Herold, Laurẽt Gedeon I, 24.08.2018 r. o 16:21
[1] Komunikat Premiera Rządu Jego Królewskiej Mości
Seria wydawnicza: Wydania rządowe

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
ZKbL039U.pngAlmera, 23 sierpnia 2018 r.


Szanowni Sarmaci i Baridajczycy!

Niedawno w Królestwie Baridasu, w związku z objęciem tronu przemówił nowy Król Baridasu JKM Konrad Jakub, który przedstawił zarys zmian planowanych do wdrożenia w naszym kraju.

W związku z wypracowanym przed długie dni i tygodnie pomysłem zmian obecnie trwa zmiana baridajskiego prawa.

Wielu z nas brało udział w procesie, który właśnie się rozpoczyna. Wraz z Królem zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uczestniczyli w tym procesie, ale przecież nic nie trwa wiecznie i każdą zmianę można poprawić lub dany akt wydać na nowo od podstaw. Mam nadzieję, że wprowadzane zmiany przynajmniej wstępnie są przez Was akceptowane, co widać gdy liczy się ilość „serc” pod królewskim artykułem.

Bardziej dociekliwi z Was na pewno zauważyli, że wraz z wyborem Króla zmienił się podział władzy. Urząd wicekróla został zlikwidowany, a jego uprawnienia w zakresie obowiązków namiestnikowskich przejął Król. Zlikwidowany został również urząd Marszałka Baridasu, a utworzony w to miejsce urząd Marszałka Dworu stał się urzędem dworu królewskiego, który kompetencyjnie został oddzielony od rządu. Rząd przejął wcześniejsze kompetencje dworu uszczuplony o urząd marszałka, o którym wcześniej wspominałem oraz urząd Komendanta Królewskiej Gwardii Baridasu, a dwór został bezpośrednio podporządkowany Królowi.

Wszystko co do chwili obecnej udało nam się wypracować osiągnęliśmy w drodze kompromisu, którego nam wszystkim ostatnio tak brakowało, bo inaczej nie da się zbudować niczego dobrego, dlatego Król i ja jako Premier Rządu Jego Królewskiej Mości, a także inne osoby, które twórczo nam pomogły, wspólnie liczymy na Waszą wyrozumiałość i konstruktywne uwagi. Krytyka i ocena, na którą liczymy na pewno się przyda w realizacji kolejnych zmian, bo efekt finalny powinien zadowolić przynajmniej zdecydowaną większość z nas. Nie zakładam, ze uda nam się zadowolić wszystkich, ale mogę zapewnić, że dołożymy wszystkich starań by w naszym wspólnym kraju wszystkim nam żyło się lepiej.

By to się spełniło i rzeczywiście żyło nam się lepiej musimy wspólnie prowadzić dyskusje na temat tego co się dzieje i dlatego liczymy na Wasze opinie, bo najgorsze co się może zdarzyć to ich brak. Dobre, czy krytyczne słowa to znak, że Wam się coś podoba lub znak, że się nie podoba, a to daje do myślenia i jest sygnałem, że może warto coś zmienić lub przynajmniej poprawić.

75nvJl15.png
foto. Premier Rządu JKM w TV.

W związku z tym, że trwają pracę nad dalszą przebudową Królestwa Baridasu chciałbym Was wszystkich poinformować, że poszukujemy osób, które zechciałyby w miarę swych możliwości wesprzeć nas w przebudowie naszego kraju.

Każda osoba, która zgłosi się do pomocy bez względu na to, czy posiada obywatelstwo sarmackie, baridajskie, czy go nie posiada to i tak może się zgłosić na forum baridajskim lub mniej oficjalnie tj. poprzez pocztę konną.
Poszukujemy:
 • Redaktorów;
 • Organizatorów imprez kulturalnych (w tym przyjęć, balów, zawodów itp.);
 • Osób o zainteresowaniach związanych z szeroko pojętą przyrodą;
 • Grafików (w tym malarzy);
 • Osób o zacięciu militarnym do Królewskiej Gwardii Baridasu;
 • Lingwistów;
 • Kompozytorów;
 • Kartografów;
 • Projektantów stron internetowych;
 • Menadżerów do klubów piłkarskich;
 • Przedsiębiorców, którzy zechcą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Baridasu albo nawiązać współpracę w zakresie produkcji;
 • i wszystkich innych wyżej nie wymienionych chętnych do twórczej pracy lub mających pomysły potrzebujące wsparcia w ich realizacji z pożytkiem dla obu stron.

Jeśli lubicie wyzwania, chcecie się sprawdzić, macie inne pomysły to proszę o kontakt, a postaram się pomóc oraz udzielić wyczerpujących informacji. Piszcie!!!

