"Wyszło na moje" - wywiad z premierem Dreamlandu [Rozwój - I/2018]

6epllJNk.png

Szanowni!

Oddajemy dzisiaj w Wasze ręce pierwsze, kompletne wydanie gazety Rozwój. Mam nadzieję, iż będzie się Wam przyjemnie go czytało. Za wszystkie błędy merytoryczne oraz językowe z góry przepraszam. Pomimo dopracowywania wydania przez wiele osób zawsze mógł wkraść się chochlik... W razie jego znalezienia proszę o wyrozumiałość oraz zwrócenie uwagi na niego w komentarzu.

Serdecznie pozdrawiam,
Prezes Partii Rozwoju
(-)Józef Sowiński


Okiem Zagranicy
Wywiad z premierem Florianem von Stettinem


Józef Sowiński: Witam Szanownego Pana. W pierwszej kolejności pragnę podziękować za przyjęcie naszej prośby i udzielenie nam wywiadu. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu. Wiele osób z Sarmacji zna Ekscelencję tylko i wyłącznie z tytułu pełnionej funkcji i utożsamia ze stanowiskiem Premiera Królestwa Dreamlandu. Proszę powiedzieć coś o sobie i przybliżyć swoją postać nam - mieszkańcom Księstwa.

Florian von Stettin: Niespecjalnie mam chęć przybliżania Sarmatom swojej nikczemnej postaci, ale jak tak Pan nalegał na ten wywiad. Jestem podróżnikiem, zdążyłem w czasie tych swoich wojaży poznać mnóstwo ludzi. Od maja bawię w Dreamlandzie, miałem odpoczywać a tak się nieszczęśliwie dla mnie złożyło, że wybrano mnie premierem. Intrygant, pracuś, antysarmata, to właśnie ja.

Dziękuje za tą odpowiedź. Ostatnimi czasu obserwowaliśmy w Dreamlandzie zanik aktywności - jak Pan sądzi, czym to było spowodowane?

Wiele rzeczy się na to złożyło, część osób z pewnością pochłonęła praca, nauka. Nie da się jednak ukryć, że atmosfera w KD nie sprzyjała życiu, na szczęście od jakiegoś czasu sytuacja się ustabilizowała. Po Kongresie w listopadzie można powiedzieć o poprawie sytuacji.

Niektórzy z Sarmacji mają przed sobą obraz Królestwa Dreamlandu jako "prywatnego folwarku" Daniela von Witta - jaki był według pana wpływ tej jakże barwnej osobowości na kształt oraz aktywność waszego państwa?

Witt wywarł wielki wpływ na każdy aspekt życia w Dreamlandzie, od gospodarki po sprawy polityki i prowincji. Uważam, że te opinie o folwarku czy inne, które to swego czasu wygłaszał Heach są na wyrost. Sami byście chcieli mieć takiego Witta!

Orientuje się pan, czy osoba ta planuje powrót do polityki Królestwa? Zwłaszcza, że wyraziła niechęć wobec wyboru nowego monarchy…

Komentuje na bieżąco sytuację polityczną, kto wie, może powróci.

Przez ostatnie dni widzimy wybuch "bomby aktywnościowej" w krainie snów- oczywiście chodzi mi tutaj o abdykację Króla Alfreda oraz wybór Roberta Fryderyka na nowego monarchę. Jaki macie stosunek do wyżej wymienionego zdarzenia? Zmieniło to jakoś Wasz światopogląd?

Niespecjalnie. JKW Alfred był osobą z charakterem, jednak brak mu było uporu w działania i z pewnością czasu. Jak tu szanować człowieka, który raz mówi, że prędzej zgniję niż doczekam się jego abdykacji a jakiś czas potem rzuca aktem i znika bez słowa. I co? I wyszło na moje. Jeśli idzie natomiast o osobę Roberta II Fryderyka, którego Konwent wskazał jako króla, już w rozmowach z niektórymi obywatelami sugerowałem, że może on zostać wybrany. Dało się go zauważyć po działaniach, najpierw manifest republikański, potem ten sprytny numer z utopieniem kanclerza Westa. Twardy zawodnik. Zobaczymy, jakie będzie jego panowanie, jak na razie jedno mu się udało, społeczna mobilizacja.

