Gazeta Teutońska, Karolina Aleksandra, 25.07.2012 r. o 04:34
Spotkajmy się wieczorem na IRCu

Sarmatki, Sarmaci!

Na ćwirku przez pewien czas trwała dyskusja, którą można by podsumować po dreamlandzku — to IRC or not to IRC? My zaś pytamy — czemu nie IRC?
My, czyli kto?

Dziś w godzinach późnonocnych uformował się nieoficjalny Ruch Poparcia IRCa, w skład którego weszli: diuk Arped-Muzyk, markiz Czuguł-chan i niżej podpisana. Naszym celem jest pokazanie zalet IRCa i przekonanie do korzystania z niego.
Stawiamy na czyny, nie słowa!

Inni mówią: tak, IRC jest fantastyczny, ale trzeba by założyć kanał, i w ogóle jak na tego IRCa wejść? My już to zrobiliśmy! Zapraszamy do wejścia na kanał przez tę stronę internetową lub przez własnego klienta IRC (mIRC, ChatZilla, wbudowany klient w Operze, xChat, NetTalk, i inne...). Nazwa serwera to irc.szybki.org, kanału zaś #sarmacja.
Ale, cholera, dlaczego?

mobilność — na IRCa wejdziesz zarówno ze swojego komputera, jak i telefonu komórkowego, czy to nowszej, czy starszej generacji (multum programów dla Androida, jmIRC dla Javy, i inne...), ba, nawet z tabletu;

czytelność — brak graficznych emotikonek, rozpraszających obrazków, po prostu czysty tekst. Jeśli uważasz, że kolorki na czacie ułatwiają zorientowanie się w rozmowie, w bramce internetowej podanej wyżej możesz ustawić kolorowanie nicków;

stabilność — czaty lubią się psuć, klienty czata lubią się psuć, Java używana do obsługi czata lubi obciążać komputer. Na IRCu nie ma żadnego z wyżej wymienionych problemów;

dostępność — nie musisz instalować programu obsługującego IRC, jeśli Ci się nie chce. Po prostu wejdź tu i ciesz się rozmową;

jawność — już nie musisz zachodzić w głowę, kto Cię kopnął z kanału. Na IRCu wszyscy widzą nick osoby, która podejmuje akcję rodzaju ban/kop;

To tylko główne zalety, a jest przecież ich o wiele więcej. IRC to multum możliwości, a przede wszystkim — radość z komunikacji, komunikacji niezakłócanej utyskiwaniem w stylu Ech, nie mogę kliknąć w linka... To niby tak małe rzeczy, a tak uprzyjemniają życie. Sprawdź sam i wyrób swoją opinię na ten temat.

My nie mówimy, że czat jest złem. Sami przecież z niego korzystamy. My tylko pokazujemy, że istnieje alternatywa. To Sarmaci wybiorą, co wolą.
A tymczasem, możemy się spotkać na IRCu.

PS. Czy wspomniałam, jakie fajne tu są statystyki?
PS2. Reżym czatowy nie zniknie, można go przenieść na IRCa.
PS3. Ci, którzy mieli problemy z bycia wyrzucanym z serwera IRCowego lub z banami na zakres IP — mogą ich nie mieć teraz w ogóle ze względu na nową sieć.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Markus Arped, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Ignacy Urban de Ruth, Krzysztof Czuguł-Chan, Zbyszko Gustolúpulo, ppłk Alojzy Pupka-Bumbum.
Komentarze
Markus Arped
Popieram. Polecam.
(—) Żanet Kaleta
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Popieram. IRC jest fajny :) Gdybym miała chociaż trochę wolnego czasu chętniej bym posiedziała na IRCu niż na czacie :D
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
Ja tam lubie webczata.
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
A ty markus nie zapomniałeś o czymś po kolacji? :)
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Uwielbiam. Spotkajmy się dziś wszyscy na ircu;-) irc jest super. Co nie znaczy że webczat nie jest, ale poprze to, że na irc można wejść z komórki to już czysta przyjemność korzystania z niego;-)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Sokołowicz
O ile zrobicie bramkę na stronie, bo nie każdy lubi instalować, to oczywiście za. :P
Permalink
Markus Arped
Jest przecież dość wygodna bramka tutaj. ;-)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
W czym IRC jest "lepszy" od czata?
Mamy od dawna tego czata, jest na głównej. Więc o co chodzi?
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
O mobilnosc przede wszystkim. Korzystajac z tabletu alvo telefonu nie wejdziesz na webczat. Z ircem polaczysz sie nawet z kalkulatora ;-)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Argument w moją stronę chybiony. Nie korzystam z netu via tablet czy telefon :)
Kalkulatorem włamuję się do baz Pentagonu, więc nie mogę się ujawniać nim na ircach.
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Nie będzie również problemu z licznikiem obecnych ;). A i żeby uniknąć kłopotliwej konfiguracji - można udostępnić uprzednio skonfigurowanego klienta do pobrania :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
IRC jest w tym lepszy od czata, że działa nie tylko przez przeglądarkę, ale też przez setki innych programów, które są ciągle aktualizowane, a nie jak webczat i ICeQ z ostatnim wydaniem w 2009, sypiącą się konfiguracją oraz nadmiarem botów i spamerów.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.