Bitwa pod Tasun 1201 r.

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Bitwa pod Tasun. Starcie zbrojne w dniu 28 czerwca 1201 roku, pomiędzy siłami Slavian pod wodzą Księcia Rogena „Pogrobowca” (1161-1201) a siłami normanów i ich sojuszników pod wodzą Jarla Torstena bez Oka (1151-1211). Siły slavian pomimo początkowych sukcesów, doznały porażki i musiały cofnąć się do Srebrnego Rogu. Bitwa znana też jest jako „bitwa pod wzgórzem Tasun”, lub „bitwą tysięcy Łez”. Konsekwencją tej porażki, była utrata samodzielności przez Księstwo. Wymarcie dynastii Mieczowładów , panującej w slavii od 483 roku.
u56CGgj2.jpg

Przed Bitwą:

Sukcesy armii slavian, na pograniczu w latach 70-tych XII wieku. Zapewniły Księstwu korzystny układ z Hrabstwem Ulfsen. Zakończona tam w 1182 roku woja domowa, po ponad trzech dekadach, zaowocowała duża ilością wyszkolonych żołnierzy. Którym tylko grabież i chwała na polu bitwy, była potrzebna do życia. Miejscowy Althing (parlament) naciskał na hrabiego Bergena „Małego”(1149-1200) na złamanie układu i wojnę z Slavią. Ten nie chcą stracić ich poparcia, zdecydował o wojnie. Tym razem ustalono na wiecu konkretne kierunki ataku i cele; Podzielono siły na trzy armie lądowe i flotę- wyznaczono ich nominalnych dowódców. Uznano że tym razem, nie cofną się na swoje ziemie. Tylko atakując kolejne osadu i grody obronne, będą zajmować terytorium slavian. Aż do czasu kiedy dotrą do rzeki Nervi, wtedy przystąpią do obrony na tej rzece.
W maju 1197 roku, flota slavian zaskoczyła flotę normanów w Ulfsen i zniszczyła ją. Dodatkowo wzmocniono załogi grodów na pograniczu. Jednak tym razem Slavianie nie mieli sojuszników. W czerwcu 1198 roku trzy armie normanów, wtargnęły na terytorium Księstwa. Kolejne osady i grody padały ich łupem, bardzo szybko zdobywali kolejne ziemie; plan obronny slavian się załamał. Zastosowanie przez nich maszyn oblężniczych, znacznie przyspieszało zdobywanie, drewnianych osad. Tylko kamienne grody im się opierały, tych było kilka i zostały skutecznie zablokowane.
Od września na morzu srebrnym, panowała flota najemna z Trzyczaszkowa; dokonując desantów na wybrzeżu. Książę Rogen zaś dalej trzymał armię w pobliżu Srebrnego Rogu, szkolił nowych rekrutów i wzmacniał grody na trasie pochodu wroga.
W październiku 1198 roku zaatakował lewe skrzydło wroga i pokonał go w bitwie pod Noska, zażądał okupu za cenniejszych jeńców- resztę wymordował.
Na wiosnę następnego roku zwarto układ o przerwaniu walk na jeden rok. Co jednym i drugim było na rękę; obydwie strony szukały sojuszników i odbudowywały swoje siły. Ponownie normanowie lepiej na tym wyszli i zawiązali sojusz z Trzyczaszkowem.

W lipcu 1200 roku po wybraniu nowego Hrabiego Ulfsen - Matthiasa „Zdobywcy”(1163-1219) normanowie ponownie zakatowali, tym razem jednak dwie ich armie ruszyły na północ z zamiarem zdobycia Srebrnego Rogu. Armii Jarla Haakona z Fydo udało się z zaskoczenia zdobyć most i przeprawić przez rzekę Nervi. Armia Jarla Torstena bez Oka, musiała stoczyć czterodniową walkę o most pod Grodkiem. Udało im się pokonać armie Miecznika Siemirada „Suchego” i zdobyć miasto wraz z zapasami. Slavianie stosowali walkę opóźniająca na trasie ich przemarszu, co skutecznie im się udawało. Ponownie Księże Rogen zaatakował na lewym skrzydle, i w bitwie o las Druidów, zmusił armie Haakona do odwrotu, ponowie za rzekę. Był to spory sukces, zabezpieczywszy swoje tyły zakatował tabory i straż tylna Torstena - ten jednak skutecznie go powstrzymał. Obie armie zaszyły się w obozach niedaleko siebie. Pora roku coraz bardziej nie sprzyjała walkom, a obie strony były już zmęczone. Zawarto układ o zaniechaniu walki i wycofaniu się na lepsze pozycje. Tym razem Normanowie zostali na północnym, brzegu rzeki Nervi.

