Park Stołeczny, Sorcha Raven, 26.10.2012 r. o 08:38
Pogaństwo

352i2qw.jpg

Podstawą wierzeń w Zgromadzeniu Wtajemniczonych jest pogaństwo, czyli wicca.
Korzenie pogaństwa sięgają zamierzchłych czasów.
Nasi przodkowie, tworzący plemiona i klany, nie znali żadnych środków komunikacji poza słowem mówionym, żadnych środków transportu poza własnymi nogami.
Panowały surowe warunki, nie łatwo było zdobyć pożywienie.
Nasi przodkowie polowali na dzikie zwierzęta dla ich mięsa i skór, poszukiwali jadalnych roślin. Przed nadejściem zimy gromadzili zapasy żywności i drewna na opał, żeby przetrwać ten trudny okres.
Dzieci, młodzież, dziewczęta, łowcy lub wojownicy, matki, stare, mądre kobiety, znachorki i szamanki- cały klan gromadził się w jaskini wokół ogniska i słuchał opowieści starców.
Starcy opowiadali o tym, czego nauczyli się za młodu od swych dziadów i ojców. Opowieści te często ilustrowane były pieśniami, do których przyłączali się wszyscy obecni. W ten sposób ich lekcje (bo to właśnie były lekcje) stają się bardziej przystępne dla wszystkich.
Opowiadali o gwiazdach na nocnym niebie, o słońcu i księżycu, o tym, jak każdego ranka budzące się słońce przegania księżyc, jak o zmierzchu słońce zachodzi, a na niebie pojawia się księżyc.
Wiedza o gwiazdach i planetach pomagała im w zmaganiach z kolejnymi dniami.
Mędrcy, którym czas upływał na obserwowaniu zmieniających się pór roku, mieli swój własny kalendarz pozwalający doskonale odczytać znaki dawane przez naturę.
Ważną rolę w społeczności plemiennej odgrywały kobiety. Niektóre z ich pod kierunkiem wiekowych znachorek zdobywały wiedzę o ziołach, nauczyły się stosować je w różnych dolegliwościach. Zgodnie z tradycją swe umiejętności przekazywały dalej.

Stopniowo noce stawały się coraz krótsze, ci którzy przeżyli surową zimę, znów wyruszyli z jaskiń na polowanie, na połów ryb i poszukiwanie roślin jadalnych oraz ziół leczniczych. Zbliża się okres świętowania z okazji nastania długo wyczekiwanej wiosny.
Po wiosennej równonocy dni są coraz dłuższe, trawa zieleni się pod stopami, nad głową rozciąga się niebieskie niebo, wszystko zaczyna kwitnąć, wszędzie rodzi się nowe życie.
Podstawę pożywienia stanowiła świeża żywność, ale jednocześnie suszono i gromadzono zapasy póki były dostępne na kolejne okresy zimowe.

Zgodnie z cyklem pór roku, nadchodzi lato.
Dzieci bawią się wesoło, młodzi marzą o miłości, kochankowie całują się, okolica rozbrzmiewa śmiechem.
Zgodnie z tradycją jest to także okres przygotowań do spotkań członków różnych klanów. Okres swatania par reprezentujących różne klany, czym zajmuje się starszyzna rodowa.
Zbliża się okres letniego przesilenia.
Klany zbierają się na wspólną uroczystość ku czci lata, a przy okazji po to, żeby wymienić się towarami i spotkać krewnych, którzy związali się z przedstawicielami innych klanów.
Czas jednak nie stoi w miejscu.
Nadchodzi czas składania podziękowań Matce Ziemi za jej dary, okres zbioru i przygotowań na nadejście zimy.

W okresie jesiennej równonocy wszyscy zajmowali się zbiorem wyhodowanych przez lato upraw.
Jeśli jednak zima się pośpieszyła, trzeba rozpalić ognisko, które wskaże drogę zmęczonym wędrowcom, żeby bezpiecznie dotarli do jaskini przed pierwszym śniegiem.
Koło kończy pewien obrót.
Nadchodzi równonoc zimowa, wszyscy z utęsknieniem oczekują wiosny.

Tak każdego roku nasi przodkowie tworzyli historię, poznawali moc natury i przekazywali sobie wszelkie informacje, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Vladimir ik Lihtenštán, Lanigiria von Graudenz, Ivo Karakachanow, Andrzej Swarzewski, Adi Alatristé, Yupeng Beijin-Zhao.
Komentarze
Adi Alatristé
Trzeba będzie się bardziej zainteresować tym kultem : ))
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
Cały czas mi się kojarzycie z jednym z moich ulubionych zespołów:)
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
@Panie Adrienie (mam nadzieję, że poprawnie odmieniłam), zapraszamy zatem do zgromadzenia :)
@Ivo widzę, że Ty też masz kłopot z filmikiem, a z chęcią bym posłuchała :) ja swego czasu kilka razy kombinowałam nie chciał wejść...
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
[utl=http://www.youtube.com/watch?v=0SZdj2B1JQ8]Brujeria - El patrpn[/url] Proszę!:)
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
kurna... Brujeria - El patron Proszę!:)
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
No no, całkiem dobre :) myślę, że niewiele nam brakuje do takich mocnych tonów, a muzyka kojarzy mi się z ciemną stroną zgromadzenia :P
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
I oto chodzi. Ivo super :D
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.