Ponadto zmienione zostały niżej wymienione akty prawne, a prowadzone zmiany dotyczą również baridajskich tytułów i hierarchii, w której pojawił się stan nędzny oraz tytuł „słup”. Tytuł ten nawiązuje do baridajskiej tradycji i był już wcześniej stosowany miedzy innymi w Kodeksie Społecznym z 2007 roku.


Baridajczycy, jak widać za załączonym zdjęciu jeszcze nie wszyscy wrócili z urlopów do kraju, a część z nich zajęta jest czytaniem prasy kolorowej, w której wprawione oko znajdzie informacje dotyczące naszej rodaczki Sławetnej Susanne Delfiny baronetessy Kierkeller.

700j87MB.png

Na zakończenie dodam, że obecnie trwają prace związane z organizacją uroczystej koronacji Króla, a wkrótce należy spodziewać się dalszych szczegółów związanych z tym tak ważnym dla kraju przedsięwzięciem.
Fare Aryon!
(—) Laurencjusz MaHi at Atera
Premier Rządu JKM
footer.png
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Konrad Jakub Arped-Friedman.
Serduszka
10 910,00 lt
Ten artykuł lubią: Marceli z Ossolińskich Bordoński, Konrad Jakub Arped-Friedman, Severin von Verwaltung-Rentner, Ignacy Urban de Ruth, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Artur Kardacz von Hohenburg , Aaron Nerling, Bartłomiej Czapka, Stanisław Mostowicki, Julian Fer at Atera, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Baszar Svensson at Atera.
Komentarze
Severin von Verwaltung-Rentner
Ciekawy pomysł z podziałem na Dwór Królewski i Rząd. Mam nadzieję że się sprawdzi.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
Królowa w plejboju, no nieźle ;)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Kompromis to jedna z najgorszych opcji rozwiązania, buduje struktury chaotyczne i łamliwe. Także chwalenie się tym „kompromisem” to chyba dość słabo.

Aha. A poza tym serca to kiepski wyznacznik oceny prawotwórstwa JKM. Ja na przykład serce dałem, a stworzonego prawa nie czytałem, ani pojęcia nie mam co się dzieje. Proszę nie streszczać – i tak mnie to nie obchodzi :)

Po czynach Was ocenimy.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@anglov nie jest to absolutnie regułą. Równie dobrze można twierdzić, że brak kompromisu jest tak samo zły.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@KonradFriedman a słyszał WKM o różnicy pomiędzy pojęciami kompromis a konsensus? :)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
Kompromis to jedna z najgorszych opcji rozwiązania, buduje struktury chaotyczne i łamliwe. Także chwalenie się tym „kompromisem” to chyba dość słabo.
Według mnie brak kompromisu może spowodować fakt, że kiedyś w kraju może rządzić wódz Indian, ale bez Indian. Zawsze lepiej się dogadać niż przeszkadzać sobie wzajemnie licząc na to, że jest się nieomylnym.

PS: tylko absolutny kompromis jest utopią, bo wszystkich nie da się zadowolić i trzeba się cieszyć gdy przynajmniej większość jest zadowolona ;)
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
@anglov Po pierwsze primo - w mowie potocznej nie ma za bardzo różnic. Po drugie primo - jeśli chcemy być ąę, a chcemy - piszmy konsens :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Kompromis nie jest metodą „zadowalającą”. To jest efekt ustępstw w konflikcie interesów. I generalnie, w takim kontekście jest opcją raczej dość słabą.

Swoją drogą – nie widzę nawet w tym „kompromisie”, pomiędzy czym ten kompromis nastąpił. Na pewno nie pomiędzy monarchistami i republikanami – nie jest zachowany żaden atrybut republiki. Nie było go też pomiędzy królem-seniorem a społeczeństwem… 

Ogólnie to mam wrażenie że po prostu jako Marszałek chcieliście zabrzmieć mądrze ale trochę nie wyszło :D
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@ignac ad 2. https://sjp.pwn.pl/sjp/konsensus;2564370.html
ad 1. to co na górze + https://sjp.pwn.pl/szukaj/kompromis.html – brak jakichkolwiek odniesień do mowy potocznej
ad 1.5 – to nie bycie ćż, Marszałek sam chciał krytyki. A więc krytykuje. To co się dzieje. Artykuł. Marszałka.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
No w zasadzie jeśli cytujemy tenże SJP dokładnie, to proszę zważyć na 1. znaczenie słownikowe. Ja potraktowałem je jako potoczne, ale fakt - skoro nie ma adnotacji, to chyba w ogóle nie ma dyskusji nad rozdzielnością pojęć? :D

No konsens faktycznie odnosi się tylko do tego znaczenia pierwszego, może się zagalopowałem. Chociaż to głupie, tak rżnąć łaciną :c
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
JO Diuku!

