Sarmacja weszła w czas reform. Wobec tego, hasselandzcy naukowcy, chcąc mieć w nich swój udział, przedstawiają najnowsze osiągnięcie hasselandzkiej myśli administracyjnej: Urząd do spraw Kontroli Samego Siebie (UKSS).
Założenie UKSS jest proste: w dobie kryzysu demograficznego w Sarmacji ubywa osób, które mogą być potencjalnymi petentami urzędów. A to może zagrozić racji ich istnienia. Wobec tego, jeśli trudno jest rozszerzać kręgi petentów na zewnątrz – trzeba znaleźć ich
wewnątrz. Tego typu konstrukcja daje urzędom fantastyczne możliwości, mogą bowiem łączyć się w grupy i nawzajem dostarczać sobie uzasadnienia dalszej egzystencji.
Drugie z założeń jest równie proste: każda aktywność urzędnicza wymaga skontrolowania przez innego urzędnika. Ale „kto upilnuje samych strażników?” Odpowiedź jest prosta. Jeśli wszyscy tworzą pętlę wzajemnej, fascynującej kontroli, to jednocześnie zapewniają jej kompletność i nieskończoność – a to może wręcz wymagać zatrudnienia dodatkowych urzędników, wpływając pozytywnie na rozwój administracji.
Ale do rzeczy. Jak ma działać UKSS? Podzielony byłby na następujące wydziały:
1.
Wydział Ogólny – zajmuje się tym, co sugeruje nazwa,
2.
Wydział Wewnętrzny – zajmuje się tym, czym nie zajmuje się Ogólny,
3.
Wydział Kontroli - prowadzi strategicznie ważną kontrolę wydziałów 1 i 2,
4.
Wydział Audytu – kontroluje wydziały 1 i 2 oraz kontroluje kontrolę, przeprowadzoną przez 3,
5.
Wydział Kontroli Powtórnej – sprawdza wszystko jeszcze raz, przybija pieczątkę i przekazuje wyżej,
6.
Wydział Uchylania – jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się uchylaniem wszelkich decyzji, wydanych w następstwie kontroli i przekazywaniem spraw z powrotem na dół do ponownego rozpatrzenia. Ważną częścią aktywności tego wydziału jest motywowanie dołu do wydawania odpowiedniej ilości decyzji do uchylenia.
Na tym jednak inwencja naukowców-administratywistów się nie kończy. Kolejne plany dotyczą: Urzędu ds. Obsługi Samego Siebie (UOSS),
Urzędu ds. Blokowania Aktywności Własnej (UBAW),
Urzędu ds. Zarządzania (UZ),
Urzędu Permanentnej Analizy i Kontestacji (UPAK),
Urzędu ds. Tworzenia Urzędów (UTU).