Żołnierz Sarmacki, Daniel Szekeres, 05.01.2019 r. o 19:47
Komandos zimna nie odczuwa

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
RAH45Fk0.png

r8GfO9BL.jpg


Noworoczno- zimowe ćwiczenia komandosów z Bazy Wojskowej Anhime odbyły się jak zwykle w bardzo przyjaznej atmosferze i warunkach pogodowych czyli: częste i silne opady śniegu wraz z silnym wiatrem i średnia amplituda mrozu na poziome -22 stopni Celsjusza. Ćwiczenia były podzielone na dwie grupy: elitarnych komandosów dla których to nie pierwsze spotkanie z takimi warunkami atmosferycznymi. Jak i kadetami starającymi się dołączyć do elit, gdzie dla nich był to szok termiczny i szybka lekcja przetrwania.

Ćwiczenia zaczynają się od desantu powietrznego i wylądowaniu na zamarzniętym jeziorze. Gdzie już na nich czekali instruktorzy.

9KGGVm8a.png

Zaraz po lądowaniu wszyscy uczestnicy kursu zabrali się za rozkładanie i budowanie swoich miejsc noclegowych i od razu rzuca się w oczy dla kogo to nie pierwszy już obóz szkoleniowy.

eKSkV7fe.jpg

Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych mysi być przygotowany na każdą możliwość, nawet w trudnych warunkach każdy może poczuć namiastkę domowego klimatu.

NG5sh730.jpg

Kolejny dzień przynosił dla kadetów sporo nauki i wyzwań zaczynając od przyzwyczajenia się z otaczającym i wszech obecnym mrozem. Nie było taryfy ulgowej kobiety i mężczyźni, każdy musi skorzystać z mroźnych kąpieli pobliskiego jeziora. Przez instruktorów jest to traktowane jako chrzest i sprawdza wytrzymałość żołnierzy.

p8f7mGxH.jpg

Jak widać na zdjęciu wyżej kobiety dają sobie również świetnie radę w wojsku i podejmują się takich samych zadań jak mężczyźni.

o7NI2VOJ.jpg

Zaobserwować można również pełne skupienie żołnierzy i zasady bezpieczeństwa towarzyszące przy tym ćwiczeniu.

l50VCAe9.jpg

Natomiast bardziej doświadczeni koledzy już od rana zaczynają wykonywać swoją misje i opuszczają baze treningową udając się w tereny leśne by wykonać misje. Ale ich też nie ominęła kąpiel w rzece.

xIFTYFpI.png

Kolejne dni mijały pod kątem szkolenia kadetów i przyzwyczajenia ich z zimową aurą. Nauką jazdy na nartach, zasad maskowania swoich śladów widocznych na śniegu i surviwalu.

D8Wi0RQ1.jpg

Korzystając z ogromnej powierzchni równego tereny każdy miał okazję przejechać się na nartach korzystając z pomocy pojazdu gąsienicowego BV-206.

xyY4zh2U.jpg

Również bardzo ważnym elementem jest umiejętność dbania o broń i strzelania w trudnych warunkach. Wbrew pozorom jest to bardzo trudna sztuka trafienia do celu z przemarzniętymi palcami i przymrożoną lufą.

kASp7f26.jpg

Każdy żołnierz musi przyzwyczaić się do chodzenia w rakietach śnieżnych. Nie jest to komfortowe uczucie ale na długich dystansach pomagają zaoszczędzić dużo energii.

83q58560.jpg

Ostatniego dnia wszyscy się spotkali wraz z gen. dyw. Laurencjuszem MaHi at Atera ,który podsumował całe ćwiczenia. Elitarni komandosi zdołali przetrwać w trudnych warunkach 5 dni, zdobywając od zaimprowizowanych terrorystów tajne dokumenty i uwolnieniu 2 zakładników. Natomiast kadeci zapoznali się z tajnikami przeżycia i funkcjonowania w zimowej aurze.
Kończąc cały obóz wszyscy jeszcze raz poszli popływać w jeziorze i zaraz po wyjściu, każdy kto chciał mógł napić się dobrej whisky i ucztować w warunkach polowych z instruktorami.

5glgQl0z.jpg

W oczach komandosów widać ogromne zmęczenie i dumę, że przeszło się jeden z najtrudniejszych obozów taktyczno- szkoleniowych w roku

0S3pIvld.jpg

Żegnamy i zapraszamy za rok wraz z maskotką „ACIKIEM”

NOnUll69.png
Serduszka
11 119,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Józef Sowiński, Kamil Warior von Vincis-Kazakov, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Apolinary Montserrat, Laurẽt Gedeon I, Paulus Buddus, Filip I Gryf, Artur Kardacz von Hohenburg , Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Severin Verwaltung-Esteladio, Michelangelo Piccolomini, Jan Sapieha, Albert Felimi-Liderski, Gotfryd Slavik de Ruth, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Gratuluję Sierżancie. Tylko uważajcie na tą "herbatkę z prądem", bo żandarmeria czuwa :)
Odpowiedz Permalink
Daniel Szekeres
Panie Generale to tak symbolicznie w granicach rozsądku i rozgrzania atmosfery. A tak ogólnie jak widać na zdjęciu taka buteleczka na tyle ludzi to się rozchodzi ;)
Permalink
Paulus Buddus
Salut! Ja na herbatę się zapiszę bo czuję ziiimnoooo :)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Czołem i czołem w herbatę!☺
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Co że niby -40 i zamieć to złe warunki? phi... opalałem się przy takiej pogodzie, a jak kiedyś dryfowałem na krze lodowej było tak zimno że zamarzła mi krew w żyłach! :) Salut i GJ! :)
Odpowiedz Permalink
Hewret z Gerwenu
Kurcze, zapalenie płuc gotowe. :\
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Piękna maskotka!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dobrze opisane, ćwiczenia sił specjalnych. Gratuluję pomysłu i weny, czekam kolejnego artykułu.
Permalink
Julian Fer at Atera
No no. Całkiem zgrabnie wyszło. Muszę chyba dać w Anheim większy gabinet :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.