Dwór Książęcy, Cudzoziemiec, 26.07.2018 r. o 08:42
Noblesse oblige
Seria wydawnicza: Heroldia Księstwa Sarmacji

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
6T55lYw3.png
Grodzisk, 26 lipca 2018 roku

Nasza uwaga jest skierowana na wiele różnych aspektów Naszego Kraju. Jednym z nich jest kwestia odpowiedniego ceremoniału związanego z nobilitacjami Obywateli Księstwa. Dlatego też, po przeprowadzeniu dyskusji w ramach Małej Rady, odbytej przy ogromnym zaangażowaniu i wkładzie Diuka Magnuma von Graudenza — który w Małej Radzie pełni rolę Herolda Koronnego — mamy przyjemność przedstawić wszem wobec planowaną reformę ceremoniału nobilitacyjnego i związanego z nim procesu nadawania herbów Szlachcicom i Arystokratom Księstwa Sarmacji. W pierwszej kolejności, już wkrótce, zwrócimy się do Sejmu z wnioskiem o zaakceptowanie zmian, które pojawią się w Rozporządzeniu Księcia o tytułach, lennach i herbach z dnia 17 czerwca 2011 r., dotyczyć one będą art. 4a traktującego o herbach.

Na czym jednak polegać będzie reforma? Celem jest usystematyzowanie obecnych zasad, nadanie konkretnych ram i podstaw działalności Heroldii Księstwa Sarmacji — Heroldia zaś będzie funkcjonowała w modelu zbliżonym do Służby Dyplomatycznej Jego Książęcej Mości, z tą różnicą, iż na jej czele znajdzie się Herold Koronny. Do Heroldii przeprowadzony zostanie formalny nabór sekretarzy, którzy pod okiem Herolda będą mogli szlifować swój warsztat, a i służyć będą pomocą w przygotowywaniu stosownych herbów i innych materiałów. Jednym z pierwszych zadań Heroldii stanie się opracowanie (przy wzięciu pod uwagę obecnie istniejących) i opisanie jednolitych zasad heraldycznych, zebranie ich w formę poradnika, który dostępny będzie dla każdego mieszkańca kraju. Ponadto Heroldia otrzyma zadanie opracowania Herbarza Sarmackiego, w którym półautomatycznie znalazłyby się wszystkie herby osobiste funkcjonujące w przestrzeni Księstwa Sarmacji (wyobrażamy sobie do tego dedykowaną podstronę naszego serwisu), na której automatycznie generowałyby się: galeria herbów, a na stronie każdego z nich spis herbownych; ręcznie na stronach herbów wprowadzane byłyby opisy tych herbów.

Ponadto wprowadzimy następujące zmiany:
 • nowo wynoszony do godności szlachcic zobowiązany zostanie by w terminie do 3 miesięcy wystąpić do Heroldii o herb, który zostanie dla niego przygotowywany za darmo — Heroldia będzie brała pod uwagę własne pomysły nobilitowanych;
 • lub przedstawić własny już gotowy do opracowania i poprawienia pod kątem obowiązujących zasad;
 • jeśli terminowi temu nobilitowany uchybi Heroldia wystawia upomnienie i daje kolejne 14 dni na podjęcie działań;
 • jeśli nadal nobilitowany nie skontaktuje się z Heroldią nastąpi wydanie drugiego upomnienia, które związane będzie z przyznaniem herbu z "rozdzielnika", czyli herbu wcześniej już przygotowanego znajdującego się w puli herbów do użycia — możliwa wówczas jest sytuacja, iż herbownych danego herbu będzie więcej niż jeden.

Każdy nobilitowany (także nobilitacje na wyższe rangi) będzie otrzymywał stosowny akt nobilitacji, przykładowe poniżej:

3dm3q815.png

cEjzBkMp.png

Herby dzielić się będą na dwa rodzaje:
 • herb standardowy i herb wielki; oraz dodatkowo na herby żeńskie i herby męskie;
 • herb standardowy przysługiwać będzie od kawalera do hrabiego;
 • herb standardowy zawiera tarczę, hełm, klejnot i labry;
 • herb wielki przysługiwać będzie od markiza wzwyż;
 • herb wielki zawiera to co podstawowy oraz dodatkowo trzymacze, postument, dewizę, zawołanie i order (opcja, dot. najwyższego sarmackiego orderu);
 • herb wielki nie będzie obowiązkowy;
 • herby książęce dodatkowo posiadać będą płaszcz i mitrę.

