Baronia de Bordeaux - krótkie spotkanie z historią
Seria wydawnicza: BORDONIA

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.

ico.png


Początki baronii siegają XV wieku, kiedy to na na ziemie sclavińskie przybywa założyciel rodu - Baron Maurycy de Bordeaux. Według najstarszej rodowej kroniki dokładnie 4 grudnia 1484 r. ogłasza akt fundacyjny i rozpoczyna na wybrzeżu późniejszej Zatoki Sclavińskiej budowę grodu z zamkiem warownym, podzamczem i 4 siedliskami. Niedługo później podczas podróży do Eldoratu poznaje Marię z rodu Ossolineuszy, córkę bogatych kupców, która 8 sierpnia 1490 r. wychodzi za niego za mąż. Maria i Maurycy pozostają przy swoich nazwiskach, ale dzieci zgodnie z ich decyzją posługują się nazwiskiem podwójnym rodziny - de Bordeaux-Ossolińscy.


pic1.jpg


W kolejnych stuleciach ze względu na bliskość szlaku transportowego gród Maurycego przeżywa rozkwit. W XVI wieku baronia rozrasta się z 4 siedlisk ziemskich do 11 wsi, które zostają wpisane do włości lennych i umieszczone w herbie baronii. Sto lat później lenno otrzymuje przywilej wydawania w imieniu władcy aktów prawa miejscowego bez konieczności uzyskania dla nich królewskiej aprobaty. Stulecia XVI i XVII nazywane są w kronikach złotymi wiekami z uwagi na rozbudowę baronii i nawiązanie szerokiej współpracy zagranicznej.


pic5.jpg


Wiek XVIII przynosi czasy powszechnego oświecenia i zainteresowania nauką. W 1785 r. Baron Dagomir de Bordeaux-Ossoliński, prapraprawnuk Maurycego, otwiera pierwszą na ziemiach sclavińskich drukarnię i publikuje Domus nostrae Sclaviane (pol. Dom nasz Sclavinia). Jest to dokument opisujący losy rodu de Bordeaux-Osolińskich w Sclavinii. Późniejszym - współczesnym kontynuatorem tradycji wydawniczych będzie Oficyna wydawnicza Dworku de Bordeaux-Ossolińskich w Eldoracie. Drukarnia Dagomira systematycznie publikuje dzieła o charakterze naukowym, edukacyjnym oraz literaturę piękną.


pic8.jpg


Kolejny wiek - XIX - przynosi baronii czas zmian. Po raz pierwszy w historii opiekę nad baronią przejmuje kobieta - córka Barona Klemensa de Bordeaux-Ossolińskiego - Baronessa Anna de Bordeaux-Ossolińska. Baronessa podejmuje wiele odważnych decyzji, między innymi rozbudowuje podzamcze oraz unowocześnia zamkową bibliotekę, jednak na przyszłość lenna wpłynie jej postanowienie o publikacji cyklu kontrowersyjnych dzieł dreamlandzkich, co stanie się przyczyną konfliktu z ówczesnym władcą Sclavinii. W odwecie za niepodporządkowanie się decyzji o zamknięciu drukarni baronia na 200 lat utraci status prawny lenna. Odzyska je dopiero w XXI wieku za sprawą prawnuka Anny - Marcelego de Bordeaux-Ossolińskiego i dzięki przychylności Jego Książecej Wysokości Helwetyka Romańskiego.


To synteza historii lenna, kiedyś zapewne powstanie opracowanie bardzo szczegółowe. Bardzo dziękuję za uwagę. Korzystając z okazji serdecznie zapraszam do odwiedzenia strony Baronii (nie wszystko jest jeszcze skończone, dlatego proszę o wyrozumiałość :).Serduszka
12 024,00 lt
Ten artykuł lubią: Incisive, Erik Otton von Hohenburg, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Ludwik Tomović, Cudzoziemiec 1, Laurẽt Gedeon I, Severin von Verwaltung-Rentner, Helwetyk Romański, Simon Peter Liberi, Aaron Nerling, Guedes de Lima, Bartłomiej Czapka, Tomasz Ivo Hugo, Julian Fer at Atera, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Król Patryk I Labacki.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Piękna monarchofaszystowska okolica :)
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Urocze miejsce z historią. Gratuluję :)
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
Ślicznie. Zawsze i wszędzie żałuję, że sumarycznego ogromu pracy jaki Sarmaci włożyli w opisywanie różnych miejsc i historii nie udało się systemowo zintegrować choćby w formie wikipedii z zazębieniami fabularnymi.

Szkoda.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@Zombiakov Ustawienie encyklopedii to żaden problem, jej prowadzenie…
Odpowiedz Permalink
Erik Otton von Hohenburg
Cytuję:
[...] jej prowadzenie…

@Helwetyk swego czasu byłem aktywnym redaktorem wikipedii i myślę, że na tym polu mógłbym się wykazać :)
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
@Helwetyk - jasne - nie twierdzę, że jest inaczej. Narzędzia to nie problem.

No i pewnie majac już 200 spójnych artykułów okazałoby się, że ktoś czuje się zblokowany i nie ma jak swojej historii wpasować. A w chaosie jest zawsze miejsce.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Pięknie, gratuluję. :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Gdybym dostał zaproszenie to mogę wpaść na kawę, bo to lenno wygląda interesująco :)
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@JulianF drzwi domu mojego dla Jaśnie Wielmożnego zawsze są otwarte :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
i git :) ale ten ostatnio jak się spotkałem z historią to ostro popiliśmy :)
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Jaki ładny, nienaruszony zamek... Widać, że piraci nie zapuszczali się w te okolice :D
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
@RemigiuszL a bywali, jeno po smogówkę ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.