Kolejne wydanie Komentarza do k.p.t.k.

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Cóż, już krótko po wydaniu poprzedniej wersji zacząłem odczuwać niedosyt - pojawiały się zagadnienia natury praktycznej, o których mój Komentarz milczał. Zbierałem się do stworzenia lepszej wersji, ale zabrać się nie umiałem. Ostatecznie impulsem do tego stała się świetna praca obroniona pod moim kierunkiem przez mgra Brunona Krasnodębskiego, w której wskazał na szereg niekonstytucyjnych przepisów k.p.t.k.

Po pierwsze o tej niekonstytucyjności albo mój Komentarz w ogóle milczał (najczęściej), albo tez traktował ją wyjątkowo po macoszemu. Po drugie brak było pomiędzy nami zgody co do konstytucyjności niektórych przepisów. Nowe wydanie uwzględnia rzeczoną problematykę i przedstawia mój punkt widzenia. Zazwyczaj tożsamy, ale czasami inny. Nie oznacza to oczywiście, że Brunon Krasnodębski w tych miejscach się mylił - gdybym miał pewność mojej racji - nie dopuścił bym pracy w tym kształcie do obrony. Takiej pewności jednak nie mam, a decyzję pozostawiam praktykom.

W nowym wydaniu zostały rozszerzone komentarze do art. 6, 16a, 32, 33, 36, 40 oraz 44 k.p.t.k. W istocie zmiany dotyczą zagadnień z zakresu konstytucyjnych praw do obrony oraz postępowania apelacyjnego (które jest traktowane bez należytej uwagi zarówno przez ustawodawcę, jak i poprzednie wydanie komentarza). Zmiany dotyczą wprawdzie tylko 7 przepisów, natomiast z uwagi na ich charakter (w końcu pojawia się jakaś polemika!) pozwalam sobie napisać z tej okazji artykuł (ilościowo - komentarz wydłużył się o dwie strony).

Zapraszam do lektury.
Serduszka
8 579,00 lt
Ten artykuł lubią: Brunon Krasnodębski, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, BetelRigSun (Karol von Sarm), Filip I Gryf, Andrzej Fryderyk, Joahim von Ribertrop von Sarm, Cillian Saerucaeg, Mkbewe Maciej Michał Czarniecki-Potocki, Adam Jerzy Piastowski, GdL, Tomasz Ivo Hugo, Konrad Einsiedler von Hippogriff, Janusz Zabieraj, Felix Polon von Sarm, Daniel January von Tauer-Krak.
Komentarze
Taddeo von Hippogriff-Piccolomini
Serducho i dotacja z wyprzedzeniem, do lektury będę mógł siąść dopiero w weekend.
Odpowiedz Permalink
Brunon Krasnodębski
Ekspresowe tempo wydania nowego wydania, Profesorze. :) Chapeau bas.

Cieszę się, że pojawiła się jakaś polemika. Dzięki doktrynie prawo żyje. :) Już widzę, że napiszę artykuł polemiczny do jednego z omawianych przepisów.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@BrunonKrasnodebski 6 czy 32? ;)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
33 oczywiście. Mylą mi się te numerki od pisania.
Odpowiedz Permalink
Brunon Krasnodębski
@kaxiu 6 :D W art. 33 nie mam już nic do dodania, swoje stanowisko wyraziłem w magisterce. Może kiedyś TK się nad tym pochyli i orzeknie, kto z nas ma rację. :)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
No, 6 była i jak widać będzie kością niezgody ;). Choć potrafię sobie wyobrazić sensowne argumenty za konstytucyjnością tego przepisu.
Odpowiedz Permalink
Brunon Krasnodębski
I pojawił się mój artykuł polemiczny - zainteresowanych odsyłam do lektury. :D

http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=1083&t=30444&p=331836#p331836
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
To już 42. miesięcznica się zbliża :) 14 kadencji Sejmu. Takie rozwiązania tymczasowe to ja rozumiem ;)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Hugo Prowizorka zawsze wytrzymuje najdłużej :D.
Odpowiedz Permalink
Janusz Zabieraj
Brawo Panie Profesorze, świetna robota. Jestem dumny, że pracuje Pan w AN.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.