Park Stołeczny, Severin von Verwaltung, 30.12.2019 r. o 23:01
Chwytliwy tytuł ma ten artykuł

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Streszczenie

Artykuł ten krótki,
nie będzie parady.
Zmienić chcę głównie
regencji zasady.

Wielu z nas sobie bez Radców
wyborów nie wyobraża,
lecz czasem ich nie ma
I warto by wtedy wyborczego
powołać Komisarza

By wiersz nie był tak krótki i nudny
w Konstytucji chcę zmienić pewien przepis trudny.
Powinien on być prosty i chwytać jak wosk pszczeli
artykuł czterdziesty siódmy - o zmianie konstytucji
przez obywateli.

Gdy czytelnik dość ma już mych rymów i woła 'litości"
dodam tylko wers jeszcze o aktywności.
Przepisy o nich to hucpa i obłuda
a ich uchylenie, zdziałać może cuda

Drodzy Sarmaci,
w dniu dzisiejszym zdecydowałem się wystartować w wyborach uzupełniających do Sejmu LXII kadencji. Okres, w którym rzeczywiście można sprawować mandat poselski wynosi niespełna 18 dni, dlatego program jest krótki i proporcjonalny do tego okresu.

N
ajważniejszy cel jaki sobie postawiłem to dopilnować implementacji sensownych i precyzyjnych przepisów dotyczących regencji. Nie mam zarzutów do obecnie panującego Księcia, ale planowane lub nieplanowane nieobecności nie powinny mieć negatywnego wpływu na możliwość kontynuacji przez nas zabawy. Sprawne działanie Głowy Państwa — ewentualnie jego zastępcy, jest kluczowe do zapewnienia asumptu do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym zainteresowanych polityką/prawem Obywateli. W ławach sejmowych przedstawiłem parę pomysłów na sposób powoływania Regenta. Wskazałem m.in: możliwość powołania Regenta przez Sejm, uznaniem za regenta najwyższego rangą członka Dworu, czy też wybór Regenta przez Namiestników spomiędzy swojego grona (może też być wariant z obywatelami) Zwróciłem też uwagę na to, że nadal nie ma prawnej możliwości odwołania Regenta i, w razie potrzeby, wybrania nowego. Działania lub zaniechania Regenta także mogą być w różny sposób szkodliwe, dlatego też należy dodać odpowiednią furtkę bezpieczeństwa.

O
statnio Radcy Naczelnej Izby Architektury nie wykazują szczególnej aktywności. To zrozumiałe — każdy z nich zrobił dla Księstwa wiele i ma prawo być zmęczony lub zwyczajnie udać się na urlop. Nie powinno to jednak wpływać na możliwość przeprowadzenia wyborów. Zamierzam przedstawić projekt zmiany w Ordynacji Wyborczej uwzględniający możliwość powołania Komisarza w razie nieaktywności Radców albo całkowite zwolnienie ich z tego obowiązku. Do Książęcej Komisji Wyborczej wchodziłby wtedy obywatel, który nie bierze czynnego udziału w wyborach (nie kandyduje).

W
Sejmie trwa debata nad projektem ustawy zmieniającej Konstytucję. Mamy w niej pewnego rodzaju "smaczek" w postaci art. 47, który dotyczy konstytucyjnej inicjatywy ustawodawczej Obywateli. Jest on napisany tak nienaturalnie nieludzkim językiem, że budzi odrazę nawet w środowisku biurokratycznym. Konstytucja nie powinna być zmieniana regularnie, gdyż jest to fundament/ostoja systemu prawnego, dlatego taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona przy okazji. Jeśli Posłowie uwzględnią moje uwagi, co do obecnego projektu, postaram się w najbliższym czasie spróbować go racjonalnie przeredagować.

J
eśli czas i możliwości pozwolą, to postaram się doprowadzić do zniesienia wymogu aktywności wobec wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Powodów mam kilka.


