Razuryjskie Oko - (nie)tygodnik (nie)dramatyczny i jego wydanie pierwsze
Seria wydawnicza: Razuryjskie Oko

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
TMaSz2Ra.jpg
R
azuryjskie Oko to nowa seria wydawnicza redaktora naczelnego gazety Tygodnik Razuryjski Michaela Wolferine'a. Wydawcą gazety jest Erik Otton von Hohenburg, były sarmacki kanclerz, który aktualnie działa w obrębie Królestwa Hasselandu, m.in. jako właściciel Hasselandzkiego Towarzystwa Krajoznawczego czy jeden z wielu redaktorów w Gazecie Hasselandzkiej. Seria ta będzie uaktywnieniem porzuconej serii w dawnym Obserwatorze Sarmackim - mam na myśli tutaj Obserwatora Zagranicznego - ale też jej dopełnieniem, czyli opisaniem wydarzeń z życia Księstwa. Dołożę wszelkich starań, by wychodziła mniej więcej co tydzień, no ale wiadomo, nie zawsze w mikroświecie w obrębie tygodnia dzieje się tak dużo, by o wszystkim opowiedzieć.

Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa harmonogram artykułu. Dzisiejsze wydanie składać się będzie z czterech punktów, dość ciekawych i burzliwych, choć to zależy, kto dany temat za taki uznaje! Mam nadzieję, że sprawy poruszone w tym artykule zostały przeze mnie dogłębnie zbadane i wyczerpane, bo o to chodzi w dobrym dziennikarstwie, by jak najlepiej zapoznać się z tematem i opisać go w odpowiedni, komfortowy dla wszystkich sposób. A więc - tak jak prawdziwy Polak powinien rozpocząć zdanie kończące wywód - bez zbędnego gadania i zbędnych rozterek na temat życia redaktora gazety, zapraszamy do przeczytania!

Harmonogram artykułu
  • dla ciekawskich o: karze pozbawienia wolności Kaspara Waksmana - jednego z ojców-założycieli dawnej Unii Trzech Narodów (aktualnie po wielu zmianach jest to Federacja Nordacka),
  • dla wielbicieli Don Kichota o: opisie procesu von Sarma - dlaczego trafił do więzienia, dlaczego do więzienia trafi prawdopodobnie drugi raz,
  • dla poszukujących nowych sław o: nowych mikropaństwach, o których Państwo zapewne nie słyszeli,
  • dla wciągniętych w sarmackie prawo o: zbliżającym się referendum ws. zmiany systemu wybierania posłów na Sejm Księstwa.


vVS0644k.png
Kara pozbawienia wolności Kaspara Waksmana

Wprawdzie były prezydent Federacji Nordackiej Kaspar Waksman został skazany już tydzień temu, to warto poruszyć tę sprawę. Oficjalny pozew został złożony dwa tygodnie temu przez byłego obywatela Federacji Arisa Kostasa, który ogłosił swoją v-śmierć, a jego konto jest zbanowane.

Pozew dotyczył mniemanego fałszowania wyborów na trzeciego prezydenta Federacji. Kaspar Waksman miał, korzystając z panelu administratora (oficjalnie funkcji przewodniczącego komisji wyborczej), dodać sobie kilka głosów poprzez nieuprawnione wejście na konta dwóch obywateli, którzy głosów nie oddali, i oddać je na siebie, by przezwyciężyć innych kandydatów.

Dostarczono trzy załączniki łącznie z dziewięcioma zdjęciami z prywatnych rozmów Kaspara Waksmana z Arisem Kostasem. Kaspar Waksman pisał do niego o tym, że wchodzi na konta użytkowników, którzy nie zagłosowali, i głosuje za nich na siebie.

Rozprawa ciągnęła się przez tydzień, aż w końcu Prezes Najwyższego Sądu Federalnego Henryk Wespucci wydał wyrok. Kaspara Waksmana skazano na sześć miesięcy pozbawienia wolności oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych bez zgody sądu. Ale czy wyrok był słuszny?

