Żołnierz Sarmacki, Julian Fer at Atera, 09.05.2019 r. o 13:39
Ćwiczenia TYTAN-2019 cz.1

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
2QHGxG7Y.png
W pierwszej fazie ćwiczenia TYTAN-2019 zostały rozpoczęte Rozkazem Zastępcy Hetmana Wielkiego w sprawie przeprowadzenia ćwiczenia TYTAN-2019 w dniu 3.03.2019 r. i ich realizacja nastąpiła na Wyspie Awara, gdzie zostały skierowane niżej wymienione jednostki wojskowe Książęcych Sił Zbrojnych:
  • Okręty stacjonujące w Bazie KMW Cracoffia w sile do 10 okrętów wraz z etatowym sprzętem pod dowództwem dowódcy bazy ppor. Eradla Adriena Marcusa Piusa da Firenzy oraz wsparciu mata Ludwika Tomović;
  • 2 "Książęcą" Brygadę Kawalerii Powietrznej z Anheim w sile do 2500 żołnierzy wraz z etatowym sprzętem pod dowództwem sierż. Daniela Szekeresa;
  • 150. batalion pancerny z Zommerland w sile do 32 czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A6 i żołnierzy wraz z etatowym sprzętem pod dowództwem st. szer. Januszka von Hippogriff-Pałasza;
  • batalion Książęcej Żandarmerii Wojskowej z Grodziska w sile do 700 żołnierzy wraz z etatowym sprzętem pod dowództwem st. szer. Michelangelo Piccolominiego.
  • Sojuszniczy Dywizjon Marynarki Wojennej (SDMW) pod dowództwem st. mar. Thomasa von Lisendorf.

Chwilę po tym jaj Zastępca Hetmana wydał rozkaz, w ramach prowadzonej odprawy zapoznałem z jego treścią podporządkowanych mi na ćwiczenia dowódców. Postawiłem zadania na czas przemieszczenia oraz nakazałem poniżej składać informacje o realizacji zadań w ramach przydzielonych im sił i środków.

W związku z tym, że otrzymałem informację, że Jego Książęca Mość Piotr III Łukasz zamierza przeprowadzić wizytację wojsk ćwiczących to nakazałem wykonać taras widokowy na jednym z placów ćwiczeń.

Następnie dowódcy wojsk biorących udział w ćwiczeniu zameldowali gotowość do udziału w ćwiczeniu.
Daniel Szekeres
Melduję, że zgodnie z rozkazem o rozpoczęciu ćwiczeń, natychmiastowo rozległ się alarm bojowy w 2 Bazie KWL Anhime, gdzie 2 "Książęca" Brygada Kawalerii Powietrznej zaczyna swoje ćwiczenia.

Wszystko przebiega zgodnie z procedurami w razie alarmu bojowego:
1) Odprawa dowódca
Gdzie wyznaczono siły zaangażowane w te ćwiczenia oraz cele na najbliższe godziny i dokładne miejsce przetransportowania podległych dywizjonów na zachodnie części wyspy Awara Północna.
Miedzy czasie w jednostce żołnierze ubierają i przygotowują sprzęt do wylotu.

2) Uruchamianie i przygotowanie sprzętu oraz zaopatrzenia
Po przekazaniu wszystkich wytycznych dla podległych dowódców, następuję jeszcze zwiększenie tępa przygotowań i pakowanie zaopatrzenia do maszyn. W tym wytypowano:
- 6 dywizjonu szwoleżerów gwardii (MH-47)- 1 i 2 Batalion Szturmowy, 6 eskadr, kompania zabezpieczenia,kompania przeciwpancerna i przeciwlotnicza, kompania łączności w sumie 2107 ludzi i 54 sztuki śmigłowców
- 7 dywizjonu ułanów gwardii (AH-64)- 5 eskadr, kompania zabezpieczenia, kompania łączności w sumie 295 ludzi, 45 sztuk śmigłowców
- 270 dywizjon lotniczy V-280- 3 eskadry w sumie 81 żołnierzy i 27 śmigłowców.

