Goniec Czarnoleski, Ignacy Urban de Ruth, 08.06.2013 r. o 18:38
Subwencje to, czy bajzel?

vBgS7uyc.jpg
Subwencje znów opóźnione, bo lokalnym włodarzom brakuje gospodarności. Tymczasem rząd, lekce sobie ważąc obowiązujące przepisy prawne, bawi się w dobrego wujka. Jedynym tego efektem jest psucie państwa.

Dzisiaj około 16:40 na forumowych działach prowincji i krajów korony pojawiła się sygnowana przez Panią kanclerz – JO Karolinę von Lichtenstein – informacja o przedłużeniu terminów na złożenie raportów z wykorzystania subwencji. Sprawa jest jednak pełna zgrzytów.

Po pierwsze podkreślić należy, że kanclerz, ani też nikt inny – nie ma prawa na wydłużenie tego terminu. Jest on jasno określony w drugim paragrafie „Warunków wykorzystania subwencji” (załącznika do Uchwały Rady Ministrów w sprawie subwencji dla samorządów”). Mianowicie samorządy maja czas na spełnienie warunków, tj. rozdysponowanie absolutnie wszystkich pieniędzy i odnotowanie tego w raporcie, do ostatniego dnia każdego miesiąca. Oznacza to, ze terminy dla subwencji majowych już dawno dobiegły końca, a prowincje i kraje korony, które nie złożyły raportów (w tym miesiącu wszystkie) powinny bezpowrotnie stracić dotacje.

Co gorsza, to nie jedyny zgrzyt wokół majowych subwencji. Można się zżymać, że lokalnym włodarzom brakuje gospodarności i nie pilnują terminów – jest to bez wątpliwości zasadne. Nie można jednak zlekceważyć faktu, ze za zbiorowym „pominięciem” subwencji przez samorządy może stać rozpieszczanie ich przez rząd. Mianowicie określenie ilości libertów, jaką rząd przekaże na subwencje w danym miesiącu powinna być określona do siódmego dnia danego miesiąca (porównaj z „Rozporządzenie Kanclerza o finansach publicznych z 2 lutego 2013, Dz. P. poz. 5788”), tymczasem majowa uchwała rządu w tej sprawie ukazała się w Dzienniku Praw dopiero 14 maja, czyli o tydzień za późno, bo tak jak teraz – rząd bezprawnie czekał, aż samorządy dopełnia powinności. Teraz błąd zaczyna się powtarzać – rząd wydłużając terminy i dobrodusznie czekając na samorządy, zawala terminy w tym miesiącu. Uchwała o subwencjach czerwcowych powinna zostać opublikowana już wczoraj – tymczasem nie ma szans by pojawiła się do jutra do godziny 16.

Taka postawa Srebrnego Rogu jest niedopuszczalna. Raz, że łamie prawo (choć bardzo sprytnie, bo za niedopilnowanie terminów rozporządzenie nie przewiduje kar dla rządu), dwa, że oducza samorządowców pilnowania swoich obowiązków i ponoszenia konsekwencji. Zauważmy, że w porządku „procesu subwencyjnego” aż trzy tygodnie z całego miesiąca ustawodawca przekazał samorządom. To one więc powinny brać na siebie to, co do nich należy. Zabawa w dobrego wuja jedynie psuje państwo, zaniża poziom urzędniczy. Rada ministrów już dawno powinna bez skrupułów odciąć dopływ pieniędzy, jeśli warunki nie zostały spełnione – tak, jak przewiduje to prawo. Tym bardziej, że niewiele wart w normalnych okolicznościach libert, przez zmianę systemu nie ma już prawie żadnej wartości.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
2 393,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Leszczyński, Katiuszyn Rewoluty Lepki, Roland Heach-Romański.
Komentarze
Prokrust Zombiakov
No ale chyba przelewy nie działały ? eee ?
Odpowiedz Permalink
Katiuszyn Rewoluty Lepki
No, ale przelewy od kiedy nie działały? Więc teoretycznie można było to wszystko zrobić, chociaż ja uważam, że tak naprawdę winny jest Sejm (w tym ja) poprzedniej kadencji który nie zawiesił tych przepisów, w związku z planowanymi wyłączeniami i zmianami itd. No a co do przelewów od rządu, to przecież można wydać postanowienie, a przelewów dokonać później.
Permalink
Henryk Leszczyński
a dlaczego postawa właśnie "Srebrnego Rogu" jest niedopuszczalna?
Odpowiedz Permalink
Katiuszyn Rewoluty Lepki
Chodzi chyba o metaforyczny Srebrny Róg ;)
Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Cytuję:
No ale chyba przelewy nie działały ? eee ?
Diuk własnoręcznie przywrócił je jeszcze w kwietniu, można było spokojnie zdążyć. A jeśli wyłączono je znów, tuż przed końcem maja, to zrobiła to już NIA, w której skład wchodzi przecież kanclerz.
Można więc było ich nie wyłączać, bądź zawiesić/zmienić treść rozporządzenia. to też mogła zrobić Rada Ministrów wraz z Sejmem. Nie było tak, ze nic się nie dało zrobić.
Cytuję:
a dlaczego postawa właśnie "Srebrnego Rogu" jest niedopuszczalna?
W Srebrnym Rogu rezyduje rada Ministrów KS, taki tam skrócik myślowy ;)
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
Cytuję:
W Srebrnym Rogu rezyduje rada Ministrów KS, taki tam skrócik myślowy ;)
???