Kiedy na wiosnę 1201 roku, slavianie zaatakowali ich, okazał się że obóz wroga jest prawie pusty. Torsten wycofał się do Grodka i tam załadował armie, na okręty i ruszył na Srebrny Róg. Wbrew rozkazom od Hrabiego Matthiasa. Nie mogą dotrzeć z armią pod samą Stolicę Slavian, wylądował z nią pod Utke na północ od Srebrnego Rogu. Ruszył też szybkim marszem na miasto, jednak został powstrzymany przez załogę zamku z Lubno. Stracił na zdobyciu go aż 8 dni, co znacznie ułatwiło przybycie mu, na spotkanie armia Slavian. Ostatnią przeszkodą przed atakiem na Stolicę było opanowanie wzgórza Tasun, co zablokowało by szlak na Enderasję dla Slavian.

W przededniu bitwy Torsten bez Oka, miał do dyspozycji 7.000 zbrojnych; w tym prawie 1.300 konnych łuczników z Brugii. 200 pancernych jazdy, oraz 1.000 kuszników oraz kilkanaście maszyn oblężniczych. Resztkę jego armii 4.500 stanowiła piechota- koni zabrano nie wiele z barku miejsc na okrętach. Książę Rogen „Pogrobowiec” miał do dyspozycji 5.000 zbrojnych; w tym 1.200 łuczników, 600 pancernej jazdy, oraz 3.200 piechoty. Obydwie armie miały doświadczonych i zdolnych wodzów. Obydwie armie były dobrze wyszkolone i zaprawione w bojach, morale było wysokie.
6oi8NBLC.jpg

Bitwa:

Książę Rogen podzielił swoją armie na trzy kolumny: w pierwszej zebrał cała jazdę pancerną , w drugiej wszystkich łuczników i 2.500 piechoty, w trzeciej elitarną swoją drużynę 700 piechoty. Zaplanował że jazda obejdzie z prawego boku wzgórze po drodze i zaatakuję normanów kiedy będą wspinać się pod gorę. W tym samy czasie jego drugi i trzecia kolumna zajmą wzgórze; by z góry zaatakować nacierających wrogów. Jarl Torsten podzielił swoje siły aż na pięć kolumn; pierwsza kolumna to 900 najemników z Trzyczaszkowa, wspartych przez 200 kuszników, druga i trzecia kolumna to 1.800 zbrojnych piechoty wspartych po 400 kuszników, czwarta kolumna to 200 jazdy pancernej, piąta to 1.300 konnych łuczników. Do ataku na wzgórze miała ruszyć II i III kolumna, osłaniana na skrzydle od drogi przez najemników z 1 kolumny. On sam na czele jazdy miał pozostać z tyłu; 5 kolumna została ukryta, w lesie na tyłach jego pozycji.
Slavianie z samego rana, opanowali wzgórze i tam oczekiwali ataku wroga. Cała piechota Slavian ustawiła się w szyku obronnym , przed nimi zaś łucznicy; Jazda pozostała w tyle za wzgórzem, czekając na sygnał do szarzy. Jarl widząc że Książę zajął lepszą pozycję; wydał rozkaz do ataku frontalnego swojej piechocie. Jej skrzydło od strony drogi zabezpieczali najemnicy. Normanowie mimo dużego ostrzału przez łuczników, powoli posuwali się do przodu. Ponosząc przy tym jednak straty, kiedy ich główna kolumna dotarła do szczytu wzgórza, rozgorzała zacięta walka wręcz. W tym samym czasie na skrzydło, slavian zaczęli nacierać najemnicy; Dopiero wtedy Książę Rogen dał sygnał do ataku jazdy. Jazda z impetem uderzyła w tył najemników; ci nawet nie zdarzyli zmienić frontu do atakujących. Bardzo szybko zostali rozproszeni i zaczęli uciekać. Jazda slavian, ponownie oderwała się od walki i po nabraniu prędkości, ponownie zaatakowała z boku, w szyk normanów. Ci jednak zdążyli zwrócić się. ku nacierającej jeździe. Uderzenie było silne, ale nie rozerwało ich szyku; jazda została uwikłana w walkę z piechotą. Książę nie miał już rezerw do wsparcia jazdy, a jego szyk piechoty coraz bardziej, się chwiał pod naciskiem normanów. Wtedy też na lew skrzydło slavian spadł grad pocisków, to konni łucznicy obeszli ich i zaatakowali od strony lasu. W szeregi slavian, wkradła się panika i zaczęli uciekać z pola walki; Rogen na czele swojej drużyny dzielnie walczył- ale kiedy został trafiony, włócznią i spadł z konia. Jego gwardziści wywieźli go z pola walki. Resztkom armii udało, się uciec do Srebrnego Rogu. Slavianie stracili ponad 2.500 zabitych, straty Normanów to ponad 1.100 zabitych i około 1.600 rannych – żadnych jeńców nie brano.