3) Meldowanie o gotowości
Sprawdzenie pełnej gotowości przez łączność radiową, poinformowaniu o kolejności wylotów poszczególnych kluczy by eskadry MH- 47 Chinook i Valory V-280 był osłaniany przez w pełni uzbrojone i mobilne Ah- 64 Black Hawk.

4) Zgoda na start
Kontrola lotów zezwala na na start w ustalonej kolejności po głównej zgodzi dowództwa brygady.
(-) sierż. Daniel Szekeres
Dowódca 2 "Książecej" Brygady Kawalerii Powietrznej
Piccolomini
Salut! Panie Dowódco, zadysponowałem w pierwszej kolejności, aby żandarmi sprawdzili sprzęt pozostałych jednostek oraz prawidłowość i sprawność wykonywania rozkazów przez pozostałych żołnierzy. Mają nietolerować żadnej bumelki w trakcie ćwiczeń.
Januszek vH-P
Salut!
St. Szer. Januszek von Hippogriff-Pałasz melduje gotowość 150. batalionu pancernego w Zommerland w sile do 32 czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A6. Przybiliśmy po "żandarmach" i 2 "Książęcej" Brygadzie Kawalerii Powietrznej z Anheim, gdyż złożyło się na to droga na wyspę.

Zarządziłem wyjazd zaraz po rozkazie Gen. Laurencjusza i kolumna pancerna posuwała się szybko w stronę Awary. Dziwnym trafem nie znależliśmy mostu, który był na mapach! Musieliśmy zrobić most pontonowy. Posłałem po sprzęt i trochę czasu zajęło. Jak przyjechał potrzebny sprzęt od razu przystąpiliśmy do pracy. Gen. Laurencjusz nauczył mnie podczas szkolenia,więc sprawnie poszło. :-)

Ostatecznie na wyspę przyjechało pod moim dowódctwem 128 żołnierzy w 32 czołgach.
Eradl
Salut!

Melduję iż zgodnie z rozkazem rozpoczęcia ćwiczeń, "TYTAN - 2019" z 13.03.2019 w bazie KMW w Cracoffii, ogłoszono alarm bojowy. Marynarzom cofnięto przepustki a wszelkie inne sprawy i zagadnienia zeszły na plan dalszy.

Grupa okrętów w składzie:
- OKS Grodzisk
- OKS Odolan Zwitariusz
- OKS Wicher

plus holownik pomocniczy i okręt patrolowy, po dokonaniu niezbędnych przygotowań tj: dokonanie mniejszych acz koniecznych napraw na jednostkach, uzupełnieniu zapasów paliwa, żywności i amunicji wypłynęła w dniu dzisiejszym z bazy KMW w Cracoffii obierając kurs na wyspę Awara z pełną prędkością. Na czas rejsu/ marszu jednostek, zarządzono serię ćwiczeń, co by marynarze nie odczuli zbytniego rozprężenia tak też, do momentu dobicia do brzegów Awary:

- z pokładu OKS Grodzisk wykonywane są starty oraz lądowania samolotów z pełnym zestawem uzbrojenia w celu maksymalnego skrócenia czasu potrzebnego do wysłania samolotów w powietrze, ponad to owe samoloty mają zapewnić grupie okrętów ewentualną ochronę, dodatkowo personel pokładowy prowadzi ćwiczenia z zakresu procedur na wypadek, rozbicia się na pokładzie samolotu będącego w trakcie procedury lądowania.

- Na pokładzie okrętu OKS Odolan Zwitariusz, zarządzono ćwiczenia z symulowanej awarii układu napędowego, ponad to okręt w całokształcie grupy ma za zadanie podejmować zadania ZOP.

- OKS Wicher ma natomiast przećwiczyć procedury na wypadek ataku elektronicznego, oraz stworzyć "parasol" ochronny, dla grupy na wypadek niepożądanych działań z powierzchni wody.