Po pierwsze, przepisy te bywają nierealizowane lub realizowane z opóźnieniem, przez co są niesprawiedliwe. Wszystko zależy od tego, czy osoba decyzyjna w tej kwestii ma czas i chęć. Z racji tego, że nikt tego nie sankcjonuje — w praktyce jest to uznanie (odwołać czy nie odwołać), zamiast realizacja obowiązku.

Po drugie, ktoś tego musi pilnować. Skryptów do tego celu (przypominających), z tego co wiem nie ma, więc jest to niepotrzebna strata czasu i dodatkowy, uciążliwy obowiązek. Po co tak komplikować? Nie każdy musi lubić biurokrację i ja to szanuję.

Tertio. Aktywność systemowa to nie wszystko. Nie ma większego znaczenia, czy poseł do Sejmu albo przykładowo Namiestnik wyklikają gdzieś 20 punktów, czy też nie. Poseł powinien być głównie rozliczany z udziału w debatach i w głosowaniach — gdyż to są jego główne obowiązki. Jeśli w ciągu miesiąca przykładowo napisze tylko (albo aż) 3 dobre projekty ustaw, które nie będą kontrowersyjne i zostaną od razu przyjęte, to taka aktywność będzie lepsza niż 20 postów o byle czym. Tak samo nie widzę też powodu, żeby odgórnie odwoływać Namiestników za utratę aktywności. Namiestnicy są dla prowincji, a nie dla Księcia/Kanclerza i to Obywatele Samorządów powinni decydować kiedy Namiestnika trzeba odwołać, a nie ogólnosarmacki system. Oczywiście można pewną furtkę na ewentualne potrzeby Obywateli Samorządów zostawić, ale to jest materiał na inny artykuł ...

Udział i pisanie jakichkolwiek sensownych postów i komentarzy jest jak najbardziej w cenie, ale, w mojej ocenie, powinien zostać opracowany inny model nagradzania za to. Sprawowanie funkcji publicznej powinno być możliwe dla każdego kto chce i/lub cieszy się stosownym poparciem społeczeństwa.

Na ewentualne pytania z chęcią i z przyjemnością odpowiem. Nie wiem czy starczy mi jutro weny twórczej na stosowne, rymowane, życzenia, dlatego też życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf.
Serduszka
8 089,00 lt
Ten artykuł lubią: Laurẽt Gedeon I, Santiago Vilarte von Hippogriff, Erik Otton von Hohenburg, Joahim von Ribertrop von Sarm, Albert Jan Maat von Hippogriff, Piotr vel Bocian, Andrzej Fryderyk, Guedes de Lima, Julian Fer at Atera, Fryderyk von Hohenzollern, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Filip I Gryf, Joanna Izabela, Adam Jerzy Piastowski, Aleksander Novak.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Szczęśliwego Nowego Roku, a w nim weny twórczej :)
Odpowiedz Permalink
Santiago Vilarte von Hippogriff
Generalnie byłoby z korzyścią dla naszego systemu prawnego, gdyby Konstytucja "obrastała" w precedensy, orzeczenia, praktykę sejmową i tym podobne prawo "pomocnicze", zamiast być zmienianą nawet od czasu do czasu. Jak na tak krótką kadencję, to wystarczający program i mogę się pod nim podpisać.
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
Mądre postulaty - jeśli nic mnie w tych wyborach nie zaskoczy, oddam na Czcigodnego głos. Zaklinam jednak - bez tych rymów! :P
Odpowiedz Permalink
Severin von Verwaltung
@AlbertJanMaat Trochę negatywnie, ale jednak zainteresowałem artykułem :D. Pojęciami prawno-politycznymi ciężko zgrabnie rymować.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Będę kibicował! Chociaż uważam, że powyższe postulaty są nie do zrealizowania na obecną (uzupełniającą) kadencję sejmu. Mimo wszystko, życzę szczęścia i wytrwałości, także i na kolejną kadencję.
Odpowiedz Permalink
Severin von Verwaltung
@AJPiastowski To już zależy od Wysokiej Izby. Ja jestem w stanie przygotować projekt lub projekty ustaw zawierających moje postulaty w ciągu jednego dnia. Kwestia, czy zostaną od razu przyjęte, czy jednak wywołają głębszą dyskusję.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.