Żołnierz Sarmacki, Daniel Szekeres, 09.02.2019 r. o 19:30
Dowodzenie, czyli ogromna odpowiedzialność

Pierwsze duże ćwiczenia 2 "Książecej" Brygady Kawalerii Powietrznej, które odbyły się w terminie od 03.02.2019r. do 08.02.2019r. z nowym dowódcą sierż. Danielem Szekeresem miały na celu poprawienia i ustabilizowania pewnych elementów taktyki. Zastosowano technikę szybkiego desantu powietrznego na dosyć mocno ufortyfikowane okolice dużego tymczasowego lotniska "wroga" oraz sprawdzenie nowych elementów uzbrojenia dla jednostek specjalnych.


Głównym aspektem nad którym pracował sztab polowy było, jak najefektywniejsze oraz precyzyjne działanie z założoną eliminacją strat własnych przeprowadzenie ataku z zaskoczenia na "wrogie" jednostki wyposażone w nowoczesne uzbrojenie przeciwlotnicze.


Po szybkiej analizie mapy topograficznej i uzyskaniu szczegółowych informacji z komórki rozpoznania o rozmieszczeniu wroga ustalono taktykę działania na najbliższe godziny. Następnie ogłoszony został alarm, a potem szybka zbiórka i odprawa dla dowódców na temat wyznaczenia pierwszoplanowych i drugoplanowych celów. Czas przeprowadzenia ataku wyznaczono na godzinę 11.45.


Plan polegał na przelocie i zaatakowaniu ze strony południowej i południowo- zachodniej strony, która była zalesiona co umożliwiało przelot nad koronami drzew. Co umożliwia mniejsze prawdopodobieństwo wykrycia przez radary . Wpierw do ataku ruszyły 2 eskardy AH-64 E Apache (18szt.), które miały za zadanie zaskoczyć wroga i zniszczyć bądź uszkodzić strategiczne elementy lotniska dzięki, którym wróg mógł szybko przejść do kontrataku.


W odstępie 1.5 minut od ataku Ah-64 E nadlatują szwoleżerowie z 6 i 8 dywizjonu szwoleżerów gwardii w śmigłowcach MH-60 K Black Hawk i MH-47 Chinook w obstawie kolejnych jednostek Apachy zapewniających doskonałą obstawę dla desantujących się żołnierzy.


Szybki i sprawny desant w wyznaczone miejsca na obrzeżach lotniska umożliwia szybkie zdominowanie wrogich jednostek i wycofywanie ich do centrum lotniska. Co powoduje szybką kapitulację i ucieczkę wojsk w celu przegrupowania. Tutaj następuje wdrażanie kolejnego etapu ćwiczeń zabezpieczenia wrogiego sprzętu i przygotowanie się do odwetu wzmożonych sił nieprzyjaciela.


Dodatkowe wsparcie w ludziach i w sprzęcie dostarczają zmiennowirnikowiece V-280 Valor, a jeden z nich zostaje poddany celowemu uszkodzeniu dla symulacji zestrzelenia. Sprawne dotarcie żołnierzy pod zasłoną dymną i ostrzałem osłonowym i uratowanie wszystkich rannych udało się w 100%. Kilka fal uderzeniowych odpartych ostatnim etapem była walka przeciw pojadą pancernym przy użyciu FIM-92 Stinger.


Podsumowując całe ćwiczenia polegały na utrzymaniu w pełnej gotowości odzwierciedlając trudne warunki wojenne, szturm i utrzymanie zajętych terenów. Nowy pomysł ćwiczeń typowo wojennych dał żołnierzom dużo doświadczenia i namiastkę trudów wojny. Dla dowódcy sierż. Szekeresa było to pierwsze spotkanie z tak dużą ilością swoich podwładnych. Na koniec ćwiczeń odbyła się zbiórka brygady, a nowy dowódca gratulował podległym żołnierzom świetnie wykonanego zadania. Przychodząc do brygady wiedział, że trafia do szybko reagujących na
zagrożenia żołnierzy ale, że nie aż tak szybko i dokładnie pokazując to już na tych pierwszych ćwiczeniach.


Również z zgodnie z tradycją każdy nowo przybyły członek brygady musi wykazać swoje męstwo i odwagę. Dlatego również dowódca musiał to udowodnić i na oczach wszystkich zjechał bez dodatkowy zabezpieczeń na linie desantowej w pełnym wyposażeniu z 40 m. Co dla każdego początkującego jak i już zawodowego żołnierza jest ogromnym wyzwaniem.
Foto realcja

zd3XG80J.jpg
Foto 1. Wylot z bazy godzina 11.00.

nkU2ADHB.jpg
Foto 2. Desant żołnierzy w okolicach lotniska.

btH9QEKJ.jpg
Foto 3. Obserwacja okolicznych terenów po zajęciu lotniska.

WxnTpTt9.jpg
Foto 4. Nerwowa praca w namiocie dowództwa.

FXryvH4i.jpg
Foto 5. Ostrzał w kolejnej fali odwetu.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Laurẽt Gedeon I, Gotfryd Slavik de Ruth, Julian Fer at Atera.
Serduszka
7 676,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Ludwik Tomović, Filip I Gryf, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Januš Allan von Hippogriff, Cudzoziemiec 1, Severin Verwaltung-Esteladio, Mateusz Quadina, Gotfryd Slavik de Ruth, Julian Fer at Atera, Henryk Wespucci.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów :)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Oby odpowiedzialność dowodzących była nienaruszona.
Dalszych artykułów! :-)
Odpowiedz Permalink
Daniel Szekeres
Pierwsze bardzo trudne ćwiczenia na nowym stanowisku, ale udane w 100%. Teraz troszkę przerwy dla podwładnych. Czyszczenie, konserwacja sprzętu, serwis maszyn i ruszamy dalej w teren. Co dalej za tym idzie kolejne artykuły ;)
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dobrze opisane, gratuluje sprawnego dowodzenia.
Permalink
Julian Fer at Atera
Zaiste doborowa jednostka, w którą warto inwestować :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.