Park Stołeczny, Jurand Swarzewski, 17.02.2013 r. o 02:39
Masztalerzyzm - dalsza polemika

Pan Hass przedstawił kontrmasztalerzyzm, jednak w jego polemice pojawiło się sporo nadinterpretacji i wniosków znikąd, co zmusza mnie do kontynuowania wykładu i licznych sprostowań.

Zatem na pierwszy ogień pójdą "wady" przedstawione, przez Pana Hassa.

1."Doktryna masztalerzyzmu nie jest uczciwa. Jak bowiem uczciwa moż być reguła biorąca swoją nazwę i przesłanie od człowieka, który przyjmuje nagrodę ponad wartość swej pracy?"

Czy to złe, że gdy płacone jest Ci tylko za mycie podłogi, to myjesz tylko podłogi? Czy złem jest wykonywanie swoich obowiązków i nie przejmowanie się resztą? Czy pracownik działu marketingu musi zajmować się problemami działu dystrybucji? Raczej nie, a często jest tak, że się przejmujemy rzeczami, które nas nie dotyczą. To miałem na myśli mówiąc o masztalerzu.

2."Doktryna masztalerzyzmu nie jest moralna. Jak bowiem moralna może być reguła rozgraniczająca miłość od seksu?"

Miłość od seksu rozgraniczona byłaby wtedy, gdyby tylko jedno z nich znajdowało się w podstawowych warunkach osiągnięcia szczęścia. Zawarte są jednak w nich oba. Na równi i równie niezbędne. A czemu? Miłość może być platoniczna, seks może istnieć bez miłości. Dlatego oba warunki jednocześnie muszą być spełniane. Ponieważ tworzą jedność.

3."Doktryna masztalerzyzmu nie jest prawdziwą mądrością. Jak bowiem może być nią reguła zniechęcająca do posiadania wiedzy? Jak można wykonywać prace, nie znając dnia ani godziny?"

Przeczytałem swój wykład 2 razy i nie znalazłem fragmentu zniechęcającego do posiadania wiedzy. Mówię o "informacji", nie natomiast o wiedzy. Wiedza to mądrość, nie można ogłupiać siebie poprzez zaprzestanie pielęgnacji umysłu. Człowiek z natury jest ciekawski, nie można nazywać się człowiekiem nie będąc ciekawym świata.

4."Doktryna masztalerzyzmu nie jest logiczna. Jak bowiem logiczna może być reguła zakładająca żelazny trening umysłu połączony z zaniedbaniem ciała?"

Kolejny fragment którego nie mogę nigdzie znaleźć. Lecz tutaj poproszę o wyjaśnienie.

5."Doktryna masztalerzyzmu nie jest pożyteczna. Jak bowiem pożyteczna może być reguła zniechęcająca do kontaktów ze światem?"

Jak wyżej...

6."Doktryna masztalerzyzmu nie jest sprawiedliwa. Jak bowiem sprawiedliwa może być reguła wywyższająca jednych ludzi nad innych, i to ludzi gnuśnych?"

Doprawdy nie rozumiem co gnuśnego widzi pan w wykonywaniu swoich obowiązków sumiennie oraz bezwarunkowej miłości w stosunku do ukochanej.

Przejdźmy do wniosków.

7. Doktryna masztalerzyzmu prowadzi do sumienniejszego i żwawszego wykonywania swoim obowiązków, dlatego jest pożyteczna.
8. Doktryna masztalerzyzmu prowadzi do zwiększeniu moralności, poprzez zahamowanie takich uczuć jak zazdrość czy czy pożądanie wielu kobiet Jest to doktryna głosząca monogamiczny styl życia i jako taka jest pożyteczna.
9. Doktryna masztalerzyzmu prowadzi do zwiększenia swoich zdolności umysłowych, powiększaniu wiedzy i doskonalenia samego siebie i jako taka jest pożyteczna.
10. Doktryna masztalerzyzmu prowadzi do szczęśliwego życia bez trosk, doskonalenia siebie samego i pogłębiania więzów rodzinnych i jako taka jest pożyteczna.

Rady:

- Pracuj uczciwie, nie przysparzaj powodów do trosk innym ludziom.
- Ćwicz umysł nie zaniedbując Ciała. Każdy indywidualnie będzie ćwiczył to co lubi. Dla jednego jest to umysł dla innego Ciało. Jedni szczycą się wiedzą inni szybkością i siłą. Jest to sprawa indywidualna.
- Żyj tak jak żyć chcesz.
- Rób to co kochasz i się do tego przykładaj.
- Pielęgnuj rodzinę, ona jest najważniejsza.
- Miłość to podstawa szczęścia, dawaj odczuć kochanej osobie, że jest Ci niezbędna.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Ten artykuł lubią: Andrzej Swarzewski, Maria von Primisz, Akrypa Rabotowicz von Primisz.
Komentarze
Andrzej Swarzewski
Brawo, świetne. :)
Odpowiedz Permalink
Maria von Primisz
Świetna polemika :)
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Jak dla mnie to stek oczywistości doprawiony sztuczną, wyidealizowaną i zakłamaną moralnością.
Odpowiedz Permalink
Jurand Swarzewski
Tak już jest z filozofią, że mówi o rzeczach oczywistych nad którymi zastanawiamy się dopiero wtedy kiedy nam o nich powie.
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Dawno nie czytałem tak ciekawego opracowania
A zarazem poruszającego tak interesujące aspekty życia
Chociaż nie zgodzę się z częścią zawartych tu polemik.
Permalink
Jurand Swarzewski
Dziękuję. Zapraszam do instytutu i będziemy dyskutować. Serdecznie zapraszam. ^^
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.