Wybór Konwentu Seniorów krytykuje prawie większa część społeczeństwa... Nie łatwo będzie Robertowi utrzymać koronę, ale w takim razie naród Dreamlandu zmobilizuje się sam i wybierze swojego opozycyjnego królewicza? Jaka jest na to szansa?

Wiele osób mnie pytało, jakim ja byłbym królem. Spoglądałem na te pytania ze zdziwieniem. Istotnie gdyby tak się stało, byłaby to jedna z większych karier w historii Dreamlandu. Od zera przez premiera do króla. Byłaby to wielka odpowiedzialność i nie wiem, czy bym jej sprostał.

Czy gdyby szanownemu panu naród zaoferował tron Królestwa - przyjąłby Ekscelencja tą propozycję? Jeśli można proszę też o uzasadnienie swojej decyzji.

Gdybym miał ocenić w skali 1-10 swoją kadencję, dałbym piąteczkę. Ciężko było, zarówno ze sformowaniem gabinetu jak i utrzymywaniem go w dostatecznej formie. Udało nam się jednak zorganizować kongres naukowy, który zakończył się sukcesem, dokonaliśmy porządków w administracji, obsadziliśmy ambasady w interesujących nas państwach. Za najważniejszy jednak sukces uznaję poprawę sytuacji demograficznej kraju, przybyło nam wielu obywateli, którzy nie przestraszyli się wrzasków tylko zostali i są z nami do teraz. Mogło być lepiej, jednak nie czas już na użalanie się.

Zmieniając temat. Pańska kadencja na stanowisku premiera już dobiegła końca. Jak podsumowałby Szanowny okres swojego urzędowania? [p. Florian] Dreamland nie ma szefa rządu już od paru tygodni... Wcześniej nie widziałem Waszej kandydatury na kolejną kadencję. Czy w związku ze zmianą na tronie zamierza pan starać się o reelekcje? Czy raczej poprze Szanowny kandydaturę Chamberlaina?

Bez względu na to, kto by tam rezydował w Ekkore, nie zamierzam ubiegać się ponownie o fotel. Potrzebuję nowych wyzwań. Jeśli idzie o kandydaturę JE Chamberlaina, będziemy się zastanawiać.

Kończąc mam do Pana jeszcze jedno pytanie: czego życzyć Wam i Dreamlandowi w tym czasie?

Czego nam życzyć? Myślę, że wytrwałości i chęci do działania. Najbliższy czas w Dreamlandzie to będzie niezła jazda bez trzymanki. Przy okazji życzę wszystkim czytelnikom pomyślności na 2019, zarówno na pracy, na studiach jak i w tym naszym mikronacyjnym świecie

Dziękuje serdecznie za poświęcony mi czas. Życzę panu tejże wytrwałości, a Królestwu rozwoju i dalszej aktywności!Co zamierzamy?
Plan działania Partii Rozwoju


Już za tydzień będą państwo wybierać swoich przedstawicieli do Sejmu Księstwa Sarmacji. Partia Rozwoju właśnie na ten czas opracowała swój Program Centralny oraz wykreowała struktury partyjne, a także zasady jakie kierują jej działalnością.

Szykując się na wybory zasięgaliśmy języka wśród wielu mieszkańców i obywateli poprzez prywatne rozmowy aby opracować jak najbardziej zgodny z oczekiwaniami Was - Sarmatów - plan działań na kolejną kadencję. Pytaliśmy przede wszystkim o to, jakich zmian potrzebuje Sarmacja. Z rozmów tych wykrystalizowało się parę celów, które Partia Rozwoju będzie chciała osiągnąć w przyszłej kadencji Sejmu oraz przez Rząd, który stanie się wykonawcą naszych zadań. Plan został oparty nie tylko o te rozmowy, ale także o coś, co łączy wszystkich członków naszej partii - o Program Centralny Partii Rozwoju Księstwa Sarmacji. Zostały w nim wyszczególnione zadania, które chcemy spełniać - w ten sposób wychodzimy Waszym oczekiwaniom, by w sposób elementarny przedstawić to, co zamierzamy. Dzięki temu będziecie mogli nas rozliczyć w kolejnych wyborach. Poniżej postaram się go przedstawić w jak najbardziej przystępny sposób.

