Park Stołeczny, B.s. 5, 17.10.2019 r. o 21:55
Nowa Choroba

Federalny Ośrodek Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie został skrytykowany przez szereg lekarzy i epidemiologów za opieszałą - ich zdaniem - reakcję na pojawianie się nowej choroby. Objawami przypomina ona polio i atakuje dzieci w wieku od 18 miesięcy do 13. roku życia.

zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL
zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL
Pierwsze przypadki choroby określanej skrótem AFM (ang. acute flaccid myelitis - ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego) opisano już sześć lat temu.

REKLAMA

Do tej pory jednak Ośrodek Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie - Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - nie był w stanie ustalić przyczyn tej choroby ani opracować skutecznej metody jej leczenia.

Nie odnotowano śmiertelnych przypadków
Zdaniem naukowców cytowanych w środę ma łamach dziennika "The New York Times", AFM nie jest chorobą zakaźną. Do tej pory nie odnotowano śmiertelnych przypadków tej choroby.

Od 2014 r. w Stanach Zjednoczonych rozpoznano 396 przypadków AFM. W tym roku w Stanach Zjednoczonych wykryto 72 nowe przypadki w 24 stanach, badanych jest 119 "podejrzanych przypadków".

Pediatrzy, którzy mieli do czynienia z dziećmi chorymi na AFM, kwestionują jednak wiarygodność tych danych. "Nie wiemy nawet, ile naprawdę istnieje przypadków tej choroby i to jest po prostu niewybaczalne" - powiedział dr Benjamin Greenberg z Ośrodka Medycznego w Dallas w stanie Teksas.

Ujawnia się latem i jesienią, co dwa lata
Dr Greenberg w wywiadzie dla CNN zwrócił uwagę, że brak miarodajnych danych nie pozwala naukowcom ustalić, dlaczego największą liczbę przypadków wykryto późnym latem i jesienią w 2014, 2016 i bieżącym 2018 r., a więc równo co dwa lata.

Brak miarodajnych danych CDC i informacji o nowej chorobie spowodował, że - jak powiedzieli rodzice chorych dzieci w amerykańskich mediach - dzieci były odsyłane z błędną diagnozą do domów.

"Jestem rozczarowany i rozgoryczony, chyba tak się czuje większość z nas" - powiedział telewizji CNN dr Keith Van Haren, wykładowca neurologii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii i członek złożonej z wybitnych naukowców Rady Doradczej Ośrodka Kontroli Chorób i Prewencji z siedzibą w Atlancie. "Nie wiemy, dlaczego jednego dnia dzieci są zdrowe, a później, często następnego dnia, całkowicie sparaliżowane" - dodał prof. Van Haren.

Obecnie podejrzenia naukowców i pediatrów koncentrują się na zakażeniu cierpiących dzieci - enterowirusem 68 - jednym z enterowirusów, często powodujących zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u ssaków.

Przypomina polio
Choroba AFM swoimi objawami - atrofią mięśni kończyn i częściowym bądź nawet całkowitym paraliżem - przypomina chorobę polio, zwaną także chorobą Heinego-Medina od nazwisk naukowców: Jakoba Heina (opisał tę chorobę w 1840 r. jako "porażenie dziecięce") i Karla Oskara Medina (opisał tę chorobę w 1890 r. jako "ostrą chorobę zakaźną").

Dzięki wynalezieniu skutecznych szczepionek i wprowadzeniu w Europie i w Ameryce Północnej masowego programu szczepień w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia choroba Heine-Medina została całkowicie wyeliminowana w Europie i w innych rozwiniętych przemysłowo regionach świata. Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała Amerykę Północną za wolną od tej choroby w 1994 r., a Europę w 2005 r.

Z Waszyngtonu Bartlomiejko

Rejestr zmian

  • Helwetyk Romański, dn. 17.10.2019 o 22:25:22: Ukrycie artykułu: [url]https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-10-31/jednego-dnia-dzieci-sa-zdrowe-a-nastepnego-calkowicie-sparalizowane-naukowcy-nie-znaja-przyczyny/[/url] — dziękuję za podzielenie się tym artykułem, niestety, obawiam się, że nie kwalifikuje się do publikacji na stronie głównej Księstwa Sarmacji.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Nikt jeszcze nie lubi tego artykułu.
Komentarze
Helwetyk Romański
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-10-31/jednego-dnia-dzieci-sa-zdrowe-a-nastepnego-calkowicie-sparalizowane-naukowcy-nie-znaja-przyczyny/ — dziękuję za podzielenie się tym artykułem, niestety, obawiam się, że nie kwalifikuje się do publikacji na stronie głównej Księstwa Sarmacji.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.