W momencie opracowania i przygotowania nowych i jednolitych zasad heraldycznych obecnie istniejące herby będzie można dostosować do ujednoliconych zasad bezpłatnie, na koszt Dworu. Nie będzie to obligatoryjne, jednak do każdego z nobilitowanych Dwór zwróci się z uprzejmą prośbą by takie dostosowanie dokonać — ku chwale Sarmacji.

Chcemy by Sarmacja i Księstwo Nasze były wzorem do naśladowania w zakresie należytej reprezentacji stanu szlacheckiego, ale też by eksponowane herby przypominały nam wszystkim, że szlachectwo zobowiązuje.

Vivat Sarmacja! Vivat Arystokracja! Vivat Szlachta!
Pf0Vk1BU.png
s4WlNVis.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Ignacy Urban de Ruth.
Serduszka
10 947,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Cudzoziemiec 1, Stanisław Mostowicki, Erik Otton von Hohenburg, Piotr III Łukasz, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Severin von Verwaltung, Albert Jan Maat von Hippogriff, Incisive, Adam Jerzy Piastowski, Peter West, Guedes de Lima, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Karolina Aleksandra, Ignacy Urban de Ruth, Ludwik Tomović.
Komentarze
Andrzej Fryderyk
Jak się owa zmiana ma do herbów królewskich Królestwa Teutonii?
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
A czy Książę też w końcu się zastosuje do zasady noblesse oblige?
Przykład powinien płynąć z góry...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@piwniczak jak się diukowi nie podoba Książę można odwołać, można też porzucić stan szlachecki. Zachowanie diuka już dawno odbiega od tego czego należałoby oczekiwać od osoby tak zasłużonej i nobilitowanej jak diuk. Myślę, że jest diuk ostatnią osobą, na której będę się wzorował. Na szczęście.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@anglov poprosiłem by na Wasze pytanie odpowiedział diuk von Graudenz.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Jak to zauważył pewien anonimowy książę-senior, stan szlachecki opuściłem już jakiś czas temu, zgodnie z wolą awansującego mnie do arystokracji księcia.

A jak pisałem, a najwyraźniej w amoku nie doczytano — przykład powinien płynąć z góry... więc to ja wzoruję się na Waszej Książęcej Mości.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@piwniczak ja zaś myślę, że doszliśmy do momentu, kiedy nie będę tracił czasu na diucze majaki i cokolwiek chorą rozrywkę. Taplajcie się sami. Oink.
Odpowiedz Permalink
Hewret von Thorn
W pełni popieram reformę.
Odpowiedz Permalink
Magnum von Graudenz
Sprostuję:
- akt nobilitacji otrzymuje nowo nobilitowany przy zaliczeniu w poczet szlachty Księstwa Sarmacji. Będzie on wchodzić w skład dokumentacji, jaką otrzyma każdy nowo nobilitowany. Do aktu będzie dołączony załącznik z wizerunkami herbu oraz opisem.
- co do herbów królewskich Królestwa Teutonii. Cenna uwaga do rozpatrzenia. Herb królewski byłby także na płaszczu tylko że niebieskim (w odróżnieniu od sarmackiego czerwonego) i z koroną królewską.
Odpowiedz Permalink
Magnum von Graudenz
i kolejna sprawa: kto w ogóle byłby chętny do prac w ramach Heroldii??
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
Fajna zmiana. Aż żałuję, że już takiego ładnego papierka nie za bardzo będę miał okazję dostać ;)
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@suchy Nie załapałeś się na „pierwszą” serię? Inna rzecz, że bezapelacyjnie należałoby wydawać wszystkim chętnym… za stosowną opłatą. ;-)
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
No tak... Opłacać też nie mam z czego, więc bardzo dziękuję! ;) Nie załapałem się, niestety. Przynajmniej tego nie pamiętam ;)
Odpowiedz Permalink
Magnum von Graudenz
@Helwetyk kiedyś było coś takiego jak patent potwierdzający tytuł. Akt nobilitacji to trochę inna bajka bo to znamionuje sam fakt zaliczenia kogoś w poczet szlachty.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
@RCA Jestem na nie. Do mojego herbu przywykłem i wiąże się z nim moja własna v-historia. Nie chcę, żeby ktoś przy nim grzebał. :/
Odpowiedz Permalink
Peter West
Vivat Książę!
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Wszystko bardzo ciekawe! Poza tym:
Cytuję:
możliwa wówczas jest sytuacja, iż herbownych danego herbu będzie więcej niż jeden

To wygląda lujowo :c
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Plus:
1. Ciekawe byłoby zróżnicowanie herbów (np. płaszczy) księcia i książąt seniorów. W Dreamlandzie płaszcze seniorów są niebieskie (u nas to teutońskie, wiem).
2. Jeszcze coś dla Króla Baridasu :P
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.