Gdzie JO widział Marszałka?
Cytuję:
Ogólnie to mam wrażenie że po prostu jako Marszałek chcieliście zabrzmieć mądrze ale trochę nie wyszło :D

To po pierwsze, a poza tym proszę doczytać rozwinięcie, bo ja nie napisałem, że wszystkie problemy udało się rozwiązać, więc nie będę komentował tego raz jeszcze.
Odpowiedz Permalink
Juliette Alatriste
Język polski taki trudny!
"Wielu z nas brało udział w procesie, który właśnie się rozpoczyna. Wraz z Królem zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uczestniczyli w tym procesie, ale przecież nic nie trwa wiecznie" - coś mi tu nie pasuje :D
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@MaHi Ale my to na pewno ten sam artykuł? :D

@ignac A to w sumie masz rację. To jest w sumie ciekawe, że słownik PWN uznaje konsensus za wynik kompromisu, gdy inne źródła wręcz go przeciwstawiają. Będę musiał w wolnym czasie poszperać, może się czegoś mądrego nauczę. Bo niestety od Premiera się wiele nie dowiedziałem o sytuacji społecznej w Baridasie (tutaj moja pomyłka – byłem przekonany, że Diuk jest Marszałkiem Dworu. Proszę o wybaczenie :) ).
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
@anglov Dlatego nazwałem to potocznym. Tu przegiąłem - ale do języka najwyższej próby tego rozumienia też bym nie wrzucił. Dziw aż, że jest wymienione jako pierwsze ;p
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Dla wszystkich szukających kompromisu:
Cytuję:
Bardziej dociekliwi z Was na pewno zauważyli, że wraz z wyborem Króla zmienił się podział władzy. Urząd wicekróla został zlikwidowany, a jego uprawnienia w zakresie obowiązków namiestnikowskich przejął Król. Zlikwidowany został również urząd Marszałka Baridasu, a utworzony w to miejsce urząd Marszałka Dworu stał się urzędem dworu królewskiego, który kompetencyjnie został oddzielony od rządu. Rząd przejął wcześniejsze kompetencje dworu uszczuplony o urząd marszałka, o którym wcześniej wspominałem oraz urząd Komendanta Królewskiej Gwardii Baridasu, a dwór został bezpośrednio podporządkowany Królowi.

Wszystko co do chwili obecnej udało nam się wypracować osiągnęliśmy w drodze kompromisu, którego nam wszystkim ostatnio tak brakowało, bo inaczej nie da się zbudować niczego dobrego, dlatego Król i ja jako Premier Rządu Jego Królewskiej Mości, a także inne osoby, które twórczo nam pomogły, wspólnie liczymy na Waszą wyrozumiałość i konstruktywne uwagi
Chyba nie tak trudno zrozumieć, że kompromis został on osiągnięty na linii wicekról vs. król tj. obecnie król vs.premier, a także czego nie można pominąć na linii JKM Robert Frydetyk vs. zdecydowana większość społeczeństwa baridajskiego, co po pół roku od czasu rozpoczęcia sporu zaowocowało zwróceniem tronu. To wicekról wraz ze zmianą urzędu na premiera pogodził się z faktem utraty ważnych uprawnień np. namiestnikowskich. Cieszy mnie, że ten kompromis został wypracowany. Jak czytam różne wywody to zastanawiam się jednak czy warto szukać i pisać o szczegółach, bo i tak połowa z Was będzie odwracała kota ogonem.

Wiem, że w Sarmacji wszyscy znają się najlepiej na wszystkim (tak oceniają nas od dawna mieszkańcy innych mikro) tzn. bycie specjalistą od "ą" i "ę" gdy się nie zna realiów i nawet niezbyt doszukuje sie szczegółów:
Cytuję:
@anglov Ja na przykład serce dałem, a stworzonego prawa nie czytałem, ani pojęcia nie mam co się dzieje. Proszę nie streszczać – i tak mnie to nie obchodzi :)
i dalej:
Cytuję:
@anglov To jest w sumie ciekawe, że słownik PWN uznaje konsensus za wynik kompromisu, gdy inne źródła wręcz go przeciwstawiają. Będę musiał w wolnym czasie poszperać, może się czegoś mądrego nauczę. Bo niestety od Premiera się wiele nie dowiedziałem o sytuacji społecznej w Baridasie (tutaj moja pomyłka – byłem przekonany, że Diuk jest Marszałkiem Dworu. Proszę o wybaczenie :) ).
Widzę tu raczej opinie ignoranta tematu niż jego znawcę, a szkoda, bo cenię sobie opinie JO Diuka. Pozdrawiam :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Pójdźmy na kompromis i uznajmy że żadne z nas nie ma racji, a tak btw. to chyba jest git, GJ! :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@JulianF jakie Wy bzdury pleciecie :D

