Żołnierz Sarmacki, Józef Sowiński, 30.11.2018 r. o 20:34
Okręty Hasselandzkie w Sarmacji- patrolowce

Na mocy traktatu o przyłączeniu Hasselandu do Sarmacji nie tylko Sarmacki Książę zyskał coś nowego (czytaj kolejny tytuł Króla Hasselandu do i tak długiej listy) ale i Książęce Siły Zbrojne. Na podstawie wyżej wymienionego zdarzenia cała Królewska Armia Hasselandu (KAH) przeszła pod dowództwo struktur Książęcych Sił Zbrojnych.

Jedną z formacji składających się na były KAH była Marynarka Wojenna. Prawie wszystkie jej 21 okrętów wojennych (mniejsze i większe) prócz wysłużonych już pancerników Książę Zayam i Hasseland oraz pancernika obrony wybrzeża Long Huo, które to zostały włączone w skład Gwardii Hasselandzkiej, przeszły w służbę Książęcej Marynarki Wojennej. W serii artykułów „Okręty Hasselandzkie w Sarmacji” postaram się przedstawić statki, które przeszły w skład KSZ, ich historie oraz zadania jakie spełniają.

lUQdBVZK.png
Organizacja Królewskiej Marynarki Wojennej, która jest w trakcie reorganizacji


Okręty typu Nordkapp oznaczane dawniej w Hasselandzie jako patrolowce P-100 są najlżejszymi statkami, które pływały w KAH. Były one najświeższym nabytkiem Królewskiej Marynarki Wojennej. Zostały nam podarowane 4 P-100 od Republiki Bialeńskiej, gdy to w zamian za nie władze Hasselandu borykając się z problemami natury finansowej i w związku ze zmianami w doktrynie obronności zrezygnowały z utrzymania lotniskowca Valtaria wymieniając go na nie. Początkowo były one poza strukturą KMW dopiero po reorganizacji armii w roku 2017 i po aneksji Cyberii weszły w skład VI eskadry I Floty Cyberyjskiej. Nadano im numery ewidencyjne: K101, K102, K103 i K104. Obecnie cumują w porcie Valtaria.

r66rcDDx.jpg
Patrolowce cumujące w Valtarii

Podstawowym uzbrojeniem patrolowców jest 1 armata Bofors kal.57 mm, karabiny maszynowe kal. 12,7 mm oraz bomby głębinowe. Posiadają również na swoim pokładzie lądowisko dla śmigłowców. Ich długość to 100 metrów, szerokość-14.5 a zanurzenie- 5,7m. Maksymalna prędkość patrolowców to 21 węzłów. Załogę stanowi 52 osoby.

Zadania jakie spełniają patrolowce to m.in.:
  • ochrona granic morskich,
  • patrolowanie i zapewnienie bezpieczeństwa na wodach terytorialnych Wicekrólestwa Cyberii,
  • zapewnienie wsparcia w transporcie morskim KMW.

Swoje zadania patrolowce te wykonują w różny sposób. Jeśli chodzi o patrolowanie wód terytorialnych czynią to zazwyczaj w pojedynkę. Gdy wykryją zagrożenie to dowódca takiego okrętu decyduje o tym, jakie działania zostaną podjęta w zależności od zdarzenia.
Patrolowce mogą również uczestniczyć w misjach ratunkowych. Przykładowo mogą zostać wysłane do pomocy innemu okrętowi lub gdy życie obywateli na statkach przebywających obecnie w rejonie działań VI eskadry I Floty Cyberyjskiej zostanie zagrożone.

Ochrona granic morskich. Te zadanie jest najtrudniejsze- jeśli na wody cyberyjskie zawita obcy statek, okręty KMW zostają wysłane na „przywitanie” takiego przybysza. Zazwyczaj jest to przypadkowe naruszenie granic i kończy się na wymianie radiowej i odprowadzeniu obcego okrętu do bezpiecznej strefy poza granicami morskimi Cyberii (jeśli nie posiada bandery Sarmackiej). Inaczej jest w wypadku gdy statek naruszający morskie terytoria Księstwa Sarmacji nie odpowiada. Wówczas kapitan jednostki KMW w porozumieniu z przełożonym zdecyduje o tym, jakie środki zostaną podjęte. W najgorszym przypadku może zostać otworzony ogień do wrogiej jednostki po uprzednich strzałach ostrzegawczych.

2TsmPgy7.jpg
Patrolowiec na morzu

Ostatnim zadaniem patrolowców z szóstej eskadry jest wsparcie w transporcie morskim KMW. Na czym ono polega? Zazwyczaj rozumie się to jako eskortowanie innych statków. Jeśli wymaga tego chwila mogą stanowić część innej eskadry okrętów transportowych i stanowić ich osłonę, bądź jako samodzielna formacja wziąć pełną odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa statków, które mają strzec.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
6 582,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Piotr III Łukasz, Laurẽt Gedeon I, Filip I Gryf, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Niewiele jest danych dotyczących Armii Hasselandu, a w czasie reorganizacji KSZ dobrze spojrzeć na Królewską Marynarkę Wojenną oczami osoby zasłużonej dla tego kraju.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
I kto by pomyślał, że mamy taką a nie inną marynarkę wojenną. :-)
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
Zasłużonej... Za dużo powiedziane. Raczej tylko pracującej dla Króla i Królestwa małymi czynami.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Cytuję:
I kto by pomyślał, że mamy taką a nie inną marynarkę wojenną. :-)
Właśnie taką, a w związku z dołączeniem do Sarmacji Hasselandu i biorąc pod uwagę ostatnią wypowiedź Naczelnika Bialenii reorganizacja KSZ jest nieunikniona.
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
Miejmy nadzieje, że reorganizacja dokona się jak najszybciej bo czym bardziej to odwleczemy tym gorzej dla żołnierzy, księstwa i samych Sarmatów.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Cytuję:
Quote:
I kto by pomyślał, że mamy taką a nie inną marynarkę wojenną. :-)

Właśnie taką, a w związku z dołączeniem do Sarmacji Hasselandu i biorąc pod uwagę ostatnią wypowiedź Naczelnika Bialenii reorganizacja KSZ jest nieunikniona.
Musi dojść, ale jak jest potrzebna to trzeba. Musi być ład i porządek szczególnie w KSZ.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Specjalistów ds. Marynarki Wojennej nigdy nie za wiele.
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Sporo piechoty morskiej GJ!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Gratuluje dobrego artykuły, ostatnim czasem -zalewamy Sarmatów. Tekstami o Armii, i dobrze niech wiedzą co się u nas porabia.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.