Polityka Wewnętrzna
 • utrzymanie wysokich standardów obsługi obywateli Księstwa Sarmacji (jak najszybsze rozpatrywanie wniosków skierowanych do Rady Ministrów),
 • zapewnienie sprawnego funkcjonowania wszystkich organów podległych rządowi centralnemu (w tym SOBOS, poczta baridajska, Fundusz Pracy)
 • przeciwstawianie się wszelkim aktom odrzucenia ustroju monarchistycznego.
 • przygotowanie na bazie systemu Poczty Baridajskiej prostego systemu gospodarczego opartego na wymienia produktów i dóbr,

Polityka Zagraniczna
 • aktywizacja ambasad oraz placówek dyplomatycznych:
 • wizytacja przeprowadzona przez MSZ we wszystkich zagranicznych placówkach Księstwa,
 • stworzenie i wdrożenie w życie wzorców działalności placówek dyplomatycznych,
 • stworzenie wzorca wątku informacyjnego KS,
 • rozpoczęcie publikowania w ambasadach ujednoliconego Informatora Sarmackiego (wątku poświęconego najważniejszym wiadomością z KS) co określony czas,
 • rozliczenie służby dyplomatycznej ze swej działalności,
 • informowanie społeczności Księstwa Sarmacji o wydarzeniach w innych państwach przez raporty publikowane co określony czas,
 • reagowanie na wszelkie kryzysy dotykające inne państwa poprzez dyplomację,
 • uczestnictwo we wszystkich imprezach zagranicznych, na które otrzymamy zaproszenie,
 • inicjowanie wydarzeń międzynarodowych,
 • utworzenie, a następnie aktualizacja przez PIK mapy mikroświata,

Polityka promocyjna:
 • przeprowadzenia ankiety dotyczącej zainteresowaniami wśród młodych mikronautów celem określenia społeczności internetowych potencjalnie zainteresowanych działalnością w mikroświecie,
 • zintensyfikowanie działalności promocyjnej na stronach KS w portalu Facebook i Twitter,
 • działania promocyjne w wyodrębnionych społecznościach poprzez promocję jednostkową (działania prowadzone z wyodrębnionymi jednostkami) i grupową (działania ogólne),
 • próba zainteresowania tematem mikroświata popularnych kanałów YT,

Polityka Narracyjna
Dobry minister [...] trzyma zawsze w pogotowiu ze trzy spiski i dwa zamachy stanu - tak raczył mówić nam Danton. Na biurku prezesa PR już teraz leżą projekty fabularnych rozgrywek i innych wydarzeń. Nie będziemy ich ujawniać by nie prysł czar związany z zabawą...

Prawo, ciągłość władzy
 • przejrzenie wszystkich aktów prawnych w dzienniku praw oraz skreślenie praw martwych, nieużytecznych,
 • przygotowanie przyszłych elit politycznych przez ich odpowiednie przeszkolenie,
 • przygotowanie projektu/ów ustaw eliminujących okresy „bezsejmowe”:
 • debata na temat propozycji rozwiązania problemu pojawiania się okresów bez funkcjonującej władzy ustawodawczej przeprowadzona wśród wszystkich obywateli,
 • przygotowanie projektu prawa bądź zmiana w obecnych ustawach,
 • debata w sejmie oraz przyjęcie najlepszego rozwiązania.


Wydawać się może dużo - czyż nie? Przez tyle lat funkcjonowania w świecie mikronacji, a także przez doświadczenia realne, uważam że wcale nie! Czym wyższe są nasze aspirację tym więcej osiągniemy. Jeśli chcielibyśmy oprzeć się wyłącznie o ogólny Program Centralny wielu z Was mogłoby zarzucić nam, że nie wszystko uczyniliśmy, że nie wszystko zostało spełnione itd. bo każdy mógłby różnie interpretować nasze cele.


Kto stanie na czele
rządu Księstwa?