-Okręt patrolowy wraz z holownikiem zapewnia wsparcie logistyczne.

Cała grupa okrętów w szyku rozwiniętym kieruję się na wyspę Awara, nie przewiduje się w związku z zaistniałą sytuacja większych problemów, marynarze są zwarci i gotowi a jednostki sprawne i błyszczące.

ppor. Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
dowódca bazy KMW w Cracoffii

W dniu 15 marca 2019 r. zgodnie z otrzymanym zadaniem batalion Książęcej Żandarmerii Wojskowej z Grodziska wspomagał przy przeprawie przez rzekę 150 batalion pancerny z Zommerland pod dowództwem st. szer. Januszka von Hippogriff-Pałasza. Dzięki pomocy żandarmów, most pontonowy powstał w błyskawicznym tempie.

W trakcie ćwiczenia w dniu 17 marca 2019 r. niestety w związku z awarią helikoptera MH-60 doznałem urazu i zostałem hospitalizowany.

helikopter_bosnia_ap_2.jpeg

Śledztwo w tej sprawie z ramienia Żandarmerii Wojskowej rozpoczął st. szer. Michelangelo Piccolomini, który wstępnie wykluczył czynnik ludzki oraz dokonał przesłuchania żołnierzy lecących śmigłowcem to potwierdzają. Pilot stracił kontrolę nad maszyną. Trwają, lecz na szczęście dobiegają już końca badania uszkodzonego śmigłowca oraz jego "czarnej skrzynki". Pilot był trzeźwy, dodatkowo to lotnik z dużym doświadczeniem.

Zgodnie z rozkazem Hetmana Wielkiego czynności śledcze kontynuował Komendant ŻW gen. bryg. Tomasz Liberi, a Hetman Wielki wydał zakaz lotów dla maszyn MH-60. oraz nakazał służbie dyżurnej i wszystkim jednostkom biorącym udział w ćwiczeniu powrót do macierzystych baz. W drodze wyjątku na Awarze pozostała 2 Brygada Kawalerii Powietrznej.
SNzI2873.png

W dniu 20 marca 2019 r. dostałem wypis ze szpitala i przystąpiłem do kontynuacji prac związanych z realizacją ćwiczenia oraz przygotowaniem kolejnego scenariusza.

Zgodnie z decyzją Hetmana Wielkiego z Bazy w Cracoffii w kolejnych dniach wypłynęła grupa okrętów, o czym niezwłocznie meldowali ich dowódcy ppor. Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza i mat Thomas von Lisendorff.
Eradl
Salut!

Grupa okrętów w składzie:
Lotniskowiec: OKS Gniew- typ QE ;
Okręt podwodny: OKS Infra- typ V ;
Niszczyciele:
-OKS Ornal
-OKS Venno typ AB
Frgata:
-OKS Athos typ F
-Okręt wsparcia OKS V-17 T typ 702

W dniu dzisiejszym tj. 24.03.2019 wypłynęła z bazy w Cracoffii i zmierza z pełną prędkością w rejon koncentracji, na czas rejsu zarządzono ćwiczenia z zakresu ZOP i OPL.
Thomas
Do ćwiczeń przystępuje również Sojuszniczy Dywizjon Marynarki Wojennej (tylko okręty sarmackie).
Krążownik typu Ticonderoga - "OKS DYLAK"
2 Niszczyciele typu Takanami "OKS JESNAK" /"OKS BRYTAK"
1 okręt podwodny typu Virginia- "OKS SYBNO"

W dniu 2 kwietnia 2019 r. udałem się do Hetmana Wielkiego na odprawę do dalszej części ćwiczenia i zgodnie jej z ustaleniami w dniu 5 kwietnia 2019 r. wydałem dyspozycje dla ćwiczących:
Julian FER
Salut!
Panie Marszałku, Panowie Oficerowie, Podoficerowie i Żołnierze, dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a w związku z otrzymanym nowym zadaniem od Hetmana Wielkiego polecam wszystkim dowódcom sił zaangażowanych w dotychczasowy udział w ćwiczeniu TYTAN-2019:

1. Wycofać podległe siły i środki z Wyspy Awara do macierzystych miejsc dyslokacji.
2. Dokonać tankowania, obsługi sprzętu i uzupełnić zapasy.
3. Realizację wyżej wymienionych czynności zameldować w niniejszym wątku.

