Od piątku, 18 października do niedzieli, 20 października (godziny 21.00) trwać będzie głosowanie w pięciu referendach konstytucyjnych.
Wprowadzenie. Książę Mikołaj Jan abdykował 29 lipca, nie wyznaczając następcy. Zgodnie z Konstytucją, w takim przypadku monarchę wybiera nowo wybrany Sejm. Posłowie uznali, że elekcja powinna być poprzedzona zmianami ustawy zasadniczej. Regent nie może podpisać nowelizacji bez uprzedniej zgody obywateli wyrażonej w referendum. Stąd — nadchodzących pięć głosowań.
Głosowanie 1: kadencyjność. Projekt
Ustawy o kadencyjności godności książęcej przewiduje, że Książę ma być wybierany na okres dziewięciu miesięcy, mogąc sprawować funkcję nieprzerwanie przez dwie kadencje. Projekt nie precyzuje sposobu wyboru monarchy — tego zagadnienia dotyczą warianty poddane pod głosowanie 5.
Głosowanie 2: odpowiedzialność. Projekt
Ustawy o odpowiedzialności Księcia znosi całkowitą nietykalność monarchy oraz zastępuje ją immunitetem. Wyrażenie zgody na pociągnięcie Księcia do odpowiedzialności ma następować za zgodą Sejmu. Aby Sejm mógł w kolejnym głosowaniu postanowić o opróżnieniu tronu, monarcha musiałby zostać skazany przez sąd na określoną w ustawie karę (zakazu sprawowania funkcji albo więzienia w wymiarze co najmniej miesiąca). Panujący nie mógłby być adresatem prawa łaski, abolicji lub amnestii.
Głosowanie 3: suwerenność Narodu. Projekt
Ustawy o suwerenności Narodu znosi weto absolutne monarchy wobec ustawy regulującej dysponowanie domeną i serwerem Sarmacji oraz niektórych postanowień Konstytucji. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy zasadniczej, w tych sprawach zdanie monarchy może przeważać nad stanowiskiem większości, a nawet wszystkich pozostałych obywateli.
Głosowanie 4: zmiana niektórych postanowień Konstytucji. Projekt
Ustawy o zmianie niektórych postanowień Konstytucji stanowi korektę ustawy zasadniczej. Przewiduje, że w przypadku braku Marszałka Sejmu, opróżnienie tronu może stwierdzić Prezes Sądu Najwyższego, Marszałek Sejmu sprawuje funkcję Regenta pomimo rozwiązania Sejmu, a Regent ma obowiązek podpisać ustawę o zmianie Konstytucji zatwierdzoną przez obywateli w referendum.
Głosowanie 5: sposób wyboru Księcia. Zadaniem obywateli będzie uszeregowanie wszystkich wariantów wyboru Księcia, od najbardziej do najmniej popieranych: dotychczasowego (następca tronu zatwierdzany przez Sejm, a w przypadku jego braku — wybór monarchy przez Sejm), zgodnie z projektem
Ustawy o Radzie Koronnej oraz zgodnie z projektem
Ustawy o wolnej elekcji.
Ustawa o Radzie Koronnej zakłada, że kandydata na tron ma wybierać Rada Koronna (m.in. posłowie na Sejm oraz namiestnicy). Ustępujący książę ma posiadać prawo wskazania innego kandydata. Gdyby to uczynił, wyboru dokonywaliby obywatele pomiędzy kandydatami Rady Koronnej i ustępującego monarchy. Jeżeli nie, kandydat Rady Koronnej zostałby uznany za wybranego na tron.
Ustawa o wolnej elekcji przewiduje, że wybór Księcia byłby powszechny. Ustawa określałaby warunki wybieralności (na przykład: niekaralność, poparcie kandydatury przez określoną liczbę obywateli) oraz siłę głosu przysługującą w głosowaniu aktywnym obywatelom.
Pełna treść projektów w Dzienniku Praw: http://prawo.sarmacja.org/akt,6177.html.
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
4 x NIE, 1 x senat
Jeżeli nie chcesz by Księstwo wpadło w spiralę końca dążącego do niebytu to głosuj:
- 4 X NIE
i Wolna Elekcja TAK
1 x Tak
To nie jest sądokracja. To nie są zmiany kosmetyczne. To, że zapisano, że Marszałek Sejmu sprawuje funkcję Regenta mimo rozwiązania Sejmu, jest związane ze sposobem sformułowania tego w obecnej Konstytucji — zwrócono bowiem uwagę na fakt, że jeśli Regent ma obowiązek rozwiązać Sejm i zarządzić nowe wybory, to nie wiadomo, czy po rozwiązaniu Sejmu Regentem nie zostaje Premier GiSu, w końcu nie ma wtedy już Marszałka Sejmu.
Co do stwierdzania opróżnienia tronu przez Prezesa Sądu Najwyższego, nie sądzę, że to już czyni z naszego państwa sądokrację, a taki przepis jest jednak potrzebny, na wypadek, gdyby Marszałka Sejmu nie było. Przewidywanie do tej pory było największą zaletą naszej Konstytucji i IMO warto to utrzymać.
#Akademik nie bądź pochopny bo sam wiesz, że Teutończyk potrafi oddać.