Przez ostatnie kilka dni w Sejmie działo się bardzo wiele, natomiast spełniając obietnicę wyborcze zdecydowałem się przybliżyć delikatnie informacje o działaniach ustawodawczego organu Księstwa Sarmacji. Przez
10 kilkanaście dni w Sejmie zdarzyło się troszkę.
Za pomocą znacznika |quote| zaznaczyłem dodane do oryginału informacje, które są aktualne dla sytuacji i dotyczą danych kwestii, natomiast nie dało się ich wpleść w treść. Nie ukrywam, że artykuł miał być wcześniej, jednak nie wydałem go wcześniej z przyczyn których określić nie mogę.
Najpierw warto wspomnieć o składzie i koalicjach, które utworzyły się w Sejmie. Do Parlamentu dostali się członkowie trzech partii –
Ponadnarodowego Bloku Monarchistycznego (
Andrzej Fryderyk, Prokrust Zombiakov, Marceli de Bordeaux-Ossoliński),
Wspólnej Przyszłości (
Antoni Kacper Burbon-Conti, Andrzej Swarzewski) oraz
Partii Rozwoju (
Erik Otton von Hohenburg, Alfred Fabian von Tehen-Dżek). W Sejmie zawiązała się koalicja pomiędzy Ponadnarodowym Blokiem Monarchistycznym, a Wspólną Przyszłością, natomiast posłom Partii Rozwoju przypadła rola opozycji.
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu
wybrany został
Marszałek Sejmu oraz
Kanclerz Księstwa Sarmacji. Prezydium Sejmu zarządzać będzie
JO Andrzej Fryderyk, natomiast pomagać mu w cięższych i bardziej pracowitych chwilach
JO Prokrust Zombiakov, który
powołany został na urząd
Wicemarszałka Sejmu. Kontrkandydatem JO Andrzeja Fryderyka na urząd był
Sławetny Erik Otton von Hohenburg. Wyniki prezentują się następująco – 5 głosów za kandydaturą JO Andrzeja Fryderyka, 1 głos za kandydaturą Erika Ottona von Hohenburga oraz 1 głos wstrzymujący się.
W tym samym czasie, pod przewodnictwem powołanego tymczasowo przez JKM Piotra III Łukasza Marszałkacl
został wybrany Kanclerz. Posłowie wybierali pomiędzy trzema kandydatami – wystawionym przez posłów Wspólnej Przyszłości
sławetnym Andrzejem Swarzewskim, kandydatem Partii Rozwoju –
wielmożnym Józefem Sowińskim oraz nazwanym przez prasę
kandydatem niezłomnym -
wicehrabią Peterem Westem Po dosyć długiej debacie, pełnej różnych pytań w trakcie której mogliśmy dowiedzieć się więcej o kandydatach rozpoczęło się drugie czytanie. Zwycięzcą został
baron Andrzej Swarzewski, który uzyskał 5 głosów poparcia. Kandydat opozycji uzyskał 2 głosy. Po głosowaniu nastąpiła przysięga kanclerska, po czym powołana została również Rada Ministrów. Skład Rządu obecnej kadencji zatem jawi się w następujący sposób:
- Kanclerz – Andrzej baron Swarzewski
- Podkanclerzy – Antoni Kacper baron Burbon Conti
- Minister Finansów i Gospodarki - Prokrust diuk Zombiakov
- Minister Spraw Zagranicznych - Remigiusz Lwowski markiz von Hochenhaüser
- Minister Spraw Wewnętrznych - Antoni Kacper baron Burbon Conti
- Minister Kultury i Rozwoju Regionalnego – Alex kawaler Joe.
Prawie wszyscy ministrowie wygłosili również
expose.
Niestety kanclerz Andrzej Swarzewski, po problemach wewnątrz Rady Ministrów oraz wewnątrzpartyjnych podał się do dymisji. Zostanie powołany nowy kanclerz.
Od początku urzędowania nowego Marszałka pojawiło się również kilka wniosków. Wśród nich największe zainteresowanie powinien budzić
projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych złożony przez
JKM Piotra III Łukasza. Zakłada on zwiększenie podatku do 0,5% dla osób nieaktywnych systemowo oraz całkowite zniesienie go dla obywateli aktywnych oraz prowincji. Zakłada również zwiększenie kosztów założenia miasta o 100%, jak również zwiększenie podatku książęcego – również o 100%, z jednoczesnym zwiększeniem minimalnego stanu konta do poboru podatku – również o 100%. To oznacza, że za miasto zamiast 250 000 lt będzie trzeba zapłacić 500 000 lt, natomiast podatek książecy będzie wynosił 1000 lt, zamiast 500 lt, ale w zamian stan konta zamiast 2500 lt, będzie musiał wynosić 5000 lt. Jednocześnie umożliwia JKM całkowitą rezygnację ze swojej części dochodów, jak również umożliwi zniesienie połowy dochodu Rady Ministrów, jaka przysługuje podczas zakładania miasta systemowego.
Znamy również wyniki głosowania nad wnioskiem o odrzuceniem projektu w całości - głosowanie nad projektem będzie trwało nadal. Obecnie trwa głosowanie nad poprawkami które zostały wniesione do projektu, po ich przegłosowaniu odbędzie się głosowanie nad całym projektem.
JKM
złożył do Laski Marszałkowskiej również wniosek o
odwołanie nieaktywnego Asesora Trybunału Koronnego Tomasza Manciniego. Nie była to rewolucyjna zmiana, sprawa prowadzona przez ATK nie doczekała się dotychczas końca, natomiast sam ATK nie jest aktywnym obywatelem. Głosowanie w tej sprawie już trwa przy czym widać jednomyślność posłów w tej materii.
W związku z odwoływanym ATK Tomaszem Mancinim oraz dymisją Seweryna Santeckiego z tej samej funkcji w Trybunale pojawiły się dwa wolne miejsca. Marszałek Sejmu Andrzej Fryderyk oczywiście
rozpoczął nabór na Asesorów Trybunału Koronnego, przy czym zgłosiło się trzech kandydatów, których wysłuchanie aktualnie trwa. Są to kolejno
Januszek kawaler von Hipogriff-Pałasz wysłuchanie kandydata , Paulus markiz Buddus wysłuchanie kandydata oraz
JKW Defloriusz Dyman Wander. wysłuchanie kandydata .
Kandydat Paulus Buddus został przyjęty, natomiast Januszek von Hippogriff Pałasz, odrzucony. Obecnie trwa jeszcze głosowanie nad kandydaturą JKW Defloriusza Dymana Wandera.
Na koniec warto również wspomnieć o tym, że jeden z wniosków
nie doczekał się debaty. Jest to
Wniosek o Przekierowanie Rozporządzenia Kanclerza autorstwa Petera wicehrabiego Westa. Został on odrzucony ze względu na fakt, że rzeczone rozporządzenie zostało już uchylone przez nowego Kanclerza, jak również Rozporządzenie zostało wydane bez uprzedniej zgody Sejmu.