W związku z tym, że Hetman Wielki ustalił nowe priorytety dla ćwiczenia informuje, że w ramach realizacji celów szkoleniowych w kolejnym etapie ćwiczenia do realizacji otrzymałem zadanie zgrywania I Dywizji Modułowej Sił Szybkiego Reagowania (I DM) z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych.

W ćwiczeniu "niejako z urzędu" bierze udział 2 "Książęca" Brygada Kawalerii Powietrznej, jako jednostka wchodząca w skład I DM, a poza tym ponownie zapraszam wszystkich chętnych do realizacji wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Wszyscy chętni proszeni są do zgłoszenia się w tym wątku.


[wciecie](-) chor. Julian Fer at Atera
Dowódca Wojsk Specjalnych[/wciecie]

W dniu 27 kwietnia 2019 r. przez Zastępcę Hetmana Wielkiego wydany został kolejny rozkaz w sprawie kontynuacji ćwiczenia TYTAN-2019 na Wyspie Melena,gdzie zostały skierowane niżej wymienione jednostki wojskowe Książęcych Sił Zbrojnych:
  • 2 "Książęcą" Brygadę Kawalerii Powietrznej z Anheim w sile do 2500 żołnierzy wraz z etatowym sprzętem pod dowództwem sierż. Daniela Szekeresa (jak tylko wydobrzeje);
  • 150. batalion pancerny z Zommerland w sile do 32 czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A6 i żołnierzy wraz z etatowym sprzętem pod dowództwem st. szer. Januszka von Hippogriff-Pałasza;

Jeszcze tego samego dnia złożyłem meldunek w sprawie kontynuacji tego ćwiczenia w zmienionej lokalizacji.
Julian FER
Panie Marszałku,
Panie Generale,
Melduję, że okręty z zabezpieczeniem sprzętowym ćwiczenia wyszły w morze z portu bazy w Anheim. Dodatkowo wysłałem do Zommerland samoloty transportowe z bazy KSP w Puncie.

Dowodzącdemu 150. batalionem pancernym nakazuję natychmiastowy załadunek czołgów i oczekuję na dotarcie sprzętu pancernego wraz z zapasem amunicji w Juwenie na Wyspie Melena.

Załączam mapę:
23Mq9P6Z.jpg

(-) chor. Julian Fer at Atera

Dalszy ciąg ćwiczenia w części drugiej.

(-) chor. Julian Fer at Atera
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
7 968,00 lt
Ten artykuł lubią: Filip I Gryf, Albert Jan Maat von Hippogriff, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Piotr vel Bocian, Januš Allan von Hippogriff, Teodozjusz Azoramath-Arped, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Gotfryd Slavik de Ruth, Erik Otton von Hohenburg, Adam Jerzy Piastowski, Filip von Sarm.
Komentarze
Filip I Gryf
Fajny opis. Mapki też. Przynajmniej wiadomo na czym się stoi. :-)
Odpowiedz Permalink
Januš Allan von Hippogriff
Bardzo dobry artykuł :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Już widzę, jak serwisy info. U naszych sąsiadów- informują o imperialistycznych wrogich ćwiczeniach.

Bardzo dobrze opisane, rzetelnie i konkretnie. Po raz kolejny, pokazujemy że dbamy o BEZPIECZEŃSTWO. Robiąc to co jest, podstawą naszego wyszkolenia - treningi i ćwiczenia.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.