syndrom posthibernacyjny.

od kiedy? dlaczego? czemu wszystko wyniosło się z Grodziska, bo jak rozumiem, dwór siedzi w Almerze?
Odpowiedz Permalink
Markus Arped
Cytuję:
od kiedy? dlaczego? czemu wszystko wyniosło się z Grodziska, bo jak rozumiem, dwór siedzi w Almerze?

Jak to? Wszystko ma siedzibę w Grodzisku, oprócz Rady Ministrów i Sądu Najwyższego, które znajdują się w Srebrnym Rogu. Sam nie wiem do końca czemu.
Odpowiedz Permalink
Mikołaj Torped
Potwierdzam, dwór pracuje w Grodzisku.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
UF.

ale że rząd w Srebrnym? coś mnie musiało ominąć...
Odpowiedz Permalink
Katiuszyn Rewoluty Lepki
Kurde, w sumie byłem przez chwilę w rządzie, a nawet nie wiedziałem że siedzimy w Srebrnym Rogu :o Eh...
Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Art. 6 ust. 4 Konstytucji Księstwa Sarmacji
Cytuję:
Stolicą Księstwa Sarmacji oraz siedzibą Księcia i Sejmu jest Książęce Miasto Grodzisk. Siedzibą Rady Ministrów i Sądu Najwyższego jest Cesarskie Miasto Srebrny Róg.
Odpowiedz Permalink
Katiuszyn Rewoluty Lepki
Kolejny dowód, że Konstytucja powinna dążyć do 0 artykułów ;)
Zgodnie z zeryzmem
Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
A fe. Już nigdy więcej w RM!
Odpowiedz Permalink
Karolina Aleksandra
Powiem tak. Testy nowego systemu otwarto dla wszystkich 29 maja, co oznacza, że dwa dni później kończył się miesiąc. W maju uchwalono warunki wykorzystania subwencji za ten miesiąc. Z lekkim opóźnieniem, co wytyka autor — ale dlatego właśnie, że przez pewien czas nie działały przelewy, więc samorządy mogły przegapić czy zapomnieć o terminie subwencji. Przez wzgląd na tę sytuację, zdecydowałam się dać dodatkowy czas na wykorzystanie tej subwencji, i wszyscy ów czas wykorzystali.

Teraz zastanawiałam się, co zrobić. Faktycznie lepiej byłoby, jak sugeruje Towarzysz Lepki, zawiesić te przepisy. Ale tego nie zrobiono. Najbardziej sprawiedliwym wydaje się wypłata subwencji w ZW — bo na podstawie majątku z tego systemu będą obliczane rekompensaty w nowym. Gdybym obcięła subwencje, to tak czy siak, byłyby narzekania na wartość liberta.

Dałam szansę — bo wiadomo, ostatnio zamieszanie. Za trzecim razem już na pewno tej szansy nie będzie, bo ileż można.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
ad.1. Wydaje mi się, że łatwiej - i bardziej zgodnie z prawem - byłoby, gdyby nie ucięto nagle możliwości przelewania, gdy działały jeszcze mechanizmy adekwatne do ZW. :)

ad.2.
Cytuję:
Teraz zastanawiałam się, co zrobić. Faktycznie lepiej byłoby, jak sugeruje Towarzysz Lepki, zawiesić te przepisy. Ale tego nie zrobiono.
Wobec czego należałoby ich przestrzegać.

ad.3. Rozumiem JO Diuczessę, i Jej szeroką empatię. Myślę jednak, ze tutaj zamiast bycia miłym bardziej przydałoby się bycie twardym i prostolinijnym. Może by to kogoś czegoś nauczyło ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.