Żołnierz Sarmacki, Filip I Gryf, 30.11.2018 r. o 07:10
Pluton czołgów-szkolenie zgodnie z otrzymanym zadaniem

Realizując kolejny etap kursu unitarnego w ramach otrzymanego zadania w ramach szkolenia unitarnego po przeprawie wodnej otrzymałem kolejne zadanie związane z działaniem plutonu czołgów 150.batalionu pancernego z Zommerland.

Pluton czołgów jest to pododdział złożony z 5 do 15 czołgów. Ilość czołgów zależy od bieżącej sytuacji w kraju. Maksymalny skład uzyskiwany jest przeważnie po powołaniu rezerwistów, a nie wykorzystywany na co dzień sprzęt przeważnie znajduje się w magazynach.

wG4s8Um6.jpg
Pluton Leopard 2A4 przed rozpoczęciem szkolenia

Pluton czołgów w strefie zurbanizowanej:

Pomimo, że główny ciężar działań w terenie zurbanizowanym spoczywa na pododdziałach piechoty zmechanizowanej to jej sukces zależał będzie od współdziałania ze wszystkimi rodzajami wojsk. Działanie to obejmować to może również użycie czołgów, które mogą zapewnić bezpośrednie wsparcie ogniowe tym pododdziałom. Będzie to szczególnie ważne w trakcie prowadzenia natarcia podczas rozcinania ugrupowania przeciwnika i opanowywaniu terenu otwartego.

Zadania:

  • w obronie pododdziały czołgów mogą stanowić część odwodu lub mobilny odwód centralny. Będą również wykorzystywane w głębi obrony, zapewniając wsparcie ogniowe punktom oporu lub jako odwód przeciwpancerny. Nie wolno stosować ich jako stałych punktów ogniowych w terenie otwartym;
  • w natarciu pododdziały czołgów mogą być użyte do: wykonywania wyłomów w budynkach, niszczenia barykad, wypalania wnętrz budynków przed szturmem piechoty, ograniczania dróg wycofania przeciwnika, blokowania punktów oporu, zabezpieczania skrzydeł, oczyszczania rumowisk gdy istnieje taka możliwość.

Użycie plutonu czołgów na terenie lesistym:

Plutony czołgów powinny być użyte tam, gdzie dostępne będzie odpowiednie pole ostrzału. Koniecznym może być rozproszenie pojedynczych czołgów, tak by osłonić drogi, luki itp.
Stanowiska ogniowe powinny być wybrane tak, by zapobiec przenikaniu przeciwnika i stanowić podstawę wyjściową do prowadzenia działań manewrowych. Najkorzystniej jest wykorzystywać plutonów czołgów, jako odwód utrzymywany na tyłach, ugrupowany w taki sposób, by przeciwnik był rażony po wyjściu z lasu.

Strzelanie czołgów:

Jak to się dzieje, że czołgi strzelają. Oczywiście oprócz głównej, obracanej armaty czołgowej mogą się też znajdować karabiny maszynowe, ale ja skupię się na armacie. Aby to się stało potrzeba przejść przez kilka szybkich etapów.

Na początku powtórzyć trzeba, że prawie w każdym czołgu załoga składa się z 4 żołnierzy, są to:
  • dowódca
  • ładowniczy
  • działonowy
  • kierowca-mechanik.

Pierwszy krok do wykonania strzału należy do dowódcy. To od niego zależy kiedy i w kogo ma się strzelać, to on wydaje komendy. Po wydaniu komendy „Ładuj!” ładowniczy bierze pocisk i wkłada do komory nabojowej (ręczne ładowanie wykorzystuje się do celów szkoleniowych na wypadek awarii systemu automatycznego ładowania armaty). Następnie działonowy ustawia odpowiednio armatę, tak jak dostał położenie celu. Kiedy dowódca wyda komendę „Ognia!” następuje strzał. Kierowca-mechanik ma za zadanie kierowanie czołgiem i też dużo od niego zależy, aby koledzy z załogi mieli dogodniejsze warunki do strzału.

1Q6N7D3X.jpg
System ładowania T-72

hWs1t75Z.jpg
Leopard 2A4 w czasie strzelania na rubieży ogniowej

(-) rekrut Januszek Pałasz
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
7 035,00 lt
Ten artykuł lubią: Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Piotr III Łukasz, Albert Jan Maat von Hippogriff, Julian Fer at Atera, Kuba Hogh-Sedrovski, Severin Verwaltung-Esteladio, Józef Sowiński, Laurẽt Gedeon I, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Gotfryd Slavik de Ruth, Michaś Elżbieta II.
Komentarze
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Życze powodzenia na drodze żołnierza. :-)
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
A gdyby tak wprowadzić samoorganizujacie się zespoły które bez dowódcy same będ wiedziały kiedy ładować i strzelać ? Próbowaliście ?
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@Zombiakov
I tak musiałby być dowódca, gdyż on jest najbardziej doświadczony i jego zadaniem jest dowodzić podległymi żołnierzami.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Gratuluję i życzę sukcesów w karierze wojskowej. Mam nadzieję, że pozostali kandydaci też się wykażą ;)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@JulianF
Dziękuje bardzo.
Odpowiedz Permalink
Severin Verwaltung-Esteladio
Wróżę pomyślną karierę!
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
@Siepacz
Mam taką nadzieje, by godnie służyć KS.
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
Gratuluje artykułu, i mam nadzieje, że już niedługo razem wejdziemy do KSZ.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Dziękuje i również mam taką nadzieje. Im więcej nas tym lepiej.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Z łezką w oku, czytam o pancernikach. Sam w końcu, noszę czarny beret...uwielbiam ten dźwięk gąsienic i zapach prochu :)
Permalink
Filip I Gryf
Panie Generale
Jak dobrze to słyszeć.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.