Oskarżony tłumaczył się, że wykonał takie posunięcie "dla dobra Federacji Nordackiej". Dowody dostarczone są moim zdaniem niejednoznaczne. W jednej części dowodów wynika, że to Kaspar Waksman był głównym udziałowcem w tym przekręcie. W drugiej części natomiast sam Aris Kostas naprowadzał go na to, podciągając go dalej, by zagłosował z konta następnego użytkownika. Sąd jednak uznał, że liczą się dowody z pierwszego załącznika, więc Aris Kostas nie był winny, ponieważ fizycznie nie pomagał w tym przekręcie, starał się jedynie zdobyć dowody.

Co zrobi Kaspar Waksman po tym, jak zostanie uwolniony? Tego nie wie nikt. Może nastąpi jakiś przełom, może on już teraz przygotowuje plan zemsty? A może po prostu odszedł w nieznane, by spróbować zabawy w innej piaskownicy? Cóż, musimy przyznać, że takowa działalność nacechowana determinacją potrafi dużo namieszać. Niestety, nie mi ani nikomu innemu oceniać takich działań teraz: w przyszłości dowiemy się, od czego Kaspar Waksman chciał uchronić Federację lub od czego Federacja chciała uchronić siebie.


mMETYL2w.png
Filip von Sarm - czyli o naszym Don Kichocie

Sarmackim Don Kichotem tego roku został... Filip von Sarm. Idealnie wpasowuje się w definicję błędnego rycerza, którym owa fikcyjna postać Don Kichota była - poszukiwanie nowych przygód bez żadnych zobowiązań jest świetnym sposobem opisania tego osobnika.

Owy Filip von Sarm jest seniorem rodu von Sarm i sprawuje funkcję burmistrza Książęcego Miasta Grodziska. Pierwszy swój wyrok otrzymał po tym, jak, korzystając z panelu moderatora, usunął nieaktywne już tematy z działu Książęcego Miasta Grodziska zamiast przenieść je do archiwum. Został skazany na tygodniową odsiadkę i zrzucono go ze stanowiska burmistrza. Otrzymał też zakaz sprawowania funkcji publicznych przez cztery tygodnie. Cała rozprawa dostępna jest tutaj, a wyrok dostępny tutaj.

Nasz Don Kichot jednak nie zamierzał się poddawać i 17 lipca został oskarżony przez Prefekta Generalnego - Arsacjusza Arpeda - o akt recydywy. Oskarżenie wywołało umieszczenie kilku postów w działach Książęcych Sił Zbrojnych "Ćwiczenia" oraz "Sztab Główny" podczas odbywania kary więzienia. Otrzymał on grzywnę w wysokości czterech tysięcy libertów.

Ale nawet kara więzienia, kara zakazu sprawowania funkcji publicznych i grzywna nie spowodowały żadnej zmiany zachowania naszego Don Kichota. Wczoraj, 21 lipca, von Sarm został znowu oskarżony przez Prefekta Arsacjusza Arpeda. Tym razem oskarżeniem było pomawianie jednego z Asesorów Trybunału Koronnego o, cytując, "bycie szpiegiem Królestwa Dreamlandu w Księstwie Sarmacji" oraz rozpowiadanie fałszywych informacji o toczącym się postępowaniu przeciwko Asesorowi, a także mówienie o owym Asesorze, używając słów "oskarżony", "szpieg", "szpieg-asesor". Owym Asesorem, którego pomawia von Sarm, jest Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste.

Postępowanie przeciwko niemu rozpoczęło się już wczoraj. Sam von Sarm od czasu uzyskania dostępu do forum po odsiadce zaczął ciągle składać do Prefektury Generalnej zawiadomienia o popełnianiu przestępstw. Tonący brzytwy się chwyta i szuka innych, którzy mogli się tej brzytwy również chwycić, więc zawiadamia niepotrzebnie Prefekturę, robiąc jej niepotrzebną pracę, tak samo jak łamie prawo, bo PG i TK nie mają innych, ważniejszych rzeczy do roboty, które są dużo poważniejsze od takiego von Sarma.

