Międzynarodowa Giełda Papierów Wartościowych w Grodzisku

Z inspiracji Jaśnie Oświeconego Diuka-Starosty Prokrustesa, Gildia Ziemiańska zdecydowała się stworzyć podwaliny pod nowy projekt gospodarczy: Międzynarodową Giełdę Papierów Wartościowych w Grodzisku, stolicy naszego Księstwa! Nadszedł najwyższy czas, by Sarmaci rozwijali się gospodarczo i wydźwignęli handel mikronacyjny!

081Cr69V.png

Jak to będzie działało?

Giełda zadziała na zasadzie korelacji popularności danego hasła w Google Trends z wynikami danej spółki w indeksie. Na przykładzie, hipotetyczna firma Grodziskie Trunki Ordynacyjne będzie miała tym lepsze wyniki, im wyższą popularność zdobywałoby hasło "alkohole" w internecie.

02A80t3W.png

Na powyższym wykresie widać "popularność" hasła "alkohole" z ostatnich 12 miesięcy w zagranicznym regionie "Polska". Wzrost notowań na giełdzie owej spółki zależałby więc od wzrostu zainteresowania danym hasłem poprzedniego dnia (analogicznie ze spadkiem). By nie dochodziło do gwałtownych spekulacji, zmienna związana z popularnością hasła zostałaby pomniejszona o połowę.

Jakie spółki będą notowane?

Najlepszy pomysł to możliwość zakładania spółek przez mieszkańców i obywateli Sarmacji, na dotychczasowych zasadach (instytucje prywatne). Dodatkowo, wiązałaby się z tym opłata wpisowa do indeksu giełdowego (50 000 lt.). Spółki decydowałyby między innymi o wysokości dywidendy dla akcjonariuszy oraz mogły inwestować liberty w rozwój firmy (co również będzie miało znaczenie dla notowań na giełdzie, jako kolejna zmienna). Zyski wyliczane byłyby na podstawie wzoru - co miesiąc, w zależności od notowań spółki.

Kogo potrzebujemy?

Informatyków, którzy wsparliby Gildię w jej staraniach. Każdy z nich miałby zagwarantowany tytuł "Mistrza Architekta" w Gildii Ziemiańskiej oraz wkład w Funduszu Szlachecko-Mieszczańskim o wysokości 10 000 lt.

Oczywiście przyjmę wszystkie rady, wątpliwości oraz każde wsparcie.

Notabene, zapisy do Funduszu Szlachecko-Mieszczańskiego wciąż trwają. Dziękuję Prześwietnemu Hrabiemu Vilarte von Hippogriff, Mistrzowi Gildii, za zainteresowanie i pierwszy wkład.

Z poważaniem,
Wielki Mistrz Konrad Woytowicz von Chamier-Gliszczyński
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 683,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Joahim von Ribertrop von Sarm, Antoni Kacper Burbon-Conti, Piotr vel Bocian, Santiago Vilarte von Hippogriff, Jan Magov-Zaorski.
Komentarze
Piotr vel Bocian
@Prokrustes Nawiązując do wspomnianej "inspiracji Jaśnie Oświeconego Diuka-Starosty Prokrustesa" oraz wcześniejszym otwarciu Mennicy Sangijskiej zastępującej w KS Mennicę Eldoracką, przy okazji tematu chciałem się zapytać czy utworzenie Międzynarodowej Giełdy Papierów Wartościowych w Grodzisku będzie wiązało się z zamknięciem u nas dostępu do Giełdy Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu ?
Odpowiedz Permalink
Konrad von Chamier-Gliszczyński
@Bocian Nie sądzę by było to konieczne - równocześnie mogą operować dwie giełdy z różnymi spółkami
Odpowiedz Permalink
Piotr vel Bocian
@corrado Niekoniecznie. Dla dwóch mennic przestrzeni było za mało - stąd pytanie :)
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Tak swoją drogą Minister kultury w prywatnie rozmowie ze mną wspominał coś, że ma pomysł na giełdę...
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
Czekam aż się grodziska giełda rozrusza, bo chętnie w nią zainwestuję.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.