ostatnią osobą, na której będę się wzorował. Na szczęście.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@AF poprosiłem by na Wasze pytanie odpowiedział diuk von Graudenz.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Jak to zauważył pewien anonimowy książę-senior, stan szlachecki opuściłem już jakiś czas temu, zgodnie z wolą awansującego mnie do arystokracji księcia.

A jak pisałem, a najwyraźniej w amoku nie doczytano — przykład powinien płynąć z góry... więc to ja wzoruję się na Waszej Książęcej Mości.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@piwniczak ja zaś myślę, że doszliśmy do momentu, kiedy nie będę tracił czasu na diucze majaki i cokolwiek chorą rozrywkę. Taplajcie się sami. Oink.
Odpowiedz Permalink
Hewret z Gerwenu
W pełni popieram reformę.
Odpowiedz Permalink
Magnum von Graudenz
Sprostuję:
- akt nobilitacji otrzymuje nowo nobilitowany przy zaliczeniu w poczet szlachty Księstwa Sarmacji. Będzie on wchodzić w skład dokumentacji, jaką otrzyma każdy nowo nobilitowany. Do aktu będzie dołączony załącznik z wizerunkami herbu oraz opisem.
- co do herbów królewskich Królestwa Teutonii. Cenna uwaga do rozpatrzenia. Herb królewski byłby także na płaszczu tylko że niebieskim (w odróżnieniu od sarmackiego czerwonego) i z koroną królewską.
Odpowiedz Permalink
Magnum von Graudenz
i kolejna sprawa: kto w ogóle byłby chętny do prac w ramach Heroldii??
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
Fajna zmiana. Aż żałuję, że już takiego ładnego papierka nie za bardzo będę miał okazję dostać ;)
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@suchy Nie załapałeś się na „pierwszą” serię? Inna rzecz, że bezapelacyjnie należałoby wydawać wszystkim chętnym… za stosowną opłatą. ;-)
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
No tak... Opłacać też nie mam z czego, więc bardzo dziękuję! ;) Nie załapałem się, niestety. Przynajmniej tego nie pamiętam ;)
Odpowiedz Permalink
Magnum von Graudenz
@Helwetyk kiedyś było coś takiego jak patent potwierdzający tytuł. Akt nobilitacji to trochę inna bajka bo to znamionuje sam fakt zaliczenia kogoś w poczet szlachty.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
@RCA Jestem na nie. Do mojego herbu przywykłem i wiąże się z nim moja własna v-historia. Nie chcę, żeby ktoś przy nim grzebał. :/
Odpowiedz Permalink
Peter West
Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Wszystko bardzo ciekawe! Poza tym:
Cytuję:
możliwa wówczas jest sytuacja, iż herbownych danego herbu będzie więcej niż jeden

To wygląda lujowo :c
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Plus:
1. Ciekawe byłoby zróżnicowanie herbów (np. płaszczy) księcia i książąt seniorów. W Dreamlandzie płaszcze seniorów są niebieskie (u nas to teutońskie, wiem).
2. Jeszcze coś dla Króla Baridasu :P
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.