Diuk at Atera został Wicekrólem 16.07 tego roku, w momencie, gdy konsensus społeczny (w znaczeniu wspólnej opinii wypracowanej na bazie dyskusji) w kwestii wyboru Króla został dawno osiągnięty. Aplikując na to stanowisko wiedział doskonale, jaka jest jego rola i ją wykonał. Gdzie ten kompromis?
Cytuję:
a także czego nie można pominąć na linii JKM Robert Frydetyk vs. zdecydowana większość społeczeństwa baridajskiego

To nie był kompromis. To było ulegnięcie. Strona Baridajska wystawiała żądania, strona Królewska – uległa im przy większych lub mniejszych oporach. Konflikt eskalował z obydwu stron, używane były argumenty niemerytoryczne, zahaczające o groźby, czy przemoc psychiczną.

Nie było w tej relacji choćby krzty kompromisu. Walczyliście i wywalczyliście, bez choćby próby porozumienia. Wręcz walczyliście ze swoimi, którzy chcieli doprowadzić do ugodowego zakończenia sprawy w sposób korzystny dla Baridasu.
Cytuję:
Jak czytam różne wywody to zastanawiam się jednak czy warto szukać i pisać o szczegółach, bo i tak połowa z Was będzie odwracała kota ogonem.

Akurat w tym nie macie sobie równych :)
Cytuję:
Widzę tu raczej opinie ignoranta tematu niż jego znawcę

Nigdy nie mówiłem, że jestem znawcą języka polskiego. Jako osoba, która się nim posługuje, interesuję się jednak nim i zwracam uwagę na zabiegi językowe, stosowane w języku propagandy. Interesuje się zagadnieniami z zakresu erystyki czy retoryki, ale też i zupełnie innych dziedzin – na przykład etymologii. W związku z tym: tak – zwracam uwagę na zabiegi tego rodzaju jak nadużycia znaczeniowe konkretnie nacechowanych określeń.

Zaś jeśli chodziło Wam o Baridas – to choć może owszem nie jestem na bieżąco z obecną sytuację, pojęcie o sprawie mam większe niż Wy. Bo w przeciwieństwie do Was analizowałem i rozumiałem co się działo, miast powtarzać po innych, bądź wykorzystywać argumentację ad personam (czasami nawet też i ad hominem) – jakbyście nie wiedzieli co to oznacza, to właśnie to czynię. Oczywiście wyłącznie jako zabieg językowy, nie zaś jako opinię o zdolnościach percepcyjnych przez Was przejawianych.

Aha. I proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd, że cenicie sobie jakiekolwiek moje opinie :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@Eradl cudowne podsumowanie tej zabawnej dyskusji :) Serduszko tak zasłużone że aż muszę o tym napisać!
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@anglov Kompromis jest tu gdzie znalazł go Markiz, a JO gp nadal nie widzi tj. został osiągnięty w drodze długiej dyskusji pomiędzy mną, a obecnym Królem Baridasu i dotyczy przekazania władzy.
Cytuję:
@JulianF Chyba nie tak trudno zrozumieć, że kompromis został on osiągnięty na linii wicekról vs. król tj. obecnie król vs.premier, a także czego nie można pominąć na linii JKM Robert Frydetyk vs. zdecydowana większość społeczeństwa baridajskiego, co po pół roku od czasu rozpoczęcia sporu zaowocowało zwróceniem tronu. To wicekról wraz ze zmianą urzędu na premiera pogodził się z faktem utraty ważnych uprawnień np. namiestnikowskich. Cieszy mnie, że ten kompromis został wypracowany.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
@anglov
>pojęcia nie mam co się dzieje
>może owszem nie jestem na bieżąco z obecną sytuację, pojęcie o sprawie mam większe niż Wy

Legitymacyjne.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@RCA zechciałby Wasza Książęca Mość skonfrontować tę opinię Premiera?

@KonradFriedman Objaśnię Waszej Królewskiej Mości:
Obecna sytuacja – po wyborze Króla.
Sprawa – cała sytuacja prowadzące do wyborów Króla.

Mam nadzieję że pomogłem :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Jeju. Przepraszam za opaczne zrozumienie wypowiedzi Premiera :)

Oczywiście skonfrontować sprawę winien @KonradFriedman
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@anglov WKW, nie, dziękuję. Nie widzę ani sensu ani powodów do jakichkolwiek rozmów z diukiem at Aterą. Poziom bzdur produkowanych przez ten ród jest tak abstrakcyjny, że wolę kontemplowac odkryty w weekend w sobie lęk wysokosci, niż próbować zrozumieć co tym razem diuk i jego "brat" napisali.
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Jak tu ofensywnie i defensywnie! Nie wnikam w kompromisy, ale podoba mi się lista zajęć, w których można się realizować. Chociaż coś pozytywnego!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.