Park Stołeczny, Eugenia von Sarm, 04.06.2020 r. o 21:48
O wartościach

Na świat przychodzimy nie mając nic, rodzimy się goli i biedni, odchodząc z tego świata również nic zabieramy. To co wypracujemy zostanie zapisane, zapamiętane. Przez okres naszego trwania ciągle za czymś gonimy. Jedni za sławą i pieniędzmi inni za zdrowiem, domem, przyjaciółmi lub spokojem. Wszystkie te rzeczy są ze sobą w pewien sposób powiązane. Albowiem są wartościami jakimi kierujemy się w naszym życiu.
Pierwszą i istotną rzeczą w naszym rozważaniu jest zadanie sobie pytania:
Co to są wartości i po co potrzebne są w życiu człowieka?
Wielu z nas zadaje sobie być może to trudne pytanie na różnych etapach swojego życia czy w różnych sytuacjach życiowych. Jednak ciągła gonitwa, brak czasu dla siebie lub inne czynniki sprawiają, że nie zatrzymujemy się na dłużej nad tym ważnym poniekąd obszarem i jego rolą w naszym życiu.
Pewien człowiek napisał: "Świadomość własnych wartości jest jak latarka, która pomaga nam odnaleźć się w naszych życiowych wyborach, kiedy emocje i kryzysy zakłócają widoczność. To wartości pomagają nam ruszyć z miejsca w odpowiednim dla nas kierunku. "
Zdefiniowanie wartości nie jest rzeczą prostą. Wartości obejmują i normują wszystkie wymiary życia. Dotyczą sfery fizycznej, psychicznej, duchowej i społecznej. Wartości wyznaczają nasze postawy wobec ludzi i rzeczy. Rzutują tym samym na stany emocjonalne oraz wpływają na samoocenę. Pytanie o wartości, ich system i hierarchię jest tematem centralnym w próbach rozumienia ludzkiej psychiki i ludzkiego postępowania. Stanowi także przedmiot badań i rozważań naukowych wielu dyscyplin społecznych, w tym także psychologii.

Dni przemijają, Ludzie się zmieniają, świat pozostaje taki sam jedynie zmienia swoją szatę na nowszą. Gdybym 5 albo 10 lat temu zadała sobie Co jest dla mnie ważne, odpowiedź moja byłaby pewnie inna niż teraz. Zatem powiem co jest aktualnie dla mnie ważne w życiu.

1. Zdrowie. Zdrowie jest, było i będzie ważną jak nie najważniejszą wartością. Choć czasem je zaniedbywałam, np. Poprzez niewłożenie czapki na głowę jesienią albo kiedy piłem zimne napoje latem i potem miałem zapalenie gardła. Rodzice się wtedy martwili co nie jest fajną rzeczą. No własnie.
2. Rodzina - często jest wymieniana wśród głównych wartości jako jedna z najważniejszych.
Rodzina daje nam Miłość bezwarunkową, daje nam szczęście, bliskość i poczucie bezpieczeństwa.
Nic więc dziwnego że zajmuje ona wysoką pozycję w rankingu.
3. Gdybym przeszła się po mieście i popytała ludzi o ich ideały, marzenia, wartości życiowe na pewno pojawiłaby się fraza : Szczęście. Dla każdego człowieka jest ono inne i jest czymś innym.
Jeden bowiem jest szczęśliwy z nowego samochodu, drugi z zdrowej rodziny a jeszcze inny gdy dostanie dobrą ocenę z egzaminu. Mogę się pokusić o stwierdzenie iż Szczęście uważam jako efekt uboczny normalnego życia. Mam namyśli takiego normalnego, gdzie w domu jest zdrowie, jedzenie, dzieci, kochający mąż/ojciec oraz żona/mama.
4. Przyjaźń. Co daje nam przyjaźń.? Ale nie taka fałszywa np za pieniądze albo sławę lub inne materialne rzeczy. Gdy się posiada przyjaciela to ma się drugą osobę z którą można pogadać spokojnie o naszych problemach, błędach a ona nas wysłucha, pocieszy, da radę. Z przyjacielem można się pobawić co przyniesie nam radość.
5. Ostatnią moją wartością którą się kieruję w życiu i której poszukuję jest miłość.
Prawdziwa miłość w naszych czasach to towar deficytowy. Coraz mniej tej szczerej miłości, a coraz więcej roszczeniowego tonu, coraz więcej rozwodów. Skąd to się bierze, ano stąd że ludzie się nie poznają do końca, udają kogoś innego, oszukują samych siebie że kogoś poprawią a gdy nie dają rady poddają się i rozwód. Znam pewien tekst Św. Pawła "O Miłości" z 1 Listu do Koryntian rozdział 13. Serdecznie zapraszam do przeczytania. Na koniec pragnę przytoczyć słowa pewnego człowieka:
"Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą."
Serduszka
5 240,00 lt
Ten artykuł lubią: Eugeniusz Maat, Filip I Gryf, Henryk Leszczyński, Guedes de Lima, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Felix Polon von Sarm, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Joahim von Ribertrop von Sarm, Alexander Rose.
Komentarze
Eugeniusz Maat
Bardzo ładny tekst jak na początek :) Bardzo wartościowy.
Warto następnym razem go sformatować wyjustować, pogrubić ważne frazy. Ale jak na sam początek jest świetnie. Brawo w końcu ktoś z umiejętnościami odnalazł Sarmację :)
Odpowiedz Permalink
Filip I Gryf
Tekst dał mi sporo do myślenia - myślę, że jest to najlepsza recenzja. ;-)
Odpowiedz Permalink
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Rodzina na 1 i git :D
Odpowiedz Permalink
Eugenia von Sarm
Dziekuję serdecznie
Permalink
Guedes de Lima
Można rzec: czekamy na więcej! :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.