Partia Rozwoju chce być sługą woli wyborców. Nie chcemy byście kupowali „kota w worku”, temu też wybierając Nas jako reprezentantów swej woli głosujecie nie tylko za daną osobą, ale również za organizacją - organizacją, która jest zdolna w razie dopadnięcia realiozy któregoś z posłów lub ministrów zastąpić każdego i na każdym stanowisku, w krótkim czasie, a także z wyprzedzeniem (PR prowadzi ciągłą wymianę informacji między swoimi członkami co daje możliwość wyeliminowania niebezpieczeństwa nagłej nieaktywności rządu).
Dodatkowo PR jest partią ogólnosarmacką tworzoną przez ludzi z różnych zakątków Księstwa. Tak jak wspomniane było na Kongresie założycielskim, a następnie powtórzone w Programie PRH: Partia Rozwoju była i jest otwarta dla każdego, kto chce realnie rozwijać Sarmację.

Nie owijając w bawełnę - inicjator projektu zmiany wyboru kanclerza argumentował to tym, iż Kanclerz musi mieć oparcie we władzy ustawodawczej. Tak też stać się musi. Nasze zadania chcemy spełniać przez sejm oraz przez rząd - to od Was zależy czy nam się to uda…

Partia Rozwoju chcąc grać w otwarte karty z wyborcami przedstawia Wam wstępną listę osób, które wejdą w skład rządu. Są to osoby młode, z doświadczeniem, z rozwagą i innymi cechami dobranymi w taki sposób by wzajemnie się uzupełniały. Oto wstępna lista osób z Partii Rozwoju mających stać się członkami Rady Ministrów: Józef Sowiński, Alfred Fabian von Tehen Dżek, Januszek Pałasz. Ich miejsce w radzie ministrów poznacie niebawem, a teraz zapewniamy, że stanowiska i zadania zostaną im dobrane zgodnie z ich kompetencjami i kwalifikacjami.

Dziwić może mała liczba przedstawionych osób do Rady Ministrów… Jest to spowodowane nie tylko doświadczeniami związanymi z wielkimi gabinetami, gdzie nikt nie wiedział jakie ma zadania ale także z partyjnym planem, gdzie przewidujemy co najmniej jedną, drobną korektę w składzie ministrów związaną ze zmianą priorytetów.


Bo polityka to osoby…
Kandydaci Partii Rozwoju do sejmu


Ludzie lubią wiedzieć na kogo głosują. My również nic nie będziemy ukrywać i zasłaniać. Chcemy przedstawić Wam Wyborcy naszych kandydatów byście mieli świadomość na kogo głosujecie.

Januszek Pałasz – sympatyczny i młody obywatel Księstwa Sarmacji, z powodzeniem zajmuje się od pierwszych dni swojego sarmackiego żywota prowadzeniem Grodziska ku świetności. Pokazał się z jak najlepszej strony i nadal pokazuje, chętnie też podejmuje nowe wyzwania. Ma wiele czasu i odpowiedzialnie wywiązuje się z postawionych przed nim zadań. Poza tym jest osobą, która jest ciekawa i z uporem dąży do postawionych przed samym sobą celów. Jest oczywiście, tak jak wszyscy członkowie Partii Rozwoju, zwolennikiem monarchii. Jest również dzielnym szeregowcem w Książęcych Siłach Zbrojnych, gdzie także pokazuje się z jak najlepszej strony.

Erik Otton kaw. von Hohenburg – obywatel Księstwa Sarmacji oraz Królestwa Hasselandu, obecnie burmistrz Angemont, wcześniej pełnił wiele funkcji, spośród których na pierwszy plan wysuwa się ostatnia kadencja kanclerska, kiedy to kanclerz wybierany był przez wszystkich Sarmatów. Pełnił również funkcje w Prefekturze Generalnej, był pracownikiem Sarmackiego Ośrodka Badania Opinii Społecznej oraz otrzymał godność Wicemarszałka Sejmu. Jest również szeregowym w Książęcych Siłach Zbrojnych. Osoba przedsiębiorcza i odpowiedzialna, wnioski składane do Rady Ministrów były rozpatrywane niemalże natychmiastowo. Dodatkowo jest to osoba odporna na stres i presję społeczeństwa. Potrafi dążyć do celu nawet, gdyby wszystko obracało się przeciwko.