I to się nazywa Don Kichot, o którym Państwo nigdy nie słyszeli. Miejmy nadzieję, że ktoś wreszcie wyda na niego dożywocie, bo zacznie się tutaj robić prawdziwy motłoch. Von Sarm na swoich rozprawach i bezmyślnych wątkach zarobił w ciągu ostatnich 30 dni około 300 postów. Czy normalnym jest dopuszczanie do takiego zachowania? A co ważniejsze czy normalnym jest takie zachowanie u człowieka?


V2uv8Ya2.png
Nowe państwa - Królestwo Jugosławii i Królestwo PaderlandNiedawno zaczęły powstawać nowe państwa. Królestwo Jugosławii, której godło widzimy po prawej stronie, ogłosiło w swym Dzienniku Ustaw 10 lipca Konstytucję Królestwa Jugosławii, więc tę datę uważam za początek działalności państwa. Do dzisiaj państwo jest w jakiś sposób aktywne, ma kilku obywateli, lecz dla mnie wydaje się dziwne. Wszystko jest dobrze zaplanowane, pojawiają się pierwsze grafiki odznaczeń państwowych, symboli państwowych, ale przypomina to już inne państwo. Może to tylko złudzenie, a tak naprawdę państwo te jest pięknym, nowym państwem, które wystartuje w górę nie z poziomu tzw. yoyonacji, a z poziomu czegoś większego? Tego niestety nikt nie wie, dowiemy się dopiero za kilka, bądź nawet kilkanaście tygodni, gdy w pełni się rozwinie. Teraz możemy jedynie ojcom-założycielom i członkom tego projektu życzyć wszystkiego najlepszego i dobrego rozwoju!


ZApzmh6z.png

Nowym państwem jest też Królestwo Paderland, które ogłosiło swoją niepodległość w dniu ogłoszenia deklaracji niepodległości. Datą tą był 8 maja 2019 roku. Zdaje się, że matką-założycielką jest niejaka Camilia. Forum przypomina nieco tematyczne strony internetowe o motoryzacji czy kosmetologii, ale dla każdego inna forma forum jest atrakcyjna. Forum jest dość aktywne, choć wątków jest mało, to postów w nich niemało. W opisie Królestwa jest napisane, że jest to królestwo rodu Padersidisów, m.in. z ziem Athosu i Navis. Prawdopodobnie państwo leży na Nordacie, o czym świadczą przesłanki o mieszkańcach Półwyspu Winkulijskiego. Im też życzymy wszystkiego najlepszego i dobrego, prawidłowego rozwoju!


g066irFn.png
Referendum ws. zmiany sposobu wybierania posłów na Sejm Księstwa Sarmacji

Dnia 30 czerwca 2019 roku poseł na Sejm Helwetyk Romański przedstawił w Sali obrad Sejmu ustawę o referendum konsultacyjnym ws. sposobu wybierania posłów na Sejm. Głosowanie odbyło się 7 lipca. Wszyscy posłowie zagłosowali na za przyjęciem ustawy. Książę podpisał ustawę w tym samym dniu, co wiązało się z ogłoszeniem jej w Dzienniku Praw Księstwa Sarmacji. Teraz czekamy tylko na termin referendum.

Pierwszy wybór w pytaniu referendalnym, korzystając z wypowiedzi posła Helwetyka, powoduje powrót do rozwiązań, które wymagają tworzenia stronnictw politycznych spójnych programowo i zdolnych do samodzielnego sprawowania rządów, co miałoby w skutku dawać stabilizację systemu politycznego. Wariant drugi natomiast zawracałby w stronę możliwości tworzenia indywidualnych kandydatur, co eliminowałoby zjawisko zmarnowanych głosów i głosowania taktycznego. Wtedy obywatele byliby w stanie dysponować swoimi głosami swobodnie. Obecny sarmacki system wyborczy, według posła Helwetyka, jest systemem hybrydowym, ponieważ ani nie pozwala na tworzenie silnych stronnictw politycznych przez jednoosobowe listy wyborcze, ale także nie pozwala na rozłożenie swoich głosów na jednoosobowe i wieloosobowe listy wyborcze, przez co zmusza do położenia wszystkiego na jedną kartę i uniemożliwia otrzymania szansy dla kandydatur indywidualnych.

