Park Stołeczny, Torkan Ingawaar, 23.05.2014 r. o 21:05
List do Inkwizytora

[img][/img]Drodzy Sarmaci!
Parę dni temu w moim gimnazjum na lekcji Języka Polskiego otrzymaliśmy następujące długoterminowe zadanie. Mieliśmy wcielić się w rolę średniowiecznej redakcji i stworzyć własną, długą, papierową gazetę. Podzieliliśmy się na grupy czyli redakcje i rozdzieliliśmy robotę. Ja realizując swoje zadanie napisałem poniższy artykuł do gazety. Z góry chciałbym przeprosić za wygląd tekstu ale pierwszy raz bawię się w ręczne ustawianie BBcode :)
XX V
AnnoDomini MCDXLVII
List
Otwarty do Jego świętobliwości Wielkiego Inkwizytora


Wasza Eminencjo! My, stanowiący redakcję tejże gazety w wierze w Chrystusa najświętszego niezłomnie trwający, całkowicie wolni od treści sprzecznych z nauką Świętego Kościoła Rzymskiego, w pełni świadom jesteśmy wielkich i doniosłych czynów Świętej Inkwizycji w walce z herezją wszelaką. Jednakże te czcigodne zgromadzenie stojące na straży wiary Chrystusowej, prócz tępienia grzeszników, wysyłania ich do Domu Bożego pod Sąd ostateczny, hamuje także niekiedy dążenie do pogłębiania rozumu ludzkiego. A winno się powiedzieć, iż wiara nasza nie zabrania dążenia do poszerzania granic naszego intelektu, dopóty, dopóki nie stoi to w sprzeczności z nauką pana naszego Jezusa Chrystusa. Zabrania się bowiem doświadczania wszelkich obrzędów związanych z czarną magią, z zawarciem układu z szatanem, będącym uosobieniem zła wszelkiego. Lecz nauka mająca na celu poznanie zasad działania Wszechświata nie jest zła. Bo wszechświat i wszystko co się w nim znajduje do dzieło Boże, a Bóg po to obdarzył człowieka rozumem,w przeciwieństwie do innych stworzeń, aby go używał, zgłębiał,i poszerzał jego możliwości. Myślenie jest w naturze człowieka i żaden organ powołany przez Kościół Chrystusowy w imieniu Boga nie może tegoż myślenia zabraniać. Mimo to wielu światłych ludzi nauki badających świat zostało potępionych przez Świętą Inkwizycję, a nawet wysłanych do domu ojca poprzez strawienie przez ogień, co zostało poprzedzone zadaniem im męk nieziemskich w celu zmuszenia do wyparcia się swoich tez. Święta Inkwizycja ma w powinności strzec postępu a nie go piętnować. Dlatego prosimy wielce Waszą Eminencję aby nakazała zaprzestania niesprawiedliwych sądów nad ludźmi nauki, oraz aby Święta Inkwizycja nadal niezłomnie stała na straży prawdziwej wiary. Zaznaczamy także, że jesteśmy ludźmi wielce miłującymi Boga, a ów powyższy tekst nie zawiera w fobie żadnych treści heretyckich sprzecznych z naukami Kościoła!
Chwalmy Pana i nieśmy Jego słowo po krańce świata! Alleluja!


Pokorny sługa Boga i Waszej Świętobliwości
-Dominik O*****
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 219,00 lt
Ten artykuł lubią: Helwetyk Romański, Jack von Horn, Paulus Buddus, Ivusia Buddusówna, Karolina Aleksandra, Krzysztof St. M. Kwazi.
Komentarze
Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki
no i Alleluja
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
pragnę także dodać, iż w najbliższych dniach ukaże się kolejny artykuł do wspomnianej gazety. Możliwe, że za 3 tygodnie opublikuję całą gazetę ale najpierw będę musiał uzyskać zgodę innych członków zespołu.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
w średniowieczu były gazety? o_O
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Lichtenstein-Iontz
Bywały już w starożytności dzienniki urzędowe, więc pewnie w średniowieczu też coś się zdarzało. Szczególnie, że "akcja" dzieje się w XV w., kiedy już znali druk. Ale stawiałbym, że nie była to publicystyka w dzisiejszym znaczeniu. Jednak wg mnie większym anachronizmem są stosy dla uczonych i terror inkwizycyjny :)
Permalink
Ivusia Buddusówna
Duch inkwizycji jest wiecznie żywy... :) Bardzo ładnie piszesz.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Hans van der Ice
Jak to mówią: Alleluja i do przodu...
Także i ja gratuluje autorowi dobrze napisanego listu :)
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
dziękuję :) jak macie jakiś pomysł odnośnie tego o czym mógłbym napisać w takiej średniowiecznej gazecie to piszcie tutaj śmiało :)
Odpowiedz Permalink
Ivusia Buddusówna
Może procesy o czary? :) W zasadzie to ich rozkwit był właśnie w połowie XV wieku więc ładnie byś pociągnął temat albo.... Sredniowieczne metody mierzenia czasu? To bardzo ciekawe tematy z których można stworzyć niesamowite narracje. :)
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
hmm, pomyślę nad tym. Ja myślałem nad jakimś "kąciku naukowca" gdzie dodam jakieś artykuły o kamieniu filozoficznym? :D
Odpowiedz Permalink
Ivusia Buddusówna
alchemia!! <3
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
może napiszę też o szczurach, brudzie i zarazach w średniowiecznych miastach i może wywiad z kupcem z jedwabnego szlaku?
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Lichtenstein-Iontz
No, procesy o czary na dużą skalę faktycznie zaczęły się z końcem XV w. To byłby dość ciekawy choć wymagający temat. Żeby go zrobić dobrze, należałoby albo pójść w konwencję całkowitego przerysowania (czyli popkulturowy obraz średniowiecza jako epoki brudu, głupoty i terroru) albo na poważnie, sięgnąć do opracowań i przygotować coś z grubsza realistycznego, opisując zaczątki histerii, która z czasem pochłonie tysiące istnień. Jeśli autor jest ambitny, chce się czegoś ciekawego dowiedzieć, to polecam drugi sposób. Jeśli chodzi o łatwe zaliczenie tematu "średniowiecze" w szkole, to chyba lepiej iść w wersję romantyczno-popularną.
Permalink
Krzysztof von Thorn-Macak
Hmmm, Chyba przekażę ten list do Naczelnego Inkwizytora Zaskonu Sigmara Młotodzierżcy. Wielki Płomień się na pewno ucieszy a być może i uzna za stosowne odpowiedzieć na niego ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.