Tadeusz Brus – młody, Sarmata z wizją. Członek Rady Książęcego Miasta Grodzisk. Instruktor sportów wodnych w Żółkwi. Osoba, na której można polegać, z pomysłem i wizją na siebie. Jak również zwolennik monarchii, silnej pozycji Księcia i ważnej roli obywateli.

Alex Joe – obywatel Księstwa Sarmacji oraz mieszkaniec Auterry, wspaniały człowiek z wizją lepszego świata, podpora aktywności w Księstwie, jak również CEO & Founder dwóch dobrze prosperujących w kraju firm – transportowej Tramwaje Sarmackie oraz odzieżowej Sarmatem. Od początku swojego sarmackiego żywota pokazuje się w różnych miejscach, jednak jego prawdziwym domem okazało się Królestwo Teutonii, gdzie pełni funkcję Komendanta Królewskiej Lwiej Gwardii Teutonii, a także wspaniale sprawdza się jako burmistrz Auterry. Jego rozwój przez wiele ostatnich dni jest ogromny, z pewnością każdy w Księstwie już o nim słyszał. Skończył również studia neurochirurgiczne, dzięki czemu udało mu się zdobyć wykształcenie wyższe. Nie sposób również zauważyć, że jest estetą, a forma jego artykułów podbiła serce niejednego Sarmaty. Pokazuje również, że systematyczną pracą można wiele osiągnąć.

Alfred Fabian v-hr von Tehen-Dżek (znany również jako Jihymed Niezyd) - Sarmata z niemal dwuletnim stażem u przewyższającym swoje lata doświadczeniem. Nie za młody, aby z Sarmacką się nie związać, jak i nie za stary, żeby nie walczyć o zmiany. Zadebiutował jako zoolog pisząc opisy fauny sarmackiej. Pełnił wiele funkcji, od Pisarza Dworu Królestwa Baridasu, przez pracę w Sarmackim Ośrodku Badania Opinii Społecznej i przewodniczenie obradom Rady Królestwa Baridasu, do Asesora Trybunału Koronnego, Ministra Edukacji oraz Ministra Spraw Wewnętrznych. Aktywny na wielu frontach, obecnie najbardziej pokazuje się w Królestwie Hasselandu, aczkolwiek przez większość wiązany jest z Królestwem Baridasu, gdzie działał nieprzerwanie przez dłużej niż rok.

Józef v-hr Sowiński- mikronauta o tych personaliach od 2016r. Początkowo Kanclerz Królestwa Suderlandu, Ambasador w Republice Bialeńskiej, Mer Luczeng, Szef Sztabu Generalnego Królewskiej Armii Hasselandu oraz Premier Królestwa Hasselandu. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych jego działalności to zmodernizowanie i zaktywizowanie KAH w czasach niepodległych, uporządkowanie struktur wojskowych oraz państwowych. Obecnie pracujący na rzecz rozwoju Książęcej Marynarki Wojennej. Prezes Partii Rozwoju. Zamieszkuje tereny Królestwa Hasselandu. Monarchista.
Teksty: Józef Sowiński, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Tadeusz Brus
Formatowanie: Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Laurẽt Gedeon I, Vladimir ik Lihtenštán.
Serduszka
6 410,00 lt
Ten artykuł lubią: Józef Sowiński, Andrzej Swarzewski, Erik Otton von Hohenburg, Laurẽt Gedeon I, Thomas von Lisendorff, Vladimir ik Lihtenštán, Severin Verwaltung-Esteladio, Cudzoziemiec 1, Filip I Gryf.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Całkiem zgrabna ścianka :)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Taka bardzo...
Odpowiedz Permalink
Januš Allan von Hippogriff
Ciekawy wywiad
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Dziwne czasy nastały, gdy nawet ciekawy wywiad miesza się za partyjną agitką
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
@Hugo ot marketing w czystej postaci. Poza tym nikt nie każe czytać całości choć polecam zapoznać się z planami PR...
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Nigdzie nie napisałem, że mi ktoś coś każe. Czysta postać nie zawsze jest dobra, a marketingu też trzeba używać z rozwagą. No ale to tylko moja opinia
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@Hugo mam podobne odczucia. Gdyby jeszcze wydanie było w ładnym pdf-ie, może łatwiej byłoby przełknąć takie zróżnicowanie materiału.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.