Zakończenie
Z mojej strony to tyle. Mam nadzieję, że dowiedzieli się Państwo o wielu ciekawych rzeczach i dotrwali Państwo do tej ostatniej części artykułu. Wróciłem niedawno z urlopu spowodowanego realiozą, więc wyszedłem trochę z wprawy redaktora, ale dałem z siebie wszystko, by artykuł ten zawierał w sobie sporo cennej, merytorycznej treści. Dziękuję za uwagę!
/-/ Michael Wolferine
Redaktor Naczelny Tygodnika Razuryjskiego
Serduszka
11 374,00 lt
Ten artykuł lubią: Kamiljan de Harlin von Wespucci, Arsacjusz Arped, Piotr vel Bocian, Artur Kardacz von Hohenburg , Filip I Gryf, Natalia Helena von Lichtenstein-Hergemon, Andrzej Fryderyk, Gustaw Fryderyk von Hippogriff, Erik Otton von Hohenburg, Albert Jan Maat von Hippogriff, Laurẽt Gedeon I, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Joanna Izabela, Wojciech Hergemon, Eustachy Playstation, Adam Jerzy Piastowski, Marek von Thorn-Chojnacki, Tutmozis Grenlandzki, Michaś Elżbieta II.
Komentarze
Piotr vel Bocian
"Owy Filip von Sarm jest byłym burmistrzem Grodziska." A od kiedy nie jest burmistrzem? Przegapiłem jakieś wydarzenie?
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
@Bocian Zapewne zapomniałem poprawić, bo nie wiedziałem, co napisać w związku z otrzymaną karą o zakazie sprawowania funkcji publicznych, błędy są domeną pracujących! :)
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
@MichaelWolferine Autentycznie miałem na celu jedynie dopytanie czy czegoś nie zauważyłem w tak barwnej historii Filipa von Sarma. Ponieważ wokół samej jego funkcji Burmistrza tak wiele się działo (był już zawieszony, sam zrezygnował, po czym zmienił zdanie), to wszystkiego można byłoby się spodziewać.
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
@Bocian Systemowo jest jeszcze burmistrzem.
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Super artykuł, miło mi się czytają - szczególnie o nowym Don Kichocie. ;-)
Odpowiedz Permalink
Artur Kardacz von Hohenburg
❤❤ wedle życzenia
Odpowiedz Permalink
Natalia Helena von Lichtenstein-Hergemon
Popieram inicjatywę tworzenia tego typu tygodniowych podsumowań. Dla osób, które nie mają czasu samodzielnie przebijać się przez wszystkie wydarzenia, może to być bardzo pomocne źródło informacji. Szczególnie ciekawe są doniesienia z polityki międzynarodowej, której osobiście nie mam zbyt często okazji śledzić. Z chęcią mogę podsyłać autorowi ciekawe tematy do opisania z Królestwa Teutonii do przyszłych artykułów.
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
@NvLH Bóg zapłać w v-dzieciach.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
Dobre pióro. Pozdrawiam i czekam na wincyj ;)
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Przeczytałem z zainteresowaniem, choć przy słabym Internecie zaglądanie do Sarmacji jest nieco utrudnione. Tak to jednak bywa na odległych wysepkach archipelagu Razuri... Będę wnosił do Lorda Szambelana o powszechną internetyzację...
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
@PiotrdeZaym Później trzeba zrobić inwentaryzację, żeby pracownicy nie kradli światłowodów, kabli, routerów i jednostek centralnych :D
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@PiotrdeZaym na dobry początek rozwiniemy w Angemoncie hodowlę gołębi pocztowych :]
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
@MichaelWolferine natomiast co do Filipa, chyba nawet systemowo nie jest, bo na forum grupa uprawnień "Burmistrz Grodziska" jest pusta
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Bardzo ciekawie opisany mijający tydzień. Przydaje się taka garść informacji bo człowiek często najzwyczajniej w v-świecie nie ma czasu śledzić wszystkiego na bieżąco.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Ciekawie opisane, przejrzyste. Chcę więcej
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
Bardzo się cieszę, że wszystkim czytelnikom się spodobało i liczycie na więcej, nie spodziewałem się takiego rozgłosu po jedynie dwóch dniach od wydania. :D
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
A w Gońcu Czarnoleskim pracować nie chcecie?
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.