Po Bitwie:

Slavianie schronili się w Srebrnym Rogu, zaczęli szykować się do obrony miasta. Książę był w ciężkim stanie i za obronę miasta odpowiadał Dobrosław z Cisna (1157-1201). Normanowie już trzy dni po bitwie, dotarli pod mury miasta; od strony morza miasto blokowała ich flota. Natychmiast zaczęli, blokadę miasta i szykowali się do oblężenia. Szybkie tempo ich prac, było spowodowane tym, że Jarl chciał samodzielnie zdobyć miasto; zanim dotrą pozostali Jarlowie i sam Hrabia. Już 11 lipca 1201 roku, normanowie przeprowadzili pierwszy szturm na miasto; oczywiście skutecznie odparty przez obrońców. Ponowili go 20 lipca i tym razem, skutecznie wdarli się do miasta; urządzili krwawą masakrę. Nie oszczędzając nikogo i niczego, przez tydzień czasu grabili miasto. Dopiero przybycie Hrabiego Matthiasa, powstrzymało ten krwawy proceder. Odnaleziono ciało księcia i jego rodziny; Hrabia zorganizował mu pochówek. Doszło do zwołania Althingu w połowie sierpnia i zdecydowano co dalej z Księstwem Slavii. Cześć ziem wcielono do Hrabstwa Ulfsen, resztę podzielono na pozostałych Jarlów; utworzono też lenne hrabstwo Srebrny Róg. Na jego pierwszego hrabiego, wybrano Svena „Kulawego”(1182-1209), syna Torstena bez Oka. Tak oto na kolejne lata Slavia, przestała istnieć; dla jej mieszkańców nadszedł ponury czas okupacji.
g2b3RrZ3.png
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Piotr III Łukasz, Laurẽt Gedeon I.
Serduszka
8 334,00 lt
Ten artykuł lubią: Joanna Izabela, Paulus Buddus, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Józef Sowiński, Michelangelo Piccolomini, Piotr III Łukasz, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Albert Jan Maat von Hippogriff, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Tomasz Ivo Hugo, Laurẽt Gedeon I, Adam Jerzy Piastowski, Filip I Gryf.
Komentarze
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Kurde za każdym razem, jak czytam o tych bitwach, to mam ochotę odtworzyć je w Medivalu, GJ :)
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Świetne
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Brakowało mi lektury Diuka opracowań bitewnych. Dziękuję! Kawał świetnej pracy
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Treściwa lektura, którą jak zwykle dobrze się czyta.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Słodzicie mi; a ja tylko - piszę to co mi sprawia przyjemność :)
Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Perfecto!
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Dobry artykuł. (Spóżnione, ale jest).
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.