W bazie sił powietrznych Księstwa Sarmacji w
Puncie stacjonuje
13. Brygada Kawalerii Powietrznej. Jest ona częścią
12. Grupy Myśliwskiej. W ostatnim czasie, w związku z nowymi inicjatywami w zakresie lotnictwa cywilnego, brygada odbyła ponadplanowe ćwiczenia nocne.
Cel: sprawdzić zdolność reagowania w razie ewentualnych prowokacji, jakie mogłyby być wymierzone tak w lotnictwo cywilne, jak i ogólnie w przestrzeń powietrzną Sarmacji.
Do ćwiczeń wyznaczono 24 dywizjon, który ma na wyposażeniu maszyny
F-22, mogące osiągać nawet 2400 km/h.
Żołnierzy poinformowano o ćwiczeniach na dzień przed. W nocy z
17 na 18 maja 15 maszyn opuściło
Puntę. W składzie grupy treningowej znajdowało się dziesięć
F-22 oraz pięć
F-16.
foto. mapa obszaru, na którym odbyły się ćwiczenia.
Pierwszym zadaniem był atak na cele naziemne. W wyznaczonym punkcie na wybrzeżu, w pobliżu
m. Wielkie Oczy F-22 wykonały atak na cel nieruchomy przy użyciu bomb GBU-39 SDB w koordynacji z F-16, które zaatakowały cel ruchomy.
Podział wynika stąd, że F-22 są przystosowane do walki powietrznej i zapewniania przewagi w powietrzu, a także szybkiego przenikania na tyły wroga dzięki technologii stealth. Dysponują natomiast w podstawowej wersji zbyt słabym uzbrojeniem do atakowania celów naziemnych.
Książęce Siły Zbrojne oczekują na program modernizacji tych maszyn. W związku z tym na co dzień ich piloci prowadzą ćwiczenia w z zakresu bezpośredniej walki z lotnictwem wroga.
Następnie trzy spośród F-16 wcieliły się w rolę wrogich maszyn, które naruszyły sarmacką przestrzeń powietrzną. F-22 wykonały manewr przechwycenia, ćwicząc przy okazji sprawną komunikację.
Ostatnim zadaniem była symulacja bezpośredniej walki powietrznej. Wszystkie F-16 ponownie odegrały rolę wrogiej eskadry, a F-22 udowodnił swoją wyższość w zakresie wysokich zdolności manewrowania czy systemów precyzyjnego naprowadzania rakiet.
W ramach modernizacji mają zostać uzbrojone w rakiety powietrze-powietrze nowszej generacji, co pozwoli uczynić z nich sprawne sił szybkiego reagowania.
-Z ćwiczeń wyciągnęliśmy pozytywne wnioski- komentował dla „ŻS”
chor. Dawid Markens, rzecznik prasowy bazy.
–Czeka nas jeszcze dodatkowa praca w zakresie koordynowania systemów komunikacji między dwiema generacjami maszyn, jednak zadania treningowe zostały wykonane prawidłowo- kontynuował rzecznik.
Po zakończeniu ćwiczeń, na wspólnej konferencji omówiono ich wyniki z delegacją
2 „Książęcej” Brygady Kawalerii Powietrznej. Jej dowódca,
sierż. Daniel Szekeres planuje przeprowadzenie w niedalekiej przyszłości ćwiczeń naziemnych, podczas których będzie pozorowany atak